Dojrzewanie – jak podjąć z dzieckiem rozmowę

dr n. med. Katarzyna Bajszczak – psycholog, seksuolog kliniczny, seksuolog dziecięcy

katarzynabajszczak@gmail.com

Dojrzewanie  to ważny temat do rozmowy. Powinna się odbyć wtedy, gdy dziecko najbardziej jej potrzebuje, a więc wtedy, gdy nie rozumie zmian zachodzących w ciele

Jeżeli dziecko chce rozmawiać o dojrzewaniu, to bardzo dobry znak – wyraz zaufania do rodziców. Podejmijmy wyzwanie, nie zostawiajmy z tym dziecka samego.

Kiedy dziecko zaczyna zadawać pytania jak to jest z tym dojrzewaniem, co się będzie działo, powinien to być powód do dumy dla rodziców. Rozmowa z dzieckiem jest wtedy bardzo ważna, nie unikajmy konkretnych, wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania. Jakie to mogą być pytania?

W przypadku dziewczynek – najczęściej dotyczące pierwszej miesiączki. Jak wygląda, z czym się wiąże. Ważne, żeby nie zbywać takich pytań.

Rozmowa z dzieckiem o dojrzewaniu jest potrzebna

Rozmowa z dzieckiem o dojrzewaniu to bardzo ważny element wychowania. Dobrej, szczerej rozmowy z rodzicem, bez skrępowania i wstydu, nie zastąpi wiedza czerpana z internetu czy od rówieśników.

Wiedza internetowa

Jeżeli dziewczynka jeszcze nie miesiączkuje, ale spodziewa się, że w niedługim czasie może to nastąpić, ponieważ np. koleżanki już miesiączkują – ważne jest, żeby z nią o tym porozmawiać. Powiedzieć jak obfite może być krwawienie, że może się wiązać z pewnym dyskomfortem czy z bólem. Chodzi o to, żeby wiedziała jak zareagować w takiej sytuacji, co zrobić, żeby miała przygotowane środki higieniczne. Taka rozmowa z dzieckiem zapobiegnie czerpaniu przez nie wiedzy wyłącznie z internetu czy od rówieśników lub starszych kolegów i koleżanek.

Dojrzewanie to nie choroba

Chłopcy najczęściej zadają pytania o to, kiedy mogą pojawić się pierwsze wzwody czy pierwsze polucje. Nierzadko dowiadują się tego od rówieśników lub starszych kolegów. Dlatego, jeśli pytają rodziców warto im wszystko dokładnie wyjaśnić. Powiedzieć z czym to się wiąże, że nie jest to objaw jakiejś choroby, że nic strasznego się nie dzieje. Czasem chłopcy w wieku dojrzewania mają wiele wątpliwości dotyczących tego tematu.

Duma i radość

Kiedy zauważymy, że u dziecka pojawiają się pierwsze oznaki dojrzewania – czy będzie to pierwsza miesiączka u dziewczynki, czy pierwsze wzwody, pierwsze polucje u chłopców – bardzo ważne jest, żeby wyrazić dumę z tego powodu. Nie traktować tego jak coś, co jest kolejnym problemem, ani jak coś, co jest trudnym doświadczeniem. Raczej wyrazić radość z tego, że córka staje się kobietą, syn staje się mężczyzną. Powiedzieć: „jestem z ciebie dumna, dymny, to ważne, że dorastasz”. Chodzi o to, żeby zmierzyć się z tym problemem.

Jeżeli dziecko pyta, odpowiadać na jego pytania, wyjaśnić wszelkie wątpliwości, naprawdę cieszyć się z tego, że dziecko chce z nami na ten temat rozmawiać. Ważne też, żeby podczas rozmowy o dojrzewaniu z dorastającym dzieckiem nie używać infantylnych określeń na narządy płciowe i zachodzące w ciele procesy.

 

Podsumowanie
Rozmowa z dzieckiem o dojrzewaniu
Tytuł
Rozmowa z dzieckiem o dojrzewaniu
Opis

Dr n. med. Katarzyna Bajszczak – psycholog, seksuolog kliniczny, seksuolog dziecięcy, mówi o tym jak rozmawiać z dorastającym dzieckiem o dojrzewaniu i przekonuje, żeby nie unikać odpowiedzi na "trudne" pytania, że taka rozmowa jest dla dziecka bardzo cenna i ważna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *