Zaczerwieniony siusiak – stan zapalny prącia u małych chłopców

dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog urolog,  Klinika Leczenia Niepłodności Novum

Zaczerwieniony siusiak może zwiastować stan zapalny w obrębie narządów płciowych

Należy zgłosić się pilnie do pediatry, a on zapewne skieruje pacjenta do urologa dziecięcego.

Przede wszystkim należy prawidłowo zbadać pacjenta.

Stan zapalny

Czerwone prącie oznacza, że w narządzie może być obecny proces zapalny. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że skóra na prąciu jest generalnie bardzo cienka. Porównując narząd płciowy chłopczyka z tym u dorosłej osoby możemy tylko odnieść błędne wrażenie, że to prącie jest czerwone. Skóra na prąciu dziecka jest bardzo cienka i dlatego też naczynia krwionośne przez nią prześwitują.
Jeśli dziecko nie ma problemu z oddawaniem moczu, nie płacze, nie odnotowujemy oznak bólu, należy domniemywać, że nie jest to infekcja układu moczowego.

męski_układ_rozrodczy

Napletek powinien być swobodnie zsuwany mniej więcej w 4. roku życia. Jeśli tak nie jest, to powinno się do tego dążyć, jednakże nie drogą siłowego zsuwania, ale drogą delikatnego naciągania. Często pod takim przyklejonym napletkiem rodzice zauważają złogi, które zwykle określają jako zmiany ropne – jest to mastka, która wytwarza się u każdego mężczyzny, zarówno u małego, jak i u dorosłego.

Zwężenie prącia

Zwężenie, o którym pisze w liście do nas młoda mama, może być związane z przyklejeniem napletka do żołędzi. Można rozstrzygnąć sprawę w ten sposób, że:

  • po pierwsze – niezbędne jest dokładne, fachowe zbadanie pacjenta;
  • następnie należy przeprowadzić badanie moczu, aby sprawdzić, czy nie pojawiła się infekcja układu moczowego;
  • w kolejnym etapie należy zastosować stopniowe odklejanie napletka od żołędzi tak, aby ten proces zsuwania odbywał się potem bez traumy, czy uszkodzenia, co może być przyczyną klasycznej stulejki u chłopca.

Jak pielęgnować siusiaka? 

Do ukończenia pierwszego roku życia chłopca nie odsuwamy napletka. Higiena prącia polega jedynie na dokładnym obmywaniu go od zewnątrz przy każdym przewijaniu oraz w trakcie i po kąpieli – nie wolno nam dopuścić do zakażenia napletka lub cewki moczowej bakteriami kałowymi. Zawsze należy pamiętać, że nadmierne odciąganie napletka może powodować jego pękanie, mikrourazy, a następnie bliznowacenie, co w rezultacie może prowadzić do stulejki patologicznej.

 

 

Zobacz też: 

Choroby prącia

Kiedy penis przestaje rosnąć

Elastyczność noworodka 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *