Zaburzenia hormonalne a zaburzenia żywienia

dr Katarzyna Lewicka – ginekolog dziecięcy, endokrynolog

Klinika Zdrowia Duomed

Zaburzenia hormonalne w okresie pokwitania

Zaburzenia żywienia pojawiają się w okresie po pokwitaniu, kiedy dziewczynki zaczynają same regulować swój sposób odżywiania. Decydują o tym, co i czy w ogóle, jedzą. Często przechodzą na dietę wegetariańską lub odchudzającą.

Taka sytuacja może doprowadzić do nieprawidłowości w odżywianiu i sprawić, że zostanie zachwiana równowaga hormonalna, która i tak w okresie dojrzewania jest już zaburzona przez szalejące hormony. W czasie dojrzewania żeńskie i męskie gonady dopiero zaczynają się rozwijać i produkować hormony, które wpływają na przysadkę mózgową. Istnieje pomiędzy nimi sprzężenie zwrotne, co oznacza, że produkowane przez nie hormony równoważą się.

Równowaga hormonalna jest zachwiana w okresie dojrzewania.

Równowagę hormonalną w okresie dojrzewania młodego człowieka mogą dodatkowo zaburzać drastyczne diety czy niezdrowy sposób odżywiania się.

Jeść mięso czy nie jeść?

Zaburzenia odżywiania mogą mieć również wpływ na dysfunkcję innych gruczołów, między innymi tarczycy oraz trzustki (wiążącej się z ewentualną cukrzycą). Jeżeli dziecko spożywa dziennie bardzo dużo cukru, na przykład wypija 3 litry coli, to będzie bardzo szybko przybierać na wadze. Pomimo, że nie spowoduje to natychmiastowego zachorowania na cukrzycę, to jednak szybki i niekontrolowany przyrost masy ciała może skutkować niedokrwistością, zaburzeniami funkcjonowania trzustki, itd. W okresie dojrzewania wiele dziewcząt decyduje się na wegetarianizm. Jest to temat bardzo dyskusyjny. Wiele osób twierdzi, że powstałe przy takiej diecie niedobory można uzupełnić przy pomocy warzyw i suplementów. Jednak nie jestem o tym do końca przekonana. Uważam, że dziewczynka w okresie pokwitania, dopóki nie dojrzeje, powinna spożywać mięso, chociażby w niewielkich ilościach. Ważne jest również zachowanie odpowiednich proporcji w diecie. Powinna być bogata w ryby oraz odpowiednie tłuszcze, ponieważ wszystkie te elementy wpływają na rozwój organizmu, a co za tym idzie – na równowagę hormonalną.

Zaburzenia miesiączkowania

Anoreksja i bulimia są schorzeniami o podłożu psychicznym, efektem zaburzeń psychicznych. Dopóki nie dotrzemy do źródeł tych zaburzeń, leczenie nie będzie skuteczne. Długotrwały brak miesiączki przy anoreksji jest spowodowany wyniszczeniem organizmu i przekłada się na zaburzenia wszystkich gruczołów dokrewnych. Miesiączka jest swego rodzaju efektem równowagi hormonalnej, a jeżeli kobieta cierpi na niedobór wagi i hormonów – nie będzie miesiączkowała. Jednak to nie miesiączka ma największe znaczenie, a równowaga hormonalna. Jeżeli po kilku miesiącach, a nawet latach, regularne miesiączkowanie powróci, to znaczy, że układ dokrewny się odbudował i w przyszłości nie powinno być więcej problemów z nim związanych. Jednak uważa się, że anoreksja i bulimia są chorobami na całe życie, podobnie jak alkoholizm.

Podsumowanie
Równowaga hormonalna a zaburzenia żywienia
Tytuł
Równowaga hormonalna a zaburzenia żywienia
Opis

W okresie dojrzewania dziewczynki bardzo często zaczynają eksperymentować z różnego rodzaju dietami. O zaburzeniach hormonalnych spowodowanych problemami związanymi z nieprawidłowym odżywianiem się, mówi dr Katarzyna Lewicka – ginekolog dziecięcy, endokrynolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *