Profilaktyka próchnicy – jak dbać o zęby dziecka?

lek. med. Renata Szostek – stomatolog

Profilaktyka próchnicy ma ogromne znaczenie w utrzymaniu higieny jamy ustnej

Chorobom zębów należy zapobiegać od pierwszych miesięcy życia dziecka. Profilaktyka próchnicy jest tym, co my sami możemy zrobić i tym, co dentysta robi dla nas. My dbamy o higienę jamy ustnej, o to by dziecko zdrowo się odżywiało, pamiętamy o regularnych wizytach u stomatologa. Dentysta natomiast może zabezpieczać zęby, czyścić, zdejmować z nich kamień, przeprowadzać zabiegi fluoryzacji.

O zęby dziecka dbajmy zanim się pojawią

O higienę jamy ustnej najlepiej dbać od pierwszych miesięcy życia naszego dziecka. Już u noworodków lekarze przeprowadzają zabiegi czyszczenia jamy ustnej, nawet jeśli nie ma jeszcze zębów. Wały dziąsłowe przeciera się gazikiem nasączonym wodą lub rumiankiem, a gdy pojawiają się pierwsze ząbki, w ten sam sposób je myjemy. Później można wprowadzać szczoteczki gumowe lub silikonowe, z rączką lub na palec. Nie ma znaczenia forma szczoteczki, chodzi o to, by mechanicznie myć zęby. Oczywiście szczoteczka musi być dostosowana do wieku dziecka.

Profilaktyka prochnicy do dbanie o zeby w domu i regularne wizyty u dentysty.

Profilaktyka próchnicy to nie tylko regularne odwiedziny u dentysty, czyszczenie zębów z osadu czy fluorowanie. Równie ważne jest codzienne, staranne mycie zębów, nad czym powinni czuwać rodzice.

Pasty z fluorem czy bez?

Rocznemu maluchowi kupujemy już normalną, miękką szczoteczkę, odpowiedniej wielkości. Wprowadzamy też pasty do zębów. Na początku, gdy dziecko nie umie jeszcze wypluwać, stosujemy pasty bez fluoru. Od 6. miesiąca do 6. roku życia można używać past z obniżoną zawartością fluoru (500 PPM jonów fluorkowych). Taka informacja powinna być na opakowaniu. Dzieci od 7. do 12. roku mogą myć zęby pastą z zawartością fluoru 1000 PPM jonów fluorkowych, a starsze – takimi samymi pastami jak dorośli. Należy pamiętać, że fluor jest bardzo ważny dla ochrony zębów.

Miejmy oko na zęby malucha

Oprócz szczoteczek należy używać również nici dentystycznych. Pamiętajmy też o tym, by pomagać dzieciom w myciu zębów i kontrolować jak to robią. Do 8. roku życia najlepiej asystować dzieciom podczas mycia zębów. Niech dziecko najpierw zrobi to po swojemu, a my sprawdźmy rezultat i pomóżmy mu porządnie zęby doczyścić. Dopiero dziecko 9-10 letnie ma już na tyle sprawną rękę, że jest w stanie samo dokładnie doczyścić wszystkie zęby i powierzchnię między nimi.

 

Zobacz też:

Akcja Dziel się Uśmiechem

Pierwsze mycie zębów – czyszczenie dziąseł niemowlaka

Guma do żucia w profilaktyce próchnicy

Podsumowanie
Profilaktyka próchnicy
Tytuł
Profilaktyka próchnicy
Opis

Profilaktyka próchnicy wymaga regularnych wizyt u dentysty oraz smaodzielnego dbania o zęby. Rodzice powinni pomagać dzieciom myć zęby i sprawdzać, czy robią to dokładnie. Dopiero 9-latek ma na tyle rozwinięte zdolności manualne, że jest w stanie sam porządnie doczyścić wszystkie zęby.

One thought on “Profilaktyka próchnicy – jak dbać o zęby dziecka?

  1. Obaj moi synowie mają siczne zdrowe ząbki, a to dlatego, że dbam o to, żeby regularnie je myli, nie jedli słodyczy i daję im suplement chroniący zęby przed demineralizacją. Ma truskawkowy smak, więc sami co wieczór domagają się tabletki do ssania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *