lek. stom Renata Szostek – dentystka
Pierwsze mycie zębów odbywa się … zanim jeszcze dziecku wyrastają zęby.
Zadbane dziąsła to najkrótsza droga do zdrowych zębów. To także wyrabianie u dziecka zdrowego nawyku przywiązywania wagi do tego w jakim stanie jest jego buzia.
Zabiegi higieniczne u dzieci wdrażamy bardzo wcześnie, bo w wieku noworodkowym, w pierwszym miesiącu życia.
Higiena jamy ustnej u niemowląt
Zabiegi te polegają na czyszczeniu bezzębnych wyrostków dziąsłowych. Wykonujemy to bardzo delikatnie przy użyciu gazy jałowej lub czystej pieluchy.
Gazę nawijamy na palec, moczymy w letniej przegotowanej wodzie, przygotowany w ten sposób palec wskazujący wprowadzamy do jamy ustnej dziecka,czyścimy delikatnie wały dziąsłowe, przedsionek jamy ustnej, czyli zachyłki pod górną i dolną wargą, policzki, język.

1.szkliwo; 2.korona zęba; 3.szyjka zęba; 4.korzeń zęba; 5.zębina i kanaliki zębiny; 6.miazga zęba; 7.dziąsło właściwe; 8.brodawka międzyzębowa; 9.cement; 10.kanał korzeniowy; 11.ozębna; 12.kość; 13.naczynia krwionośne; 14.otwór szczytowy korzenia;
Po co to robić?
Chodzi o to, żeby starannie usunąć resztki mleka z jamy ustnej. Wiadomo, że na bazie zalegającego pokarmu mogą utworzyć się stany zapalne w obrębie jamy ustnej zarówno bakteryjne jak i grzybicze. Popularne pleśniawki to są właśnie zakażenia drożdżakami.
Gdy wyżynają się pierwsze zęby
Gdy dziecko rośnie, średnio około 6 miesiąca życia ma miejsce pierwsze ząbkowanie. Te wyżynające się ząbki także czyścimy przy użyciu gazy. Możemy okresowo włączać rumianek zamiast letniej, przegotowanej wody. Działa on przeciwzapalnie na obrzmiałe dziąsła. W tym okresie nie wprowadzamy żadnych szczoteczek, ponieważ ząbki dopiero pojawiają się w jamie ustnej – są niewielkie, a dziąsła są rozpulchnione, dlatego czyścimy je bardzo delikatnie. Możemy natomiast wprowadzić szczoteczki gumowe. Występują one w różnych kształtach, te praktycznie stosowane i wygodne są nakładane na palec wskazujący, dostępne są w aptekach. Masujemy i czyścimy nimi bezzębne wyrostki dziąsłowe, jak również wyżynające się zęby. W sprzedaży dostępne są także inne akcesoria pomagające w utrzymaniu higieny jamy ustnej w okresie wczesnoniemowlęcym. Są to np. gryzaki, które są zaopatrzone w szczoteczki gumowe. Maluch poprzez zabawę, gryzienie, masuje dziąsła, co często mu pomaga i redukuje dolegliwości bólowe związane z ząbkowaniem. O jamę ustną dbamy od pierwszych dni życia dziecka
Zobacz też:
Prawidłowe tętno i temperatura noworodka