Rozwód rodziców to zawsze trauma dla dziecka?

Zuzanna Butryn – psycholog

Ośrodek Psychoterapii i Coachingu Inner Garden
https://www.facebook.com/ZuzannaButrynPsycholog/

Rozwód rodziców – jak wpływa na dziecko?

Rozwód zawsze jest trudnym doświadczeniem. Zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Jednak z badań wynika, że bycie świadkiem konfliktu i awantur rodziców, jest często dla dziecka gorsze niż ich rozstanie.

Warto pamiętać, że negatywne skutki rozstania można zminimalizować. Każde dziecko inaczej reaguje na rozwód rodziców, przeżywa to w inny sposób. Ciekawe jest to, że wg badań dziewczynki radzą sobie lepiej z tą sytuacją niż chłopcy. To, jak dziecko przeżyje rozstanie rodziców w ogromnej mierze zależy od relacji między rodzicami, od tego w jakiej atmosferze się rozchodzą, jak o tym rozmawiają z dzieckiem.

Aby pomóc dziecku przetrwać ten trudny czas, warto pomyśleć o wsparciu psychologa. Trzeba też z dzieckiem dużo rozmawiać, zadbać o to, żeby miało kontakt z drugim rodzicem oraz postarać się zredukować liczbę zmian, z którymi po rozstaniu się rodziców, dziecko będzie musiało się uporać. I dać dziecku czas, żeby mogło się do nowej sytuacji przyzwyczaić.

Rozwód rodziców to dla dziecka trauma.

Rozwód rodziców zawsze będzie dla dziecka trudnym doświadczeniem. Można jednak starać się zminimalizować negatywny skutki rozstania, chociażby dbając o dobrą relację w byłym współmałżonkiem oraz o to, by dziecko miało kontakt z obojgiem rodziców.

Rozwód rodziców – co dalej?

Niezwykle ważne jest, żeby dziecko utrzymywało kontakt z obojgiem rodziców, nie tylko od święta, ale też w miarę możliwości na co dzień. Nigdy nie należy wyręczać się dzieckiem, traktować go jak posłańca czy szpiega.

Jeżeli dziecko ma urodziny powinno ten dzień spędzić z mamą czy z tatą? A może z obojgiem rodziców?

Wszystko zależy od tego, jaka jest relacja między rodzicami. Jeżeli żyją w zgodzie, nie ma między nimi żadnych awantur, to nie ma przeciwwskazań, żeby ten dzień spędzić wspólnie. Myślę, że jest to dobre rozwiązanie, przyjemne dla dziecka. Jeżeli natomiast pojawia się konflikt między rodzicami, to podział dnia pół na pół (pół dnia z mamą i pół dnia z tatą), czy też jeden dzień z mamą, a drugi z tatą, jest fajne dla dziecka – ma wtedy podwójne urodziny. Wszystko zależy więc od tego, jak rodzice żyją ze sobą.

Rozwód rodziców – dobre relacje potem to podstawa

Dopóki relacja między rodzicami jest zdrowa, dziecko na tym korzysta. Natomiast, jeżeli rodzice żyją w konflikcie, pojawiają się awantury, jest napięcie, dziecko to czuje. Myślę, że wtedy musimy zadbać przede wszystkim o to, żeby urodziny, Dzień Dziecka, czy inne święto, dziecko spędziło w zdrowej i miłej atmosferze. Nie należy namawiać dziecka, żeby spędziło ten świąteczny czas tylko z jednym ze swoich rodziców. Powinna to być świadoma decyzja, przede wszystkim przyjemna dla naszego dziecka. Przymus nie będzie wskazany, nie będzie niczym dobrym.

 

 

 

Podsumowanie
Rozwód rodziców to zawsze trauma dla dziecka?
Tytuł
Rozwód rodziców to zawsze trauma dla dziecka?
Opis

Czy rozwód rodziców zawsze jest dla dziecka traumą? Czy zostawia trwałe ślady? Jak można zminimalizować straty? Jak pomóc dziecku przez to przejść? Na te pytania odpowiada Zuzanna Butryn – psycholog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *