Stan podgorączkowy – co robić?

lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna

www.drdurajski.pl

Stan podgorączkowy u dziecka nie wymaga konsultacji lekarza

Stan podgorączkowy oznacza najczęściej początek infekcji, która można jeszcze zahamować

Stan podgorączkowy sygnalizuje, że rozpoczęła się infekcja, że jest jakiś stan zapalny w organizmie i trzeba na to zwrócić uwagę. Jednak stan podgorączkowy i lekko zaczerwienione gardło, czyli to, co rodzic może sam zauważyć, i co go często niepokoi, nie są objawami, które wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Stan podgorączkowy to znak, że w organizmie zaczyna się jakiś stan zapalny.

Stan podgorączkowy i zaczerwienione gardło nie są objawami, które wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Warto najpierw podać dziecku tabletki ssania lub sprej do gardła, ewentualnie lek przeciwgorączkowy i spokojnie obserwować dziecko.

Domowe sposoby na gorączkę

Mamy bardzo dużo preparatów dostępnych bez recepty, które możemy w takiej sytuacji podać dziecku. Przy stanie podgorączkowym trzeba się zastanowić, czy dać leki przeciwgorączkowe, czy nie. Tak naprawdę nie ma obowiązku ich podawania, ponieważ leczy się dopiero gorączkę, czyli temperaturę powyżej 38, a nawet – powyżej 38,5 stopnia. Jeżeli przy stanie podgorączkowym rodzic widzi, że dziecko jest niespokojne, nieswoje, że się “przelewa” przez ręce, lub w jakikolwiek sposób jego zachowanie odbiega od normalnego, to rzeczywiście można mu podać lek przeciwgorączkowy i nie będzie to błąd. Bardzo polecam stosowanie leków z grupy ibuprofenu, z tego powodu, że nie tylko obniżają gorączkę, ale działają też przeciwzapalnie. Dzięki temu mamy dodatkowe zabezpieczenie, jeżeli chodzi o jakąkolwiek zaczynającą się infekcję.

Trzy najważniejsze dni

Zaczerwienione gardło to objaw, na który należy zwracać uwagę. Oczywiście przeważnie myślimy o potencjalnej anginie. Trzeba natomiast pamiętać, że angina, która najbardziej niepokoi rodziców, i która wymagałaby zastosowania antybiotykoterapii, rozwija się w bardzo krótkim czasie. Zazwyczaj jest to kwestia paru godzin. Jeżeli dziecko trzy dni ma zaczerwienione gardło, to szansa, że rozwinie się z tego angina, jest bardzo mała. Nie należy się więc tego bać i po prostu kupić dostępne bez recepty preparaty do ssania czy do psikania.

 

Czy cukierki do ssania leczą?

Warto wiedzieć, że w cukierkach do ssania najczęściej jest niestety tylko cukier i ewentualnie odrobina substancji nawilżającej. Dlatego sugeruję, żeby w takiej sytuacji pójść do apteki i zapytać o te leki dla dzieci, które polecił nam kiedyś lekarz, a które nie są tylko cukierkami nawilżającymi. I na pewno nie należy się od razu martwić. Dajmy sobie około trzech dni na to, żeby poobserwować dziecko, zobaczyć co się z nim dzieje i w jaki sposób ta infekcja się rozwija.

Zobacz też:

Zapalenie oskrzeli – przebieg i postępowanie

Witaminy i suplementy diety

Neuroinfekcje u dzieci

 

Podsumowanie
Stan podgorączkowy - co robić?
Tytuł
Stan podgorączkowy - co robić?
Opis

Stan podgorączkowy i zaczerwienione gardło to jeszcze nie koniec świata. To znak, że cos się zaczyna, że w organizmie jest jakiś stan zapalny. W takiej sytuacji najlepiej podać dziecku pastylki do ssania na gardło, ewentualnie lek przeciwgorączkowy i spokojnie obserwować czy, i jak, infekcja się rozwija.

One thought on “Stan podgorączkowy – co robić?

  1. Przy zwykłym stanie podgorączkowym (tj do 38 stopni) nie panikuje i nie podaje leków na zbicie gorączki, organizm może zwalczyć to sam, ograniczam się do mierzenia temperatury raz na jakiś czas, natomiast gdy temperatura przekracza 38 stopni, podaje nurofen bardz paracetamol, jeśli to nie pomoże, po dobie zgłaszam się do lekarza z dzieckiem. Polecam tez zaopatrzyć się w dobry termometr w domowej apteczce, ja mam np bezdotykowy (Diagnostic nc300) i bardzo sobie chwale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *