Małgorzata Lurzyńska – pulmonolog dziecięcy
dr Durajski Clinic
Rentgen płuc to najważniejsza metoda diagnostyczna
Badanie to jest podstawowym badaniem diagnostycznym w pulmonologii. Stosuje się je również w kardiologii, np. by ocenić wielkość serca.
Badanie obrazowe klatki piersiowej, czyli na przykład właśnie rentgen, można wykonać niemal u każdego. Wyjątkiem jest kobieta w ciąży – ze względu na promieniowanie jonizujące należy unikać wykonywania takiego badania. Jest ono szczególnie szkodliwe do 6 miesiąca ciąży. Badanie rentgenowskie to bardzo prostym i tanim badaniem. Może pokazać zarówno stan płuc jak i serca; zobrazować, czy mamy zagęszczenie zapalne w miąższu płucnym, wykazać obecność płynu oraz pokazać sylwetkę serca. Rentgen płuc można robić również noworodkom i niemowlętom. W przypadku jakiejś niewydolności oddechowej takie badanie nawet powinno być wykonane, żeby znaleźć przyczynę choroby.
Rentgen płuc czy tomografia?
Tomografia komputerowa jest badaniem obrazowym, które może nam dokładnie zobrazować chorobę układu oddechowego. Pokazać na jakim poziomie toczy się proces chorobowy. Tomografię wykonuje się często jako poszerzenie diagnostyki. Jeżeli są jakieś wątpliwości co do diagnozy albo trzeba poszerzyć diagnostykę po nieprawidłowym zdjęciu klatki piersiowej. Wówczas możemy taką diagnostykę poszerzyć o tomografię komputerową. Najczęściej jest to HRCT, czyli tomografia komputerowa wysokiej rozdzielczości. Pozwala ona uwidocznić elementy dróg oddechowych, miąższu płuc i unaczynienia. Badanie to może być również wykonane z kontrastem.
Czy niemowlętom można zrobić badanie tomograficzne?
Można takie badanie wykonać u niemowlęcia, ale wiąże się ono z większym napromieniowaniem niż w przypadku badania RTG klatki piersiowej. Wymaga więc analizy, czy przyniesie więcej korzyści czy jest to jednak jakieś zagrożenie (być może niepotrzebne), ponieważ wiąże się z podaniem sporej dawki promieniowania. Aktualnie, zarówno rentgen jak i tomografia są coraz bezpieczniejsze. Coraz mniejsza dawka promieniowania jest wykorzystywana do ich wykonania. Również w przypadku tomografii. Istnieje na przykład tak zwana tomografia nisko dawkowa.
Wskazaniem do badania rentgenowskiego klatki piersiowej jest m.in.: podejrzenie zapalenia płuc, odmy, płynu w opłucnej, choroby nowotworowej, gruźlicy.
Rentgen klatki piersiowej to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Czy można go robić także dzieciom? Co daje takie badanie? Kiedy należy je wykonać? Na te pytania odpowiada Małgorzata Lurzyńska - pulmonolog dziecięcy.