Soczewki kontaktowe czy okulary? Co jest lepsze dla dziecka?

Marta Łaczkowska

Blog wOkularach.pl

Soczewki kontaktowe czy okulary – co wybrać?

Rodzice dzieci z wadami wzroku często mają dylemat: lepiej wybrać soczewki kontaktowe czy okulary? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszyscy specjaliści są jednak zgodni – wady wzroku i dziecka nie można pod żadnym pozorem bagatelizować. Wada nie zniknie samoczynnie, a im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym efekty będą lepsze.

Jeszcze jakiś czas temu dzieciom okulary kojarzyły się głównie negatywnie, a soczewki kontaktowe nie były tak łatwo dostępne. Dziś dzięki szerokiej ofercie producentów, która obejmuje najróżniejsze kształty i kolory oprawek, sytuacja wygląda nieco inaczej. Dziecko może wybrać sobie oprawki dopasowane do swoich preferencji. To z pewnością aspekt, który zachęci wielu najmłodszych do dbania o wzrok. Okularów nie trzeba nosić stale. Kiedy wzrok się zmęczy, można je zdjąć na kilka minut i pozwolić oczom odpocząć. Wciąż jednak okulary stanowią spory wydatek. Modne oprawki potrafią kosztować nawet kilkaset złotych, podczas gdy opakowanie soczewek na miesiąc to koszt kilkudziesięciu złotych.

Soczewki kontaktowe mają wiele zalet.

Soczewki kontaktowe mogą być równie dobrym wyborem dla dziecka, jak okulary. A czasami nawet lepiej się sprawdzają, szczególnie u dzieci aktywnych czy uprawiających sport. Ważne jednak, żeby decyzję o tym czy dziecko ma nosić okulary czy szkła kontaktowe, podjąć z okulistą.

Soczewki kontaktowe dla dziecka – wady i zalety

Nie istnieją oprawki „dziecioodporne”. Każde okulary narażone są na zniszczenie, a w przypadku aktywnych maluchów prawdopodobieństwo uszkodzeń rośnie. Ze względu na koszt oprawek (szczególnie jeśli kosztowały konkretną sumę), trudno nam będzie w kolejnym sezonie zastąpić je nowszym modelem. Zaletą okularów jest jednak to, że zakładanie i zdejmowanie oprawek odbywa się bezinwazyjnie. Można je szybko i bezpiecznie zdjąć, np. podczas pieszej wycieczki. W przypadku soczewek należy dodatkowo zadbać o higienę rąk, no i mieć w plecaku pudełeczko z płynem.

Soczewki kontaktowe to niezwykle popularny wybór wśród dorosłych. Doceniamy je za dyskretny wygląd i za wygodę. Czy szkła kontaktowe są jednak zarezerwowane wyłącznie dla dorosłych? Z dużym powodzeniem mogą nosić je także dzieci. Jakie zalety mają soczewki w przypadku dziecka?

Soczewki kontaktowe – wygoda i dyskretny wygląd

Każdy rodzic wie, że dziecko to prawdziwy wulkan energii. Gra w piłkę, biegi, zapasy, taniec, jazda na rolkach – jest tyle okazji do fantastycznej zabawy! Z soczewkami kontaktowymi dziecko może w pełni skupić się na swoich aktywnościach i nie myśleć o tym, czy przypadkiem nie zgubi lub nie stłucze okularów. Soczewki korygują wzrok i robią to dyskretnie – nie wpływając na wygląd dziecka.

Jedną z największych zalet szkieł kontaktowych jest to, że nie ma oprawek, które mogłyby ograniczyć pole widzenia. Soczewka w trakcie użytkowania przesuwa się wraz z ruchem gałki ocznej – to zdecydowanie polepsza jakość widzenia.

Soczewki kontaktowe – bezpieczeństwo użytkowania

Nowoczesne soczewki silikonowo-hydrożelowe w kontakcie z wodą stają się miękkie i elastyczne. Wygodne staje się nie tylko zakładanie czy zdejmowanie soczewki, ale też używanie jej w ciągu dnia. Soczewka przepuszcza tlen i nie wysusza oka. Bez problemu mogą używać ich nawet dzieci.

Niektórzy rodzice obawiają się, że ich dzieci mogą być za małe na noszenie soczewek. Jednak warto pamiętać, że jedynym ograniczeniem jest nie wiek dziecka, ale jego dojrzałość. Europejska Rada Optometrii i Optyki przeprowadziła badania, które potwierdziły, że już kilkunastomiesięczne dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe.

Możliwość noszenia soczewek ograniczają przede wszystkim alergie, skłonności do częstego występowania chorób oczu np. zapalenia spojówek, a także choroby przewlekłe – cukrzyca czy nadczynność tarczycy. Niezwykle istotne jest to, by decyzję o wyborze soczewek kontaktowych poprzedzała rozmowa z dzieckiem. Noszenie soczewek kontaktowych to ogromna odpowiedzialność: trzeba regularnie je wymieniać, zdejmować wieczorem, nawet jeśli dziecko jest już bardzo zmęczone i bezwzględnie dbać przy tym o higienę.

Dzieci mogą bez problemów nosić zarówno okulary, jak i soczewki. Szkła kontaktowe nie ograniczają ruchów ani pola widzenia, nie są również narażone na zniszczenie, tak jak okulary. Ograniczeniem w korzystaniu z soczewek są alergie lub choroby przewlekłe, niezwykle ważne jest jednak to, by dzieci były świadome faktu, że soczewki wymagają szczególnej dbałości i troski. Jeśli dziecko może mieć problem z utrzymaniem higieny soczewek albo jest z natury spokojne, lepiej wybrać okulary. Dzięki temu dziecko w dowolnym momencie może dać “odpocząć” swoim oczom.

 

 

 

Summary
Soczewki kontaktowe czy okulary? Co jest lepsze dla dziecka?
Article Name
Soczewki kontaktowe czy okulary? Co jest lepsze dla dziecka?
Author
Publisher Name
Portal Zdrowia Dziecka
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *