Przemoc – to klapsy i bicie czy coś jeszcze?

Magdalena Boćko-Mysiorska – pedagożka, wykładowczyni, autorka książek i bloga

www.magdalenabockomysiorska.pl

Przemoc ma różne postacie

Często rodzice przychodzą do mnie i mówią: ja nie muszę uczyć się porozumienia bez przemocy. Ja nie biję swojego dziecka, nie daję mu klapsów. Ale przemoc to dużo więcej.

Przemoc to też szantażowanie dziecka, ocenianie go, porównywanie w towarzystwie innych dzieci, kiedy czuje się zawstydzone, poniżone. Kiedy jest niepewne, czuje się zlęknione, a nawet przerażone tym, co robi rodzic. My może tego nie dostrzegamy na poziomie optycznym, natomiast to się wydarza w układzie nerwowym, w mózgu, w umyśle dziecka.

Przemoc to także te wszystkie momenty, w których szantażujemy dziecko: jak tego nie zrobisz to…. Chwile, w których wykorzystujemy takie narzędzia jak np. kary, żeby sprawić dziecku jakąś trudność, przykrość, żeby je czegoś “nauczyć”. A raczej dać mu nauczkę. To są takie działania, które powodują, że używamy siły wobec dziecka. I to nie jest siła ochronna, tylko taka przewaga siły. Pokazujemy mu: tu jest twoje miejsce.

Przemoc wobec dziecka ma wiele różnych postaci

Przemoc wobec dziecka to nie tylko rękoczyny. Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale zachowania przemocowe to także krzyk, poniżanie dziecka, porównywanie, szantażowanie.

Przemoc: bodziec-reakcja

To jest bardzo stare. Być może gdzieś dotyka behawioryzmu, reagowania na zachowanie dziecka naszym zachowaniem, na zasadzie bodziec-reakcja. To chęć uzyskania jakiegoś wyniku, jakiegoś określonego zachowania dziecka. Wykorzystujemy do tego narzędzia, które mają to sprawić. A te narzędzia są dla dziecka krzywdzące. Dla rozwoju i funkcjonowania jego mózgu, teraz i w przyszłości.

Tak dużo już wiemy na temat funkcjonowania mózgu dziecka, na temat tego jak więź, relacja i codzienny kontakt z nim wpływa na jego mózg, że warto sobie o tym nieustannie przypominać.

“Wnioski płynące z badań nad mózgiem, prowadzone w ciągu ostatnich dwudziestu lat, jednoznacznie pokazują, że jako rodzice mamy decydujący wpływ na to, w jaki sposób rozwijają się nasze dzieci – jak szybko się uczą, jakich umiejętności nabywają, jakimi wartościami się kierują, jak postrzegają siebie i innych, jak radzą sobie z emocjami czy budowaniem relacji interpersonalnych.” – Magdalena Boćko-Mysiorska

Niedawno ukazały się książeczki dla najmłodszych, autorstwa pani Magdaleny. Polecamy!

MAgdalena Boćko książki

 

Ze względu na epidemię COVID-19 materiał został nagrany przez platformę ZOOM.

 

 

Podsumowanie
Przemoc - to klapsy i bicie czy coś jeszcze?
Tytuł
Przemoc - to klapsy i bicie czy coś jeszcze?
Opis

O różnych obliczach przemocy wobec dzieci i tego jak przemoc działa na funkcjonowanie i rozwój mózgu dziecka, mówi Magdalena Boćko-Mysiorska – .pedagożka, wykładowczyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *