Rozwój słuchu i słyszenia

prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński – otolaryngolog, audiolog, foniatra; dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu

Rozwój słuchu a inteligencja

Dziecko słyszy już w okresie życia płodowego – powyżej 21 tygodnia płód odbiera dźwięki z otoczenia

To oznacza, że jeśli dookoła kobiety, która jest w ciąży, jest hałas, to dziecko w jej łonie też jest poddawane hałasowi. Kiedy mama słucha przyjemnej dla niej muzyki, relaksuje się, to ten relaks może się również udzielać płodowi.

Dziecko w łonie matki uczy się świata słuchając go 

W okresie płodowym droga słuchowa jest najważniejszą drogą doprowadzającą informacje z zewnątrz do rozwijającego się mózgu. Mówimy, że rozwój słuchu ma decydujący wpływ na rozwój inteligencji człowieka. W tym okresie tworzy się najwięcej połączeń neuronalnych w obrębie naszego mózgu i dzięki temu rozwijają się nasze zdolności oraz umiejętności.

Rozwój słuchu zaczyna się bardzo wcześnie.

Rozwój słuchu jest podstawą rozwoju mowy. Dziecko w łonie matki zaczyna słyszeć dźwięki po 21 tygodniu. Nadmierny hałas może niekorzystnie wpływać na płód.

Słuch jest podstawą rozwoju mowy

W praktyce oznacza to, że da się nawet stymulować taki rozwój, ale niestety nie możemy mówić o normach ilościowych, gdyż oznaczałoby to, że jeżeli kobieta w ciąży codziennie będzie słuchać Mozarta, to poziom inteligencji u dziecka wzrośnie o 5%. Tak nie jest. Droga słuchowa, rozwijająca się w okresie życia płodowego, a potem po przyjściu dziecka na świat, zapewnia rozwój słuchowy i stanowi podstawę rozwoju mowy oraz opanowania języka mówionego – jednego albo kilku, w zależności od tego, czy dziecko, a potem osoba dorosła, będzie chciało się uczyć.

Hałas  ma fatalne skutki dla układu nerwowego

Od wielu lat obserwujemy zachowania płodu. Potwierdziliśmy wielokrotnie, my i wielu innych naukowców, że nadmierny hałas powoduje niepokój u dziecka w łonie matki. Oznacza to, że może mieć on negatywny wpływ na jego rozwój.

Tak samo hałas wpływa zresztą na samopoczucie mamy. Ten negatywny wpływ hałasu ujawnia się nie tylko w okresie płodowym, lecz także później, kiedy dziecko się rozwija. Jeżeli mówimy o hałasie, to zwykle mamy na myśli wielkoprzemysłowy hałas, np. w halach produkcyjnych. Dziś jednak, jednym z najbardziej zagrażających nam rodzajów hałasu jest hałas środowiskowy. To hałas, z którym stykamy się codziennie na ulicy i w wielu innych miejscach. Głośno jest także w naszych mieszkaniach, gdzie instalujemy cały szereg różnych urządzeń, będących źródłem hałasu. Nawet włączony komputer wytwarza hałas, z którego nie zdajemy sobie sprawy. Hałas ten może mieć negatywny wpływ na stan naszego słuchu w każdym okresie.

Podsumowanie
Rozwój słuchu i słyszenia
Tytuł
Rozwój słuchu i słyszenia
Opis

Dziecko zaczyna słyszeć już po 21 tygodniu życia płodowego. O tym, jak się rozwija słuch i o negatywnym wpływie hałasu na nasze zdrowie, mówi prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński – otolaryngolog, audiolog, foniatra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *