dr hab. n. med. Piotr Loba – specjalista chorób oczu
Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Klinika prof. Jerzego Szaflika
Skurcz akomodacji oka – droga do krótkowzroczności
Coraz więcej dzieci i młodzieży trafia do okulisty z problemami ze wzrokiem, związanymi z częstym i długotrwałym wpatrywaniem się w ekran urządzeń elektronicznych – telefonów komórkowych czy laptopów.
Jednym z takich zaburzeń jest skurcz akomodacji oka – jednostka chorobowa, która coraz częściej występuje wśród dzieci w wieku szkolnym i wśród nastolatków.
Oko posiada zdolność akomodacji, czyli dostosowywania układu optycznego do ostrego widzenia z danej odległości, za pomocą odpowiedniego napinania okrężnych włókien mięśnia rzęskowego. Dzięki temu dobrze widzimy zarówno obiekty, które znajdują się blisko, jak i te, które są daleko. Kiedy patrzymy w dal – mięsień rzęskowy oka jest rozluźniony. Natomiast kiedy patrzymy na coś z bliska, następuje skurcz akomodacyjny, który ten mięsień napina. Po długotrwałym wpatrywaniu się na przykład w ekran komputera czy telefonu komórkowego, oko ma trudności w dostosowaniu się do widzenia na dużą odległość.
Nieostra dal
Objawy skurczu akomodacji oka wiążą się z nieostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się daleko. U dzieci objawy te są czasami mylnie rozpoznawane jako narastająca krótkowzroczność. Gdy zbadamy takim dzieciom wzrok, wychodzi, że mają bardzo dużą wadę: -4, -5, która przeraża rodziców. Natomiast kiedy porazimy akomodację, czyli wpuścimy krople, okazuje się, że wady tej praktycznie nie ma. U dzieci, u których występuje duża różnica między wadą zbadaną w naturalnych warunkach, a tą wykrytą po zastosowaniu kropli rażących akomodację, stwierdzamy skurcz akomodacji.
Korekcja wady wzroku
Krótkowzroczności, której przyczyną jest skurcz akomodacji nie należy korygować w zakresie, jaki wychodzi w pierwszym badaniu. Powinniśmy zastosować korekcję dostosowaną do prawdziwej wady, czyli tej wykrytej po kroplach rażących akomodację. Dobrze jest natomiast zastosować u takich dzieci szkła dwuogniskowe, które rozluźnią akomodację przy patrzeniu z bliska. Dodatkowo dziecko może wykonywać ćwiczenia rozluźniające akomodację. Warto też zachęcać dzieci do tego, by spędzały więcej czasu na świeżym powietrzu, a rzadziej siedziały przed ekranami smartfonów, komputerów czy tabletów.
Krótkowzroczność spowodowana skurczem akomodacji oka to coraz częściej diagnozowana wada u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Co to jest skurcz akomodacji i z czym się wiąże, mówi dr hab. n. med. Piotr Loba – specjalista chorób oczu z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser, kliniki prof. Jerzego Szaflika.