Płuca dziecka – jak się rozwijają?

dr n. med.  Dorota Olejniczak – pulmonolog, pediatra

Salve.pl

Płuca dziecka rozwijają się nawet do ósmego roku życia

Płuca dziecka, a właściwie płodu, rozwijają się bardzo wcześnie, bo już w pierwszym miesiącu życia. Trzeba wiedzieć, że inaczej rozwija się powierzchnia oddechowa, a inaczej – przewodząca. Czyli ta część, w której następuje wymiana gazowa oraz ta, która jest częścią przewodzącą, czyli oskrzela. Powierzchnia oddechowa rozwija się wcześnie, między 26. a 27. tygodniem życia.

Płuca dziecka rozwijają się długo.

Płuca dziecka zaczynają się rozwijać już w pierwszym miesiącu życia płodowego. Infekcje mają negatywny wpływ na układ oddechowy dzieci i mogą mieć konsekwencje w życiu dorosłym. Dlatego nie należy należy ich bagatelizować.

Miliony pęcherzyków

Płuca dziecka kształtują się bardzo długo. Jest to jedyny narząd, którego rozwój nie kończy wraz z urodzeniem się dziecka. Taki proces trwa nawet do 8. roku życia, w tym czasie zwiększa się powierzchnia oddechowa. U niemowlaka powierzchnia ta wynosi około 33 milionów pęcherzyków, a u 8-latka – około 500 milionów, a więc jest wielokrotnie większa. Rozwój układu oddechowego kończy się około 8. roku życia. Wtedy można powiedzieć, że płuca dziecka są podobne do płuc osoby dorosłej.

Uwaga na infekcje

Wpływ chorób infekcyjnych na płuca jest u dzieci bardzo duży, większy niż u dorosłych. Infekcje przebyte w dzieciństwie mogą pozostawiać ślady, które będą miały znaczenie w życiu dorosłym. Mogą na przykład pogarszać parametry oddechowe, co jest nieodwracalne, i powodować, że przebieg chorób oddechowych u osób starszych będzie znacznie poważniejszy niż u tych, które w dzieciństwie nie miały styczności z chorobami infekcyjnymi, ani z innym czynnikami, negatywnie wpływającymi na układ oddechowy. W związku z tym, trzeba zwrócić uwagę na fakt wpływu wielu czynników, które pojawiają się w życiu prenatalnym, ale także później w życiu małego dziecka oraz osoby dorosłej.

Wirusy i zanieczyszczenie środowiska

Czynnikami, wpływającymi negatywnie na rozwój układu oddechowego są także infekcje wirusowe, zanieczyszczenie środowiska, oraz – szczególnie w naszym społeczeństwie – palenie tytoniu. Palenie papierosów w ciąży zaznacza się już w życiu prenatalnym dziecka i ma ogromne znaczenie zarówno u małych, jak i u większych dzieci. Może powodować zmiany w rozwoju układu oddechowego i sprawiać, że w życiu dorosłym układ ten będzie funkcjonować znacznie gorzej. Również leki stosowane u osób dorosłych mogą mieć mniejszą skuteczność z powodu wcześniejszego wchłaniania dymu w dzieciństwie czy w okresie nastoletnim.

 

 

Podsumowanie
Płuca dziecka - jak się rozwijają?
Tytuł
Płuca dziecka - jak się rozwijają?
Opis

Płuca u dziecka rozwijają się mniej więcej do ósmego roku życia. Powierzchnia oddechowa płuc ośmiolatka jest wielkrotnie większa niż u niemowlaka. Ogromny wpływ na rozwój układu odddechowego mają infekcje, zanieczyszczenie środowiska oraz palenie tytoniu. Mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje w życiu dorosłym, powodując m.in. znaczne pogorszenie parametrów oddechowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *