dr Marzanna Zachara-Reśko – neonatolog
Poród przedwczesny wymaga odpowiedniego przygotowania
Wcześniaki otacza się specjalną opieka – każdy oddziała neonatologiczny jest przygotowany na przyjęcie takiego porodu. Procedury zależą od tygodnia ciąży, w którym nastąpił poród
Najlepiej by było, gdyby poród przedwczesny odbywał się w ośrodku do tego przygotowanym, czyli w szpitalu, który ma doświadczenie. Jeśli wiemy, że pacjentka w ciąży jest zagrożona porodem przedwczesnym, jesteśmy w stanie przygotować się na przyjęcie takiego małego pacjenta zarówno od strony położniczej, jak i od strony neonatologicznej. Rutynowe procedury to przygotowanie całego zespołu i sprzętu po to, żeby poród przedwczesny odbywał się w sposób jak najmniej drastyczny dla noworodka. Nie wolno wykonywać poszczególnych czynności ani zbyt gwałtownie, ani zbyt szybko, żeby dodatkowo nie obciążać tego małego organizmu, który jest niedojrzały i nie powinien jeszcze pojawić się na świecie.
Wcześniak tuż po urodzeniu
Noworodki przychodzące na świat przed 28., a nawet 32. tygodniem ciąży, powinny być urodzone do plastikowego worka po to, aby ochronić je przed utratą ciepła i wilgotności. Następnie należy delikatnie przenieść takiego małego pacjenta na specjalne, wcześniej przygotowane stanowisko. Wszystko to wykonuje bardzo, bardzo powolutku doświadczony zespół, w związku z czym każda czynność jest celowa. Takie dzieci od samego początku wymagają wsparcia oddechu, ale w sposób bardzo delikatny, tak by nie obciążać dodatkowo układu oddechowego. Okazuje się, że nawet bardzo maleńkie dzieci, 25-tygodniowe, po urodzeniu wykazują już czynność oddechową, nawet cichy płacz. Dlatego nie można zbyt gwałtownie posługiwać się sprzętem, aby nie spowodować w tym bardzo delikatnym organizmie jakiś urazów.
Procedury szpitalne
Niestety później taki maleńki pacjent jest narażony na zakładanie różnych wkuć dożylnych, rurek, podawanie płynów. Maleństwo jest podłączone do rozmaitych sprzętów ze wszystkich stron. Z jednej – respirator, który wspiera układ oddechowy, z drugiej – rurki, którymi podawane są dożylnie leki i płyny odżywcze, wspierające układ krążenia. Poza tym cewnik oraz różne czujniki, pod które wcześniak jest podłączony po to, żeby monitorować funkcjonowanie jego organizmu. Bardzo często taki widok to szok dla rodziców, którzy spodziewali się wspaniałego, zdrowego dzieciaczka, a okazało się, że jest on taki maleńki, że właściwie nic nie widać, oprócz tych rurek.
Jak przetrwać najgorsze momenty?
Niezwykle istotne jest to, żeby tych rodziców również wspierać psychologicznie. Rozmowy z pielęgniarkami, z lekarzami, ze specjalistami od psychologii są bardzo ważne, aby przetrwać ten najgorszy moment. Wsparcie potrzebne jest także potem, kiedy dziecko przeżyje ten pierwszy okres. Rodzice bowiem muszą być coraz silniejsi, by móc wspierać swojego maluszka kolejnych dniach, tygodniach, miesiącach. Jak długo takie dzieciątko leży w szpitalu? Wszystko zależy od tego, w którym tygodniu ciąży się urodziło. Często jest tak, że dziecko urodziło się np. w 25. tygodniu ciąży i pada pytanie „kiedy pójdziemy do domu?”. Wówczas trzeba sobie przypomnieć, na kiedy był planowany termin porodu i prawdopodobnie w tych okolicach, jeśli wszystko będzie dobrze, będzie można zabrać maluszka do domu. Oczywiście jeśli w międzyczasie nie dojdzie do jakiś powikłań.
Zobacz też:
Ciąże bliźniacze i mnogie – jak się rozwijają?
Żółtaczka u noworodka – pochodzenie, objawy, leczenie
Poród przedwczesny powinien odbyć się w szpitalu, który ma odpowiednie przygotowanie pod tym kątem oraz doświadczony zespół lekarzy. Wszystkie czynności muszą być wykonywane bardzo powoli i delikatnie, tak by poród był jak najmniej drastyczny dla noworodka. Dla rodziców przedwcześnie urodzonych dzieci, w tych najtrudniejszych pierwszych dniach, bardzo ważne jest wsparcie psychologiczne.