Prawidłowe tętno i temperatura noworodka. Ile śpi dziecko?

dr Marzanna Zachara Reśko – pediatra, neonatolog 

Prawidłowe tętno noworodka, czyli jak szybko bije serce dziecka? 

Ile czasu dzidziuś powinien spać? Jaka temepratura jest właściwa dla maluszka, a przy jakiej powinniśmy wzywać lekarza? 

Prawidłowe parametry noworodka zmieniają się w zależności od czasu, od dnia, doby, tygodnia po urodzeniu.

doctor checks the temperature of baby

Puls czyli tętno to falisty ruch naczyń tętniczych wywołany przez skurcz serca. Tętno bada się przez uciśnięcie tętnicy opuszkami palca wskazującego i środkowego. Kolejne uderzenia powinny być regularne i jednakowo silne.Nie należy badać tętna po dużym wysiłku fizycznym, w dużych emocjach. Średnie prawidłowe wartości to: u płodu: 110-150/min, u niemowląt: 140, u dzieci 100; u młodzieży: 85.

Noworodek musi dużo spać 

Rytm pierwszych godzin, pierwszych dni po urodzeniu wynika z adaptacji dziecka do nowych warunków –  noworodek śpi przez większość czasu. I o to chodzi, tak ma być.

Fizjologią jest, że dziecko może spać nawet 22 godziny na dobę. Generalnie,  pierwsze dwie doby noworodek może rzeczywiście przespać.

Jeśli jest to dziecko aktywne, które budzi się, zjada i idzie spać, to nie musimy się o nic martwić. Natomiast gdyby się okazało, że jest zbyt senne, rodzice czasem mówią, że dziecko się nie wybudza, to wtedy należy się zastanowić, czy nie jest to spowodowane jakąś nieprawidłowością, jakąś patologią.

Puls noworodka – prawidłowe tętno  

Puls noworodka jest zdecydowanie wyższy od pulsu starszego dziecka czy dorosłego człowieka.

Wynika to z fizjologii układu krążenia, która też adaptuje się z okresu prenatalnego w łonie mamy do okresu przejściowego. To z kolei wynika z ilości krwi, którą trzeba przepompować, którą serce, układ krążenia musi przepompować.

Prawidłowe wskaźniki pulsu dziecka to około 140 uderzeń na minutę.

To jest dwa razy szybciej niż puls u dorosłych, czy u starszych dzieci. 160 uderzeń na minutę to również norma, wtedy kiedy dziecko płacze, kiedy jest niespokojne, kiedy jest mu gorąco.

Około 200 uderzeń na minutę oznacza, że z dzieckiem dzieje się coś nie tak i należy to koniecznie sprawdzić. Może się okazać, że wysoka temperatura ciała także przyspiesza tętno. Być może przyczyną jest niepokój lub innego rodzaju dyskomfort spowodowany jakimś problemem.

Jeśli chodzi o wartości dolne normą jest około 100 uderzeń na minutę, aczkolwiek we śnie może się zdarzyć, że tętno będzie wynosić 80 uderzeń na minutę. Oczywiście – nie sprawdzamy tego codziennie, możemy to zrobić w szpitalu wtedy, kiedy obserwujemy i monitorujemy takiego noworodka.

Zdrowy noworodek będący w domu z rodzicami nie wymaga stałego monitorowania czynności serca.

Temperatura ciała noworodka powinna się kształtować między 36,5 a 37,5 st C.

Noworodek jest bardzo wrażliwy na warunki w otoczeniu 

Należy pamiętać, że noworodek bardzo łatwo ulega zarówno przegrzaniu jak i wychłodzeniu.

Mechanizmy termoregulacyjne nie są dojrzałe w związku z czym trzeba na nie bardzo uważać, szczególnie w okresach zimniejszych pór roku jak i tych bardzo gorących.

Musimy pamiętać, że gdy idziemy na spacer z noworodkiem a termometr wskazuje 30 stopni  i my same jesteśmy rozebrane do rosołu, a dziecko jest owinięte w kocyk, co też czasem widujemy, to może być nawet zabójcze dla tego dziecka.

Przegrzanie powoduje dysregulację centralnych ośrodków w mózgu i może powodować nawet zgon.

Idealna temperatura dla dziecka 

Nie musimy każdego dnia rutynowo mierzyć temperatury ciała dziecka. Warto jednak pamiętać, by temperatura otoczenia oscylowała wokół 20 stopni C.

Oczywiście, w cieplejszych porach roku, w sytuacji, gdy nie mamy klimatyzacji ani nie ma możliwości obniżenia tej temperatury ona będzie naturalnie wyższa. W tym wypadku należy pamiętać, aby dziecko rozebrać aby ono mogło oddawać tę temperaturę do otoczenia, żeby go po prostu nie przegrzać.

I na odwrót. Wtedy, kiedy jest okres grzewczy, kiedy możemy wpłynąć na temperaturę, starajmy się nie doprowadzać do temperatury powyżej 20 stopni.

Temperatura wyższa źle wpływa zarówno na drogi oddechowe, układ krążenia, czy na skórę noworodka. Do spania najlepsza jest temperatura niższa, idealna to 18 st C.

Zobacz też: 

Zabieg Credego – czy jest konieczny 

Główka noworodka 

Jak często kąpać dziecko 

 

 

One thought on “Prawidłowe tętno i temperatura noworodka. Ile śpi dziecko?

  1. Pingback: Problemy ze snem u dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *