Płaskostopie u dzieci – czy to problem do usunięcia?

dr Adrian Rymarczyk – ortopeda

Centrum Medyczne Achilles

Płaskostopie to wypłaszczenie łuku podłużnego i poprzecznego stopy

Płaskostopie bardzo często występuje u dzieci, które mają nadmierną wiotkość stawów i nie potrafią samymi mięśniami utrzymać stabilizacji tych wszystkich małych więzadełek pomiędzy drobnymi stawami stępu. Wtedy rozpłaszcza się stopa. Ale gdy staną na palcach i napną mięśnie, to dochodzi w tym momencie do pełnej korekty w obu łukach. To jest pierwsza grupa dzieci.

Płaskostopie u dzieci to wypłaszczenie łuku podłużnego stopy

Płaskostopie można korygować ćwiczeniami. Chodzi o to, żeby wzmocnić mięśnie, które stabilizują stawy w stopie.

Stopa płasko-koślawa czyli platfus

Kolejną grupę tworzą dzieci, które dodatkowo mają jeszcze koślawość tyłostopia, czyli koślawość ustawienia pięty, co powoduje wypłaszczenie łuku podłużnego. Mówimy wtedy o tzw. stopie płasko-koślawej. Najczęściej takie dzieci mają stopę płasko-koślawą wtedy, kiedy stoją. Natomiast, jeśli ta wada koryguje się, kiedy dziecko stanie na paluszkach, wtedy mamy do czynienia z płasko-koślawą stopą statyczną. Czyli, gdy ciężar jest oparty  – występuje to zniekształcenie, natomiast przy napiętych mięśniach jest samokorekta. Te przypadki są najczęstsze, występują obecnie u co czwartego, co szóstego dziecka.

Ćwiczenia i dokładnie dobrana wkładka do buta

Co wtedy robimy? Wykonujemy z dzieckiem ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie, ale również powinniśmy mu włożyć wkładki do butów. Wkładki, które wykonują podolodzy powinny stabilizować głównie piętę. Czyli powinno tam być małe korytko, w którym pięta jest w stanie się ułożyć, a ścianki muszą bardzo dobrze przylegać do kości piętowej. Oczywiście musi też być skorygowany łuk podłużny i łuk poprzeczny. Najczęściej chodzi tylko o ustawienie pięty i o utrzymanie łuku podłużnego.

Płaskostopie poprzeczne

U dorosłych częściej niż płaskostopie podłużne, występuje płaskostopie poprzeczne. Z czasem nasza stopa ulega rozszerzeniu, szczególnie jest to widoczne u kobiet, dlatego że kiedy chodzą na obcasach, ciężar ciała przenoszą na przodostopie. Tym samym ciężar ciała jest ustawiony właśnie na łuku poprzecznym. Z czasem ten łuk po prostu się wypłaszcza, a czasami potrafi się nawet wygiąć w drugą stronę.

Zobacz też:

Przyczyny wad postawy u dzieci

Witamina D3 a mocne kości

Kontrola ortopedyczna – obowiązkowa i wskazana

Podsumowanie
Płaskostopie u dzieci - jak leczyć?
Tytuł
Płaskostopie u dzieci - jak leczyć?
Opis

Płaskostopie to wada, która głównie dotyka dzieci o wiotkich stawach stopy oraz te, które mają dodatkowo koślawo ustawioną piętę. Korygowanie płaskostopia polega głównie na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie w stopie oraz noszeniu specjalnych wkładek w butach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *