Prawidłowa pozycja siedząca

Marek Waszkiewicz – fizjoterapeuta, dyplomowany terapeuta manualny

Prywatny gabinet, ul. Zwoleńska 81, Warszawa-Wawer, tel. 668 141 905

Prawidłowa pozycja siedząca jest niezwykle ważna dla zdrowia kręgosłupa

Pozycja siedząca, jeśli jest nieprawidłowa, predysponuje do pogłębiania się kifozy piersiowej i spłycania lordozy szyjnej. Ideałem byłoby gdyby dzieci siedziały w ławkach z pochylonym blatem. Tak jak to było w dawnych czasach. Prawidłowa pozycja siedząca jest niezwykle ważna. Szczególne znaczenie ma w pierwszych latach, kiedy mięśnie głębokie szkieletowe są mniej napięte, a cały układ – mało stabilny. Ideałem byłoby więc, stworzenie takich warunków do siedzenia, w których blat biurka byłby nachylony do twarzy dziecka pod kątem 30 stopni. Automatycznie skutkowałoby to tym, że dziecko nie nachyla się do zeszytu czy książki, tylko jest odrzucane o te 30 stopni w tył. To dawałoby większą pozycję wyprostną dla kręgosłupa piersiowego.

Prawidłowa pozycja siedząca pozytywnie wpływa na kręgosłup.

Prawidłowa pozycja siedząca jest niezwykle ważna, szczególnie w szkole, gdzie dziecko spędza najwięcej czasu. Blat szkolnej ławki czy biurka powinien być nachylony pod kątem 30 stopni, a kość krzyżowa dziecka w czasie siedzenia ma dotykać do oparcia krzesła.

Blat po kątem, dobre krzesło

Są różne firmy, które produkują już biurka z regulowaną wysokością blatu i nachylenia ku przodowi o kilkadziesiąt stopni. Zastosowanie takiego biurka w domu, kiedy dziecko odrabia lekcje przez godzinę czy dwie, nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia. Dzieci, bez względu na wiek, powinny siedzieć przy tego typu biurkach w szkole, w której spędzają 6 czy 8 godzin. Istnieje też możliwość stosowania nachylonych podkładek takich, jakich używa się do laptopów. Jest to zarazem system chłodzenia i nachylania ku przodowi.

Ważne jest też, żeby podczas siedzenia miednica dziecka nie była odsunięta od oparcia. Skutkuje to natychmiast zniesieniem wszystkich krzywizn. Dlatego należy pilnować, aby dziecko siadając, dosunęło kość krzyżową do oparcia. Już to, samo w sobie, będzie powodowało odpowiednie fizjologiczne ustawienie całości kolumny kręgosłupa. Czyli siedzisko ma mniejsze znaczenie, ale trzeba tak dobrać długość siedziska, aby krótkie udo dziecięce mieściło się w tej długości. Bo jeżeli podudzie będzie przeszkadzało, to automatycznie dzieci usiądą w pozycji wygiętej.

 

Podsumowanie
Prawidłowa pozycja siedząca
Tytuł
Prawidłowa pozycja siedząca
Opis

Dzieci spędzają wiele godzin w szkolnych ławkach, pogarbione, powykręcane, w niezdrowych dla kręgosłupa pozycjach. Marek Waszkiewicz - fizjoterapeuta i dyplomowany terapeuta manualny, mówi jak należy prawidłowo siedzieć przy biurku, by zapobiegać wadom postawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *