Stawianie baniek – po co i jak to zrobić?

lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna

www.drdurajski.pl

Stawianie baniek może złagodzić przebieg infekcji

Bańki krzywdy nie zrobią

Stawianie baniek to stara metoda leczenia, jeden z domowych sposobów na walkę z przeziębieniem, zapaleniem płuc czy oskrzeli. Nie ma dowodów, które bezpośrednio pokazywałyby, że jest to metoda skuteczna, dająca realne efekty. Jednak rodzice, którzy ją stosują rzeczywiście widzą, że że dziecko lepiej się czuje, infekcja przebiega łagodniej albo później się zaczyna. Nie widzę więc problemu w stawianiu dziecku baniek. Na pewno nie zrobimy mu tym krzywdy.

Stawianie baniek jest jedną z metod walki z chorobą.

Stawianie baniek może łagodzić przebieg infekcji. Bańki lekarskie bezogniowe są bezpieczniejsze niż te klasyczne, przeznaczone do stawiania na gorąco.

Mobilizacja organizmu do walki z chorobą

Trzeba oczywiście uważać w jaki sposób stawiamy bańki i robić to ostrożnie, żeby dziecka nie poparzyć. Należy zachować ostrożność jak zawsze, kiedy robimy coś przy dziecku, czy to są zabiegi pielęgnacyjne czy lecznicze. Bezpieczniej i dużo łatwiej stosować bańki bezogniowe. Niejednokrotnie, kiedy rodzice przychodzą do mnie na wizytę i dziecko rozbiera się do badania, tłumaczą się i przepraszają, że postawili mu bańki. Mnie to absolutnie nie przeszkadza. Mechanizm działania baniek polega na mobilizowaniu organizmu do wytwarzania różnych komórek, które wpływają na odporność. Jednocześnie, stawiając bańki, w jakimś stopniu wywołujemy gorączkę (za pomocą ciepła i próżni), dodatkowo pobudzając organizm do walki z chorobą. Jest to dosyć znany mechanizm, nie widzę więc żadnego problemu, żeby bańki stosować.

Bańki bezogniowe

Do najbardziej popularnych rodzajów baniek należą szklane klasyczne – do stawiania na gorąco oraz bańki szklane bezogniowe do stawiania na zimno, mające wentyl, przez który odsysa się powietrze za pomocą specjalnej pompki. Podciśnienie uzyskuje się w nich przez wypompowanie powietrza, a nie przez jego wypalenie się. Te ostatnie są bezpieczniejsze i łatwiej je stosować samodzielnie. Bańki można stawiać dzieciom, które skończyły rok.

 

Jak stawiać bańki? 

Przed zabiegiem trzeba dziecku posmarować plecy kremem, wazeliną lub oliwką i lekko pomasować miejsca, w których będziemy przykładać banki, żeby skóra nie była napięta. Zazwyczaj stawiamy 4-6 baniek (więcej się nie mieści na plecach malucha), symetrycznie – po 2-3 – nad, pod oraz między łopatkami. Przykrywamy dziecko i zostawiamy bańki na około 5 minut, w przypadku najmłodszych lub około 10 minut – u dzieci starszych, powyżej 7 roku życia. Należy uważać, by nie stawiać baniek na łopatkach ani na kręgosłupie. W tych miejscach nie ma prawie tkanki tłuszczowej i banki się nie trzymają. Po takim zabiegu lepiej, żeby dziecko zostało w domu kilka dni. Przeciwwskazaniami do stawiania baniek są m.in. zmiany zapalne na skórze, gorączka powyżej 38,5 stopni, anemia, choroby autoimmunologiczne.

Zobacz też:

Kaszel u dzieci – suchy i mokry

Leki przeciwgorączkowe – kiedy i jak podawać?

Grypa – kiedy się szczepić? Jak często?

 

Podsumowanie
Stawianie baniek w walce z chorobą
Tytuł
Stawianie baniek w walce z chorobą
Opis

Stawianie baniek może łagodzić przebieg infekcji i mobilizuje organizm do walki z chorobą. Bezpieczniejsze i łatwiejsze z stosowaniu są lekarskie bańki bezogniowe, do stawiania na zimno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *