Poczucie straty jako źródło depresji

Anna Czarnecka – psychoterapeutka, współwłaścicielka Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden

www.inner-garden.pl

Poczucie straty przeżywamy inaczej niż depresję

W życiu każdy doświadcza poczucia straty, a co za tym idzie smutku, przygnębienia, żalu, tęsknoty. Jednak uczucia te oraz sposób ich odczuwania zmieniają się, falują, ewoluują. Z depresją jest inaczej. To czarna dziura, z której samodzielnie bardzo trudno się wydostać.

Depresja tym różni się od normalnych, naturalnych przeżyć, takich jak smutek, rozczarowanie, żal, tęsknota, czy poczucie straty, że zdaje się być niepowiązana z okolicznościami zewnętrznymi. Oznacza to, że nawet jeżeli rzeczywiście dzieje się coś negatywnego w życiu dziecka, to o depresji mówimy wtedy, kiedy nastrój zaczyna być trwale niski i bez względu na to, jak bardzo te okoliczności zmieniają się na lepsze, dziecko mimo wszystko nie potrafi poczuć się lepiej.

Poczucie straty odczuwamy inaczej niż depresję.

Poczucie straty generuje różne uczucia: smutek, przygnębienie, rozpacz. Uruchamia naturalny proces żałoby, która może trwać bardzo długo i nie jest depresją.

Realna strata i proces żałoby

Czasem dziecko doświadcza jakiejś bardzo realnej, rzeczywistej straty – na przykład nie dostało się do dobrego liceum, do którego dostała się połowa klasy; zostało właśnie porzucone przez chłopaka/dziewczynę, z którym/ą przeżyło pierwszą miłość; rodzice się rozstali i rozwód jest faktem, albo umarła jakaś bliska osoba, babcia czy dziadek. To są sytuacje naturalnych strat w życiu.  Proces żałoby po tych stratach – mówimy o nim nie tylko w kontekście śmierci, ale również wszelkich innych strat – jest naturalny i musi trwać.

Żałoba po stracie czy depresja?

Żałoba jest procesem, który przypomina depresję, ale różni się od niej znacząco.

Różnica ta polega między innymi na tym, że w ciągu dnia zdarza nam się poczuć lepiej, pomimo bycia w żałobie i w nastroju depresyjnym. Są sytuacje kiedy ktoś jest nas w stanie pocieszyć lub czujemy, że jest nam miło i przyjemnie, pomimo przeżywania straty. Żałoba może trwać nawet ponad rok, ale ma również swoją dynamikę oraz fazy, które specjalista z łatwością rozpozna. Natomiast w przypadku depresji jest nieco inaczej. Jest to pewnego rodzaju ciemna, czarna otchłań, gdzie naprawdę trudno o dopływ światła. Jedynie czasami docierają tam małe promyczki, są one jednak tak ulotne i nietrwałe, że dość łatwo wyodrębnić depresję spośród stanów naturalnego przeżywania straty.

Strata to wielki stres 

Realne poczucie straty, porażka czy niepowodzenie to także dla młodego człowieka stres. Długotrwały stres z kolei, oraz brak wsparcia i zrozumienia przez rodziców i najbliższych, prowadzą do różnego rodzaju zaburzeń emocjonalnych i psychicznych, w tym do depresji. Według najnowszych statystyk depresja dotyka około 4% dzieci do 12. roku życia i około 8% młodzieży do 18 lat. Rośnie także liczba prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież. W Polsce śmierć samobójcza zajmuje drugie miejsce na liście przyczyn zgonów wśród nastolatków (za psychiatria.pl).

Podsumowanie
Poczucie straty a depresja
Tytuł
Poczucie straty a depresja
Opis

Czy uczucia smutku, beznadziei, przygnębienia po stracie to depresja? Jak odróżnić depresję od przeżywania żałoby po stracie, mówi Anna Czarnecka – psychoterapeutka, współwłaścicielka ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *