Próchnica zębów – choroba stara jak świat

lek. med. Renata Szostek – stomatolog

Próchnica zębów dotyka wszystkich, niezależnie od wieku.

Próchnica zębów to choroba występująca powszechnie, zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych.

Próchnica zębów jest chorobą nabytą. Czynnik genetyczny ma wpływ, ale nie jest elementem dominującym Wpływa raczej na podatność zęba na zachorowanie. Próchnica jest też chorobą wieloczynnikową – muszą pojawić się przynajmniej cztery elementy, żeby zaistniało zjawisko tworzenia się próchnicy. Są to: podatność zęba, bakteriegłówny składnik płytki nazębnej, substrat, czyli cukier oraz czas.

Podatność zębów na próchnicę

Podatność zębów na próchnicę jest uwarunkowana genetycznie. Jedni mają lepiej zmineralizowane zęby, drudzy – słabiej. Zęby mleczne oraz niedojrzałe zęby stałe, są słabiej zmineralizowane, czyli bardziej podatne na chorobę. Wpływa na to również ich anatomiczna budowa. Za względu na trudności w oczyszczaniu i zaleganie płytki nazębnej, bardziej podatne na próchnicę są bruzdy w trzonowcach i powierzchnie styczne we wszystkich możliwych zębach.

Próchnica najbardziej lubi cukier i bakterie.

Próchnica jest chorobą nabytą. Jej największym sprzymierzeńcem są słodycze.

Bakterie – wróg numer 1

Bakterie są głównym składnikiem płytki nazębnej. To taki bio film pokrywający ząb, czasami nawet niewidoczny klinicznie. Jednak, gdy zgłębnikiem przesuniemy po zębie – zgarniemy miękką masę. To jest właśnie płytka nazębna. W jej skład wchodzą bakterie: Streptococcus mutans i paciorkowce próchnicotwórcze, które wytwarzają kwas z sacharozy. Wytwarzają także cukry lewan i dekstran, za pomocą których przytwierdzają się do powierzchni szkliwa. W płytce nazębnej są też resztki pokarmowe, cukier, kwas oraz glikoproteiny śliny. Kiedy taka masa oblepia ząb, o ubytek próchnicowy nie trudno. Ani płukaniem, ani nawet strumieniem wody pod ciśnieniem, nie da się tej płytki nazębnej usunąć. Można to zrobić jedynie porządnie szczotkując zęby (co robimy codziennie), albo za pomocą zabiegu piaskowania, wykonywanego w gabinetach stomatologicznych.

Czas jest kluczowy

PH płytki nazębnej obniża się do poziomu próchnicotwórczego w ciągu 30 minut od spożyciu posiłku. Później zdolności buforowe śliny powodują zobojętnianie tych kwasów i po tym czasie nie działają już one tak destrukcyjnie na zęby. Dlatego ważne jest, aby w ciągu dnia nie podjadać słodyczy (czyli cukru, będącego paliwem dla bakterii próchnicotwórczych) , żeby nie doprowadzać do stałego, obniżonego poziomu PH, czyli kwasowości wystarczająco niskiej do wytworzenia ubytków próchnicowych.

Zobacz też:

Zęby mleczne i próchnica – czy to możliwe?

Zdrowe zęby – zasługa szczoteczki i pasty

Rozwój uzębienia u dzieci – kalendarium

Podsumowanie
Próchnica zębów - choroba stara jak świat
Tytuł
Próchnica zębów - choroba stara jak świat
Opis

Próchnica dotyka wszystkich, bez wzgędu na wiek. Jest chorobą nabytą, o podłożu genetycznym, choć geny nie są czynnkiem decydującym. Na to czy dziecko lub osoba dorosła będzie borykać się z próchnicą, wpływ mają: podatność zębów, bakterie, cukier oraz czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *