Pomiar ciśnienia u dziecka

Dr n. med. Aneta I. Gziut – kardiolog-hipertensjolog, specjalista chorób wewnętrznych, lekarz sądowy

Pomiar ciśnienia u dziecka powinno się powtórzyć 2-3 razy podczas jednej wizyty

Część mankietu, w której jest pompowane powietrze musi zajmować co najmniej 80% obwodu tego mankietu. Musi być on prawidłowo założony. Pomiar ciśnienia tętniczego u dzieci odbywa się na prawej górnej kończynie, u ludzi dorosłych – na lewej. Dodatkowym czynnikiem, który sprzyja prawidłowemu pomiarowi ciśnienia (co czasami bywa trudne), jest utrzymanie dziecka w pozycji siedzącej, spokojnej przez kilka, kilkanaście minut. Jeśli dziecko będzie skakało po całym gabinecie, to wartości ciśnienia nie będą diagnostyczne. Jest to obarczone dużym ryzykiem błędu. Dodatkowo, co najmniej pół godziny przed badaniem, dziecko nie powinno nic jeść. A często jest tak, że dziecku daje się cukierki w poczekalni, żeby było spokojne, żeby nie krzyczało, nie płakało.

Pomiar ciśnienia u dziecka należy powtórzyć 2-3 razy.

Pomiar ciśnienia u dziecka wykonuje się na prawej ręce. Mankiet aparatu do mierzenia ciśnienia musi być prawidłowo założony i dobrze przylegać do przedramienia.

Kiedy można mówić o podwyższonym ciśnieniu u dziecka?

Możemy także sprawdzić, jakie tętno wyczuwamy u dzieci. U dzieci z koarktacją aorty tętno na tętnicy udowej będzie słabiej wyczuwalne. Zresztą takie dzieci gorzej biegają od rówieśników, mają szczupłe kończyny dolne, bo przy koarktacji aorta jest zwężona. Jest gorszy przepływ, dziecko szybciej się męczy, bolą je nogi, musi przerywać zabawę, nie nadąża za rówieśnikami. Może nawet samo nie widzieć, że ma tym problem, tylko jest odrzucane przez grupę w jakichś grach sportowych. Wiadomo, że w różnych grach wybiera się najsilniejszych współzawodników. W zależności od wyniku samego badania i tego, czy wartość ciśnienia tętniczego jest podwyższona – czyli po już tych pomiarach i po sprawdzeniu na siatkach centylowych, czy wartości ciśnienia tętniczego przekraczają 90. centyl, możemy mówić o podwyższonej wartości ciśnienia. Ale to nie jest jeden pomiar. W czasie wizyty powinny nastąpić co najmniej 2-3 pomiary. Pierwszy jest odrzucany, dlatego że dziecko jest zestresowane, zdenerwowane i najczęściej ta wartość jest podwyższona. Z tych 2-3 pomiarów wyliczamy średnią, która w porównaniu do siatek centylowych pokaże, czy jest wartość ciśnienia tętniczego jest podwyższona czy nie.

 

 

 

Podsumowanie
Pomiar ciśnienia u dziecka
Tytuł
Pomiar ciśnienia u dziecka
Opis

Pomiar ciśnienia u dzieci wygląda nieco inaczej niż u dorosłych. Dr n. med. Aneta I. Gziut – kardiolog-hipertensjolog, mówi o tym, jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie dziecku i jak odczytać wynik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *