Skurcz akomodacji oka – z czym się wiąże?

dr hab. n. med. Piotr Loba – specjalista chorób oczu

Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Klinika prof. Jerzego Szaflika

Skurcz akomodacji oka – droga do krótkowzroczności

Coraz więcej dzieci i młodzieży trafia do okulisty z problemami ze wzrokiem, związanymi z częstym i długotrwałym wpatrywaniem się w ekran urządzeń elektronicznych – telefonów komórkowych czy laptopów.

Jednym z takich zaburzeń jest skurcz akomodacji oka – jednostka chorobowa, która coraz częściej występuje wśród dzieci w wieku szkolnym i wśród nastolatków.

Oko posiada zdolność akomodacji, czyli dostosowywania układu optycznego do ostrego widzenia z danej odległości, za pomocą odpowiedniego napinania okrężnych włókien mięśnia rzęskowego. Dzięki temu dobrze widzimy zarówno obiekty, które znajdują się blisko, jak i te, które są daleko. Kiedy patrzymy w dal – mięsień rzęskowy oka jest rozluźniony. Natomiast kiedy patrzymy na coś z bliska, następuje skurcz akomodacyjny, który ten mięsień napina. Po długotrwałym wpatrywaniu się na przykład w ekran komputera czy telefonu komórkowego, oko ma trudności w dostosowaniu się do widzenia na dużą odległość.

Skurcz akomodacji oka to częsta przypadłość u dzieci w wieku szkolnym

Jeżeli dziecko spędza wiele godzin wpatrując się w ekran telefonu czy komputera, to układ optyczny przystosowuje się do widzenia z bliska. Dochodzi do skurczu akomodacji oka – nadmiernej akomodacji, co może prowadzić do krótkowzroczności.

Nieostra dal

Objawy skurczu akomodacji oka wiążą się z nieostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się daleko. U dzieci objawy te są czasami mylnie rozpoznawane jako narastająca krótkowzroczność. Gdy zbadamy takim dzieciom wzrok, wychodzi, że mają bardzo dużą wadę: -4, -5, która przeraża rodziców. Natomiast kiedy porazimy akomodację, czyli wpuścimy krople, okazuje się, że wady tej praktycznie nie ma. U dzieci, u których występuje duża różnica między wadą zbadaną w naturalnych warunkach, a tą wykrytą po zastosowaniu kropli rażących akomodację, stwierdzamy skurcz akomodacji.

Korekcja wady wzroku

Krótkowzroczności, której przyczyną jest skurcz akomodacji nie należy korygować w zakresie, jaki wychodzi w pierwszym badaniu. Powinniśmy zastosować korekcję dostosowaną do prawdziwej wady, czyli tej wykrytej po kroplach rażących akomodację. Dobrze jest natomiast zastosować u takich dzieci szkła dwuogniskowe, które rozluźnią akomodację przy patrzeniu z bliska. Dodatkowo dziecko może wykonywać ćwiczenia rozluźniające akomodację. Warto też zachęcać dzieci do tego, by spędzały więcej czasu na świeżym powietrzu, a rzadziej siedziały przed ekranami smartfonów, komputerów czy tabletów.

 

Podsumowanie
Skurcz akomodacji oka - z czym się wiąże?
Tytuł
Skurcz akomodacji oka - z czym się wiąże?
Opis

Krótkowzroczność spowodowana skurczem akomodacji oka to coraz częściej diagnozowana wada u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Co to jest skurcz akomodacji i z czym się wiąże, mówi dr hab. n. med. Piotr Loba – specjalista chorób oczu z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser, kliniki prof. Jerzego Szaflika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *