Sokoli wzrok – 5 domowych sposobów na zdrowe oczy

Marta Łaczkowska

Blog wOkularach.pl

Sokoli wzrok a dieta

Suche powietrze, alergeny, źle dobrana dieta, słabe oświetlenie, wielogodzinny kontakt z ekranem telefonu lub telewizora – każdy z tych elementów może mieć wpływ na kondycję wzroku. Jak dbać o oczy nasze i naszych dzieci?

Jak polepszyć sobie wzrok? Okazuje się, że jest na to kilka sposobów. W zabieganej codzienności często zapominamy o tym, jak wiele czynników może mieć wpływ na nasze oczy. Oto pięć sprawdzonych metod na poprawę kondycji oczu i sokoli wzrok.

O tym, że zdrowa dieta jest ważna dla całego naszego organizmu słyszymy praktycznie na każdym kroku. Czy jednak sposób żywienia może mieć wpływ na kondycję naszych oczu? Okazuje się, że tak! Owoce, warzywa, kwasy omega, witaminy – nie może ich zabraknąć w żadnym zdrowym jadłospisie.

Sokoli wzrok to poczucie bezpieczeństwa

 Zdrowy tryb życia i zdrowe odżywianie się mają ogromny wpływ na kondycję oczu. Żeby mieć sokoli wzrok trzeba żyć aktywnie, jeść warzywa, owoce, orzechy. Ograniczać pracę na komputerze czy telefonie.

Co jeść, żeby mieć sokoli wzrok?

Tran, orzechy włoskie, oleje – składniki te są źródłem kwasów omega-3 i omega-6, które dbają o prawidłowy poziom nawilżenia gałek ocznych.

Papryka, brokuły, pietruszka, brukselka – znajdują się w nich luteina i zeaksantyna. Duży niedobór tych składników może skutkować zwyrodnieniem plamki żółtej i pogorszeniem się pola widzenia!

Pomidory, marchew, tran – to nieocenione źródło witaminy A, silnego przeciwutleniacza, który zapobiega tzw. kurzej ślepocie. 

Jajka, wątróbka, mleko – zawierają ważne dla wzroku witaminy grupy B, które działają jak płaszcz ochronny. Odpowiadają za nawilżenie oczu i chronią je przed zmęczeniem. 

Sokoli wzrok – jak chronić oczy? 

Zadania szkolne wypełniane na komputerze, później film oglądany na laptopie, wieczór ze smartfonem w dłoni – to realia, które dotyczą coraz większej liczby osób, nie tylko dzieci. Coraz mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, wzrok jest przemęczony i przestymulowany.

Wystarczy wyobrazić sobie, że w normalnych warunkach oczy mrugają dwanaście razy na minutę. Przy komputerze ta częstotliwość drastycznie się zmniejsza, przez co oczy tracą właściwy poziom nawilżenia. Do tego dochodzi osłabienie mięśni oka spowodowane skupieniem wzroku przez dłuższy czas w jednym miejscu. Nie bez znaczenia jest też emitowane przez ekran niebieskie światło, które prowadzi do uszkodzenia plamki żółtej. Jak zatem chronić oczy przy komputerze lub smartfonie?

Sokoli wzrok – okulary z antyrefleksem

Powłoka antyrefleksowa, którą pokryte są szkła, rozprasza odblaski, a tym samym poprawia ostrość i jakość widzenia. Dzięki nim nasz wzrok nie męczy się tak szybko. Ich zaletą jest to, że stanowią również ochronę przed promieniowaniem UV oraz falami elektromagnetycznymi. 

Jak już wiemy, długie wpatrywanie się w monitor zmniejsza częstotliwość mrugania i prowadzi do wysuszenia gałki ocznej. Z tego względu warto zainwestować w odpowiednie krople nawilżające. Dobrym pomysłem może być też zakup nawilżacza powietrza do domu – skorzysta na tym cały organizm, nie tylko oczy! 

Warto zadbać o biurko w swoim domu! Komputer koniecznie powinien być ustawiony bokiem do okna, by nie odbijać światła i nie nadwyrężać w ten sposób wzroku. Pamiętajmy o tym, by nie siedzieć za blisko monitora – optymalna odległość to 40-75 centymetrów. 

Sokoli wzrok – jak dbać o zmęczone oczy? 

Oprócz odpowiedniej diety i dobrze przygotowanego ustawienia monitora, koniecznie warto zadbać o gimnastykę gałek ocznych. Gdy w ciągu dnia odczuwamy dyskomfort czy nawet ból, spróbujmy na moment odejść od komputera, mrugać, przenieść wzrok na obraz za oknem. Warto korzystać z kropli nawilżających, które przyniosą ulgę zmęczonym oczom. Jeśli mamy możliwość, spróbujmy spędzić przerwę w szkole lub pracy na świeżym powietrzu. W domowych warunkach alternatywą może być solidne wywietrzenie pomieszczenia. 

W trakcie intensywnego dnia spędzonego przed komputerem starajmy się różnicować sobie zajęcia. Czynności wykonywane przed monitorem przeplatajmy z tymi, które nie wymagają od nas ciągłego patrzenia się w ekran.

Sokoli wzrok – jakie światło jest zdrowe dla oczu?

Nic chyba nie męczy oczu bardziej od źle dobranego oświetlenia. Zbyt słabe lub zbyt mocne światło to prawdziwa zmora. Jeszcze do niedawna w wielu domach można było zaobserwować osobliwe zjawisko – jedna centralna lampa sufitowa na pomieszczenie, bez względu na jego wielkość czy przeznaczenie. Abstrakcja, prawda? 

Dziś wiemy już, jak ważną rolę odgrywa światło w naszym domu. Dobrze doświetlone pomieszczenia pozwalają naszym oczom funkcjonować w sposób niezakłócony. Źle dobrane oświetlenie niekorzystnie wpływa na nastrój, koncentrację i może nawet zawężać pole widzenia. Wybierając zatem żarówki do domu, szukajmy tych najbardziej zbliżonych barwą do naturalnego światła i koniecznie pamiętajmy o umieszczeniu w każdym pokoju kilku źródeł światła. Lampa sufitowa, kinkiet, lampa podłogowa, lampa stołowa – opcji do wyboru jest naprawdę wiele. 

Jak jeszcze możemy dbać o oczy? Warto podejść do tematu kompleksowo. Na dobre wyjdzie nam z pewnością ograniczenie używania smartfona, stosowanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem w lecie, dbanie o wypoczynek. Odpowiednia dawka snu, spacery na świeżym powietrzu – najlepiej wśród zieleni  – poprawią kondycję zmęczonych oczu. Nie zapominajmy też o wpływie smogu na organizm. Zanieczyszczenia są kolejnym problemem, z jakim musimy się zmierzyć – na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej oczyszczaczy powietrza, które zadbają o jego jakość w naszym domu. 

 

 

Summary
Sokoli wzrok - 5 domowych sposobów na zdrowe oczy
Article Name
Sokoli wzrok - 5 domowych sposobów na zdrowe oczy
Description
Co jeść, żeby mieć świetny wzrok? Jak dbać o oczy, jak je chronić, co robić, żeby nie były zmęczone? Na te pytania odpowiada Marta Łaczkowska, autorka bloga wOkularach.pl.
Author
Publisher Name
Portal Zdrowia Dziecka
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *