Powikłania po grypie

dr Ernest Kuchar – specjalista chorób zakaźnych, specjalista medycyny sportowej, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

Powikłania po grypie mogą być bardzo niebezpieczne

Grypa jest bardzo groźną chorobą i może dać powikłania ze strony różnych narządów. Nie wolno jej lekceważyć.

Grypa to zakażenie ze strony układu oddechowego, dlatego najczęstsze powikłania po grypie u dzieci dotyczą właśnie układu dróg oddechowych. Są to: zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, aż po znacznie cięższe, takie jak zapalenie płuc, które może być wywołane przez samego wirusa grypy albo być wynikiem wtórnych nadkażeń bakteryjnych, czyli jakby powikłaniem bakteryjnym samego wirusowego zakażenia.

Powikłania po grypie mogą być niebezpieczne.

Powikłania po grypie mogą doprowadzić do tego, że dziecko będzie wymagało hospitalizacji. Pamiętajmy, że grypa to groźna choroba, której nie wolno lekceważyć.

Drgawki gorączkowe

Pamiętajmy o tym, że grypa jako choroba przebiegająca z bardzo wysoką gorączką jest ważną przyczyną drgawek gorączkowych u dzieci. Drgawki zdarzają się zwłaszcza u dzieci małych, między 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Bardzo często w sezonie zimowym ich przyczyną jest właśnie grypa.

Jeżeli chodzi o inne narządy grypa może dać powikłania ze strony wszystkich, ale na szczęście zdarza się to znacznie rzadziej. Takie stany jak zapalenie mięśnia sercowego,  uszkodzenie słuchu czy powikłania ze strony ośrodkowego układu nerwowego też się zdarzają, ale są raczej rzadkie.

Dziecko w szpitalu

Można też popatrzeć na to bardziej zbiorczo. Już sam fakt, że dziecko wymaga leczenia w szpitalu jest dla mnie powikłaniem. Okazuje się, że w grupie dzieci zdrowych do 2. roku życia, nieco rzadziej do 5., no i oczywiście w grupie dzieci przewlekle chorych, grypa jest bardzo ważną przyczyną hospitalizacji.

Szpital dziecięcy musi być przyjazny dzieciom i rodzicom. Pierwsza zasada: dziecko nie powinno w szpitalu zostawać samo. Większość szpitali wprowadziła już udogodnienia dla nocujących z dziećmi rodziców. Minimalny standard to łóżko i łazienka. Rodzice mają prawo do pełnej informacji o chorobie i leczeniu swojego dziecka, zapewnia im to Karta Praw Pacjenta. Ważne jest, by niezbędne badania i zabiegi odbyły się w sposób, który jak najmniej zestresuje dziecko. Pamiętajmy! Mały pacjent też ma prawo do intymności.

Grypa przenosi się drogą kropelkową. Chorobą tą można się zakazić osoby z widocznymi objawami choroby i od chorego, który nie ma objawów. Wirus grypy zajmuje wydzielinę z dróg oddechowych, przenosi się także na skórze rąk i przez skażone przedmioty, np. zużyte chusteczki do nosa, szklanki, klamki.  Ze skóry rąk wirus błyskawicznie przedostaje się do dróg oddechowych. Chory stanowi potencjalne zagrożenie od 1 dnia przed pojawieniem się objawów, aż do 5 dnia po ich wystąpieniu. Zakaźność jest tym wyższa, im wyższą temperaturę ma chore dziecko. Okres wylęgania się choroby to  1-4 dni. Jedyną dostępną w tej chwili profilaktyką grypy jest szczepienie.

 

 

Podsumowanie
Powikłania po grypie
Tytuł
Powikłania po grypie
Opis

Grypa jest groźną chorobą, którą można się razić zarówno od osoby z widocznymi objawami, jak i tej, która już jest chora, ale jeszcze nie ma objawów. Przebieg grypy może być ciężki, mogą też pojawić się powikłania. O powikłaniach po grypie mówi dr Ernest Kuchar - specjalista chorób zakaźnych, specjalista medycyny sportowej, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *