Spirometria i bronchoskopia – badania układu oddechowego

Małgorzata Lurzyńska – pulmonolog dziecięcy

dr Durajski Clinic

Spirometria to najważniejsze badanie czynnościowe układu oddechowego

Podczas badania spirometrycznego mierzy się objętość i pojemność płuc, a także przepływ powietrza w płucach i oskrzelach.

Badanie to można przeprowadzić niemal u każdego pacjenta, który jest w stanie z nami współpracować, czyli wziąć głęboki wdech i zrobić całkowity wydech. Spirometria może być wykonywana zarówno u zdrowych osób jak i u tych, u których podejrzewamy jakąś chorobę przewlekłą, na przykład astmę czy obturacyjną chorobę płuc (POHP) u osób starszych, w tym palaczy.

Badanie spirometryczne wykonujemy również u pacjentów, u których chcemy potwierdzić rozpoznanie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Wykonujemy je z próbą rozkurczową, podobnie jak w przypadku osób chorych na astmę, aby potwierdzić rozpoznanie.

Spirometria jest jednym z podstawowych badań czynnościowych układu oddechowego.

Spirometria to nieinwazyjne badanie, dzięki któremu można ocenić wydolność płuc. Jest proste i bezbolesne, można je wykonywać zarówno u zdrowych osób, jak i tych cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego.

Bronchoskopia – z kamerą w oskrzelach

Bronchoskopia to badanie endoskopowe, czyli badanie z użyciem kamery, za pomocą której oglądamy to, co dzieje się wewnątrz organizmu. Broncho  oznacza oskrzela, więc podczas tego badania możemy oglądać drogi oddechowe.

Są dwa sposoby wprowadzenia bronchoskopu to płuc: przez nos albo przez usta. Podczas bronchoskopii możemy obejrzeć migdałek gardłowy, migdałki podniebienne (np. aby sprawdzić, czy nie mają przerostu), światło dróg oddechowych, oskrzela, mniejsze oskrzela. Możemy też sprawdzić, czy gdzieś nie rozwinął się proces zapalny, czy nie ma zalegającej wydzieliny lub rozrostu nowotworowego. Podczas bronchoskopii można również pobrać materiał do badania histopatologicznego, czyli oceny tkanek pod mikroskopem.

Spirometria i bronchoskopia to główne badania diagnostyczne w chorobach układu oddechowego.

Bronchoskopia to badanie inwazyjne, polegające na wprowadzeniu do płuc specjalnej kamery – endoskopu.

Bronchoskopia – odsysanie nadmiaru wydzieliny

Badanie bronchoskopowe jest nie tylko narzędziem diagnostycznym, ale również terapeutycznym.

Wykonuje się je na przykład po to, by usunąć ciało obce znajdujące się w drogach oddechowych albo, żeby odessać nadmiar wydzieliny. Bronchoskopia jest badaniem inwazyjnym i robi się ją w znieczuleniu. W przypadku dzieci znieczulenie jest podawane w formie gazu – w trakcie badania dziecko śpi. Takie badanie trwa około 20 minut, jeżeli ma charakter diagnostyczny. Pulmonolog może je zlecić w wielu sytuacjach, na przykład kiedy nie udało się w innych badaniach znaleźć przyczyny przewlekającego się kaszlu. Decyzja o badaniu zawsze należy do lekarza specjalisty, który prowadzi pacjenta.

 

 

 

Podsumowanie
Spirometria i bronchoskopia
Tytuł
Spirometria i bronchoskopia
Opis

Na choroby płuc cierpi coraz więcej dzieci i osób dorosłych. Szybka, trafna diagnoza pozwala wdrożyć od razu odpowiednie leczenie i znacznie poprawić stan zdrowia oraz samopoczucie pacjenta. Małgorzata Lurzyńska – pulmonolog dziecięcy, mówi co to jest spirometria i bronchoskopia - najważniejsze badania diagnostyczne chorób płuc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *