Powtórne złamania tej samej kości

dr Adrian Rymarczyk – ortopeda

Centrum Medyczne Achilles

Powtórne złamania kości w tym samym miejscu to rzadkość

Szkielet dziecka składa się z 270 kości – to więcej niż u dorosłego, który ma ich 206.  Liczba kości zmniejsza się wraz z łączeniem  się trzonów kości  z nasadami

Panuje pogląd, że powtórne złamania tej samej kości, w tym samym miejscu, zdarzają się bardzo rzadko. Wszystko zależy od tego, jak przebiega proces gojenia się. Jeżeli kość goi się prawidłowo, dochodzi do nadbudowy wokół miejsca załamania, czyli kość staje się grubsza niż obok, powyżej czy poniżej złamania. Możliwość złamania teoretycznie więc jest, ale w praktyce nie istnieje, jeżeli wytworzy się prawidłowy callus  – twardniejąca tkanka kostnawa – otaczający miejsce złamania. Jeżeli jednak nie zdąży się on wytworzyć i kość nie jest pogrubiona w miejscu złamania, to oczywiście może dojść do powtórnego złamania w tym samym miejscu.

Powtórne złamania tej samej kości zdarzają się, gdy nie utowrzy się callus.

Powtórne złamania tej samej kości zdarzają się rzadko. Może do nich dojść na przykład wtedy, gdy w leczeniu złamania stosuje się płytkę zespalającą. Nie tworzy się wówczas callus i po wyjęciu płytki kość jest tak samo podatna na złamanie jak wcześniej.

Callus wzmacnia kość

Jeżeli natomiast do leczenia złamania zastosujemy płytkę zespalającą, to łączenie się kości ze sobą, zrastanie, następuje tylko i wyłącznie w miejscu szpary złamania. Wówczas, gdy wyjmiemy płytkę stabilizującą, możliwość złamania w tym miejscu będzie dokładnie taka sama jak wcześniej. Tak więc, jeśli człowiek ma prawidłowo wytworzony callus, który tworzy się około trzech miesięcy, to nie powinno dojść do ponownego złamania w tym samym miejscu. Ale jeżeli dziecko, które po sześciu tygodniach od złamania np. ręki, będzie grało w piłkę i jeszcze raz na tę rękę upadnie, albo ktoś je niechcący uderzy,  to kość może ulec złamaniu w tym samym miejscu, ponieważ blizna kostna nie jest jeszcze w pełni dojrzała. Jednak po upływie trzech miesięcy od ostrego urazu raczej już nic nie powinno się stać.

Zbyt luźny gips i pseudo staw

Callus może nie wytworzyć się prawidłowo, gdy stabilizacja złamania poprzez gips jest za luźna. Powstaje wtedy pseudo-staw, który wygląda tak, jakby ta otoczka na złamaniu była, jednak nie jest ona z kością zrośnięta. Dziecko przestaje boleć noga lub ręka, może nią poruszać, ale jak tylko ją nadwyręża, to znowu zaczyna boleć. Wtedy to już nie jest zaburzone gojenie, a ten pseudo-staw właśnie, wyglądający jak torebka stawowa otaczająca miejsce złamania. Dlatego kość może się powtórnie złamać, ale jest to złamanie w miejscu nieprawidłowego wzrostu kostnego.

Złamanie zmęczeniowe

Złamanie zielonej gałązki polega na tym, że okostna jest nieprzerwana. Zdarza się to tylko u dzieci dlatego, że mają one bardzo grubą okostną. I kiedy dochodzi do złamania, kość nie goi się poprzez callus. Aby wytworzył się callus musi bowiem dojść do przerwania okostnej. Kolejnym typem złamania jest złamanie zmęczeniowe u piechurów, albo u biegaczy, do którego dochodzi w okolicach śródstopia, ewentualnie w części dystalnej (dalszej) kości piszczelowej. W tym przypadku proces gojenia się może być również zaburzony, ponieważ są to powtarzalne mikrourazy, które kumulują się w jednym punkcie, najczęściej na trzonie kości, czyli w miejscu najgorzej ukrwionym. A jeżeli do złamania dochodzi w miejscu słabo ukrwionym, to callus może nie wytworzyć się prawidłowo. Wtedy, nawet jeśli dzięki unieruchomieniu kość się zrośnie, może później pęknąć w tym samym miejscu. Tak więc, ponowny bieg czy marsz, będą powodować naprężenia w tym samym miejscu, i kość znowu będzie narażona na złamanie.

 

 

 

Podsumowanie
Powtórne złamania tej samej kości
Tytuł
Powtórne złamania tej samej kości
Opis

Chociaż powtórne złamania kości w tym samym miejscu zdarzają się rzadko, warto odczekać conajmniej trzy miesiące od urazu, zanim zaczniemy złamaną rękę czy nogę normalnie obciążać i forsować. W tym czasie bowiem, jeśli proces zrastania się kości przebiega prawidłowo, w miejscu złamania wytwarza się callus - twardniejąca tkanka kostnawa, i kość w tym miejscu staje się grubsza, a więc mocniejsza.

One thought on “Powtórne złamania tej samej kości

  1. Moja córka przy złamaniu chodziła też po zdjęciu gipsu na zabiegi. Najpierw miała jonoforezę z jakimś lekiem i krioterapię, a później wprowadzono jej ćwiczenia, terapię manualną i dzięki temu dziecko teraz jest w pełni sprawne. A jeden z lekarzy już stwierdził, że nie będzie w 100% ruszać ręką, a ty jednak jest inaczej na szczęście nasze. na rehabilitacje.org znalazłam gabinet przy Słomczyńskiego i tam Panie rewelacyjnie się zajęły córką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *