Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu I

prof. Ewa Pańkowska – diabetolog

Instytut Diabetologii

Ryzyko zachorowania na cukrzycę a infekcje wirusowe

Cukrzyca typu I nadal jest chorobą, której przyczyny nie jesteśmy w stanie ustalić. Jest wieloczynnikowa. Zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe biorą w tym udział.

Czasami kilka czynników musi zadziałać jednocześnie, żeby doszło do rozwoju tej choroby. Czyli do zaburzeń w rozpoznawaniu własnych tkanek i traktowania komórek beta jako obce komórki, tak jak na przykład wirusa. Obecnie uważa się, że na ryzyko zachorowania na cukrzycę, poza przypadkami osób predysponowanych genetycznie, wpływają infekcje wirusowe. Jest cała grupa takich wirusów – to enterowirusy. Na przykład wirus Coxsackie, który wywołuje zapalenie przyusznic, potocznie zwaną świnką, dość popularną chorobę. Często stwierdzamy obecność występowania tych wirusów u osób, które zachorowały na cukrzycę, albo obserwowano więcej zachorowań na cukrzycę typu I osób, które przeszły takie właśnie infekcje.

Ryzyko zachorowania na cukrzycę zwiększają niektóre wirusy.

Okazuje się, że długotrwały stres może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu I. Warto też pamiętać, że jest to choroba wieloczynnikowa i że zapadają na nią nie tylko dzieci. Dorośli również.

Ryzyko zachorowania na cukrzycę a stres

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tej choroby są przewlekłe stany, określane jako distress. Odnosi się to do trudnej do rozwiązania sytuacji stresowej. Jeżeli ktoś miał bardzo silne przeżycia, stracił kogoś bliskiego, to trudno mu sobie z tym poradzić. Dzieci radzą sobie inaczej niż dorośli. Warto pamiętać, że cukrzyca typu 1 jest też chorobą osób dorosłych, nie tylko dzieci. Nieraz obserwujemy związek między trudnym okresem w życiu, długotrwałym stresem, a późniejszym pojawieniem się cukrzycy. Przeważnie dopiero po roku, półtora od tych wydarzeń.

Przyczyną cukrzycy mogą być również niedobory witaminy D3. Stąd cukrzyca częściej występuje w regionach północnych Europy niż w krajach, które są położone bliżej równika, czyli w tych nasłonecznionych. Ryzyko zachorowania może zwiększać też zbyt wcześnie rozpoczęte karmienie dziecka mlekiem krowim. Jednak jeszcze raz podkreślę, że jest to choroba wieloczynnikowa.

Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu I a cukrzyca ciążowa

Cukrzyca typu I nie zupełnie związku z cukrzycą ciążową. Często kobiety, które mają rozpoznaną cukrzycę ciążową mają takie obawy i lęk, że przekażą tą chorobę swojemu dziecku. Jednak absolutnie nie ma to żadnego związku. Cukrzyca ciążowa jest bliższa w swojej patogenezie cukrzycy typu II. Aczkolwiek jest to choroba, która występuje wyłącznie w czasie ciąży. Jest związana z przemianą materii, rozwojem łożyska, inaktywacją insuliny przez enzymy, które powstają w łożysku. I choroba ta znika w momencie rozwiązania.

Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu I u dzieci

Cukrzyca typu I występuje mniej więcej u dzieci od 2. roku życia. Bardzo rzadko pojawia się w pierwszym roku życia.  A jak się pojawi to konieczna jest diagnoza różnicowa, żeby sprawdzić, czy nie jest to tak zwana cukrzyca wrodzona, uwarunkowana genetycznie. Są to bardzo rzadkie przypadki – jeden na 500 tys. lub jeden na milion. Niemniej jednak, jeżeli już wystąpi cukrzyca w pierwszym roku życia, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, to trzeba zrobić badania genetyczne. Natomiast później – od 2. roku życia, występuje cukrzyca typu I.

Szczyt zachorowań występuje między 11 a13 rokiem życia. W tym wieku nadal jest najwięcej przypadków zachorowań. Jednak w zasadzie od 20 lat obserwujemy nowe zjawisko w profilu zachorowań – coraz więcej dzieci w wieku przedszkolnym zapada na cukrzycę. W tej chwili połowa przypadków dzieci z cukrzycą to dzieci właśnie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wiek dziecka z cukrzycą zaczyna się nam wydłużać, ale jednocześnie bardzo obniżać, co stanowi nowe wyzwanie dla wielu środowisk, nie tylko medycznych. Nie jest to związane tylko z opieką medyczną, ale też z opieką nad dzieckiem, które idzie do przedszkola czy szkoły.

 

 

Podsumowanie
Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu I
Tytuł
Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu I
Opis

Wciąż nie do końca poznane są przyczyny zachorowań na cukrzycę typu I . Wiadomo na pewno, że jest to choroba wieloczynnikowa. O ryzyku zachorowania na cukrzycę, mówi prof. Ewa Pańkowska – diabetolog z Instytutu Diabetologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *