Rodzicielstwo bliskości – natura i instynkt

Magdalena Boćko-Mysiorska – pedagożka, wykładowczyni, autorka książek i bloga

www.magdalenabockomysiorska.pl

Rodzicielstwo bliskości – czułość i uważność

Rodzicielstwo bliskości polega na instynktownym, naturalnym podejściu do dziecka.  Zakłada, że zdrowy rozwój dziecka opiera się na silnej, bezpiecznej więzi, jaką budujemy z dzieckiem.

Oznacza to mniej więcej tyle, że dziecko ma naturalne zaufanie do rodzica. Wie, że rodzic odpowie w sposób uważny i wrażliwy na komunikat przez nie wysłany. Tym komunikatem zwykle jest naturalny język dziecka, który dobrze znamy. Płacz, później krzyk oraz inne formy reagowania ciałem i opowiadania swojej historii właśnie mową ciała. Rodzicielstwo bliskości zakłada, że rodzic odpowiada na potrzeby dziecka, które kryją się za jego zachowaniem, za uczuciami i emocjami, które są w jakiś określony sposób wyrażane.

Pojęcia rodzicielstwo bliskości i porozumienie bez przemocy uzupełniają się nawzajem. Narzędzia, z których korzystamy są bardzo podobne lub identyczne. W obu przypadkach chodzi o uważność i czułe, pełne empatii podejście do drugiego człowieka. Oczywiście na tyle, na ile pozwalają nam nasze zasoby. Dlatego warto też dbać o siebie.

Rodzicielstwo bliskości wywodzi się z teori więzi Johna Bowlb'ego.

Rodzicielstwo bliskości to empatyczne i czułe podejście do dziecka. Towarzyszenie mu w trudnych emocjach i zrozumienie jego potrzeb. 

Rodzicielstwo bliskości – odpowiedź na potrzeby dziecka

Twórcami oraz propagatorami rodzicielstwa bliskości są William i Martha Sears, amerykańskie małżeństwo. William Sears jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich pediatrów, a Martha Sears – certyfikowaną doradczynią laktacyjną i pielęgniarką. Przez 40 lat zajmowali się bardzo szeroko pojętym rozwojem dziecka i opracowali filary rodzicielstwa bliskości. Bardziej niż sztywnym modelem funkcjonowania w rodzinie, stały się wskazówką, podpowiedzią. Założenia miały być pomocne w różnych obszarach życia dziecka, związanych np. ze spaniem czy karmieniem, z  reagowaniem na jego emocje, płacz. Ale też, co bardzo istotne, w sferze związanej z dbaniem o siebie jako rodzic. Z taką równowagą wewnętrzną postrzeganą z wielu różnych perspektyw.

Podstawy rodzicielstwa bliskości wywodzą się z teorii więzi Johna Bowlby’ego. Chodzi o przywiązanie, bliskość, reagowanie na potrzeby dziecka. Nie pozostawianie go samego sobie w płaczu, w cierpieniu, w chwilach, kiedy ono potrzebuje się przytulić, być blisko rodzica.

Porozumienie bez przemocy

Porozumienie bez przemocy natomiast, jest dla mnie taką filozofią życia w ogóle. Nie chodzi tylko o komunikację z dzieckiem, lecz także z innymi osobami, zarówno bliskimi, jak i w relacjach codziennych czy zawodowych. Opowiada ono bardziej o tym, że otwieramy się na drugiego człowieka i na siebie. Zauważamy, że ten drugi człowiek ma swoje uczucia, emocje, potrzeby. Szanujemy go. W rodzicielstwie bardzo ważny jest szacunek do dziecka oraz to, żeby traktować siebie równorzędnie w wielu aspektach. Oczywiście w kontekście uczuć, emocji i dostrzegania potrzeb drugiego człowieka. Budowania z tym drugim człowiekiem jakościowego kontaktu, czyli takiego który rzeczywiście prowadzi do porozumienia. A nie oceniania, krytykowania, walki i toczenia sporów.

Toczenie sporów samo w sobie jest dobre, pod warunkiem jednak, że jest wymiana. Chodzi o to, żebyśmy nie osądzali, nie krytykowali, nie porównywali dzieci. Nie moralizowali ani nie upominali, tylko dziecko zauważali, dostrzegali jego emocje. Warto mówić mu: “Widzę, że jest ci trudno, jestem przy tobie. Możemy o tym pogadać.”Jeżeli dziecko jest małe, to po prostu towarzyszyć mu w tych przeżyciach, czasami bardzo silnych. Towarzyszyć mu w doświadczaniu różnych stanów po to, żeby wspierać jego rozwój. Wspierać rozwój jego mózgu. To jest bardzo ważne.

Rodzicielstwo bliskości a wspieranie rozwoju dziecka

W pierwszych latach życia dziecka szczególnie, ale nie tylko, jako rodzice mamy bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób ukształtuje się mózg racjonalny, czyli największa część ludzkiego mózgu. Mózg racjonalny odpowiedzialny jest za radzenie sobie z uczuciami, emocjami, za budowanie empatycznych, trwałych relacji. Również za radzenie sobie w trudnych sytuacjach i codziennych wyzwaniach, ale też – za realizowanie planów i marzeń. Za samoświadomość i odnajdywanie siebie we świecie. Za odkrywanie spokojnej miłości, bardzo szeroko pojętej. Chodzi o takie uczucia i emocje, związane też z budową mózgu i tym, w jaki sposób ukształtował się system reagowania na stres, kiedy możemy doświadczyć tzw. wewnętrznego spokoju. Oczywiście nie przez cały czas. Wiadomo, że są trudy codzienności, które powodują stres, napięcie. Jednak umiejętność radzenia sobie z tym jest istotna i buduje się, kiedy dzieci są małe.

Polecamy książeczki dla najmłodszych, autorstwa pani Magdaleny.

MAgdalena Boćko książki

Ze względu na epidemię COVID-19 materiał został nagrany przez platformę ZOOM.

 

 

Podsumowanie
Rodzicielstwo bliskości - natura i instynkt
Tytuł
Rodzicielstwo bliskości - natura i instynkt
Opis

Czym jest rodzicielstwo bliskości? Jak się tworzy więź między dzieckiem a rodzicami? Jak reagować na uczucia dziecka? Na te pytania odpowiada Magdalena Boćko-Mysiorska – pedagożka, wykładowczyni, autorka książek i bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *