dr Adrian Rymarczyk – ortopeda
Centrum Medyczne Achilles
Płaskostopie to wypłaszczenie łuku podłużnego i poprzecznego stopy
Płaskostopie bardzo często występuje u dzieci, które mają nadmierną wiotkość stawów i nie potrafią samymi mięśniami utrzymać stabilizacji tych wszystkich małych więzadełek pomiędzy drobnymi stawami stępu. Wtedy rozpłaszcza się stopa. Ale gdy staną na palcach i napną mięśnie, to dochodzi w tym momencie do pełnej korekty w obu łukach. To jest pierwsza grupa dzieci.
Stopa płasko-koślawa czyli platfus
Kolejną grupę tworzą dzieci, które dodatkowo mają jeszcze koślawość tyłostopia, czyli koślawość ustawienia pięty, co powoduje wypłaszczenie łuku podłużnego. Mówimy wtedy o tzw. stopie płasko-koślawej. Najczęściej takie dzieci mają stopę płasko-koślawą wtedy, kiedy stoją. Natomiast, jeśli ta wada koryguje się, kiedy dziecko stanie na paluszkach, wtedy mamy do czynienia z płasko-koślawą stopą statyczną. Czyli, gdy ciężar jest oparty – występuje to zniekształcenie, natomiast przy napiętych mięśniach jest samokorekta. Te przypadki są najczęstsze, występują obecnie u co czwartego, co szóstego dziecka.
Ćwiczenia i dokładnie dobrana wkładka do buta
Co wtedy robimy? Wykonujemy z dzieckiem ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie, ale również powinniśmy mu włożyć wkładki do butów. Wkładki, które wykonują podolodzy powinny stabilizować głównie piętę. Czyli powinno tam być małe korytko, w którym pięta jest w stanie się ułożyć, a ścianki muszą bardzo dobrze przylegać do kości piętowej. Oczywiście musi też być skorygowany łuk podłużny i łuk poprzeczny. Najczęściej chodzi tylko o ustawienie pięty i o utrzymanie łuku podłużnego.
Płaskostopie poprzeczne
U dorosłych częściej niż płaskostopie podłużne, występuje płaskostopie poprzeczne. Z czasem nasza stopa ulega rozszerzeniu, szczególnie jest to widoczne u kobiet, dlatego że kiedy chodzą na obcasach, ciężar ciała przenoszą na przodostopie. Tym samym ciężar ciała jest ustawiony właśnie na łuku poprzecznym. Z czasem ten łuk po prostu się wypłaszcza, a czasami potrafi się nawet wygiąć w drugą stronę.
Zobacz też:
Przyczyny wad postawy u dzieci
Kontrola ortopedyczna – obowiązkowa i wskazana
Płaskostopie to wada, która głównie dotyka dzieci o wiotkich stawach stopy oraz te, które mają dodatkowo koślawo ustawioną piętę. Korygowanie płaskostopia polega głównie na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie w stopie oraz noszeniu specjalnych wkładek w butach.