Stopy płasko-koślawe – co robić z platfusem?

Marek Waszkiewicz – fizjoterapeuta, dyplomowany terapeuta manualny

Prywatny gabinet, ul. Zwoleńska 81, Warszawa-Wawer, tel. 668 141 905

Stopy płasko-koślawe to częsta przypadłość u dzieci

Płaskostopie i krzywe ustawienie stóp może doprowadzić do problemów z poruszaniem się, przykurczy mięśni i zwyrodnienia stawów.

Ćwiczenia zalecane przy stopach płasko-koślawych, czyli zbieranie wszelkich przedmiotów paluszkami stóp, chodzenie na palcach, piętach i na zewnętrznych krawędziach, są nieskuteczne. Trwają latami, dziecko ma cały czas stopy płasko-koślawe, a wada nawet się pogłębia.

Stopy płasko-koślawe to norma u małych dzieci

Stopy płasko-koślawe wymagają leczenia, gdyż utrzymujące się płaskostopie może prowadzić do zwyrodnienia kości oraz stawów i, co za tym idzie, do problemów z poruszaniem się. Na górnym obrazku – stopy płaskie, na dolnym – prawidłowe

Słaby mięsień strzałkowy długi

Należy zastanowić się, jaka jest przyczyna ustawienia stopy płasko-koślawej. Koślawość bardziej nasilona jest po jednej stronie, a więc może być to powiązanie z układem miednicznym. Ale, przyczyną również może być – i zazwyczaj tak właśnie się dzieje – niewydolność mięśnia strzałkowego długiego. Jeżeli nad tym mięśniem nie popracujemy, to żadne próby wzmacniania mięśni podeszwowych nie będą skuteczne.

Wkładki i buty dla platfusków 

Do korekcji stóp płasko koślawych stosujemy wkładki dynamiczne, nie twarde i nie sztywne. Dziecko nie powinno również chodzić w butach z wysoką cholewką, bo stabilizowanie układu kostnego bez współpracy mięśniowej nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia. Musimy w ramach dynamiki tzw. spiralnej, przestrzennej, popracować nad napięciem mięśnia strzałkowego długiego, co w konsekwencji spowoduje zwiększenie napięcia mięśni podeszwowych. Dobre jest takie ćwiczenie: tyłostopie unosimy na zewnątrz, a podstawę palucha dociskamy do podłoża bez udziału palców, czyli uzyskujemy efekt skrócenia stopy.

Nie należy lekceważyć płaskostopia

U dzieci do pewnego wieku stopa płasko-koślawa to normalne zjawisko. Dzieje się tak dlatego, że kiedy maluchy uczą się chodzić, krzywo stawiają stopy – jest im wtedy łatwiej utrzymać równowagę. A ponieważ mają jeszcze dosyć słabe mięśnie, stopy się wykrzywiają. Z wiekiem to powinno minąć. Jeśli jednak płaskostopie się utrzymuje należy je leczyć, ponieważ może mieć przykre konsekwencje. Nieleczone może prowadzić m.in. do przykurczy mięśni strzałkowych czy zmian zwyrodnieniowych w kościach i stawach. Starsze dzieci, które mają stopy płasko-koślawe, szybciej się męczą, często dokucza im ból w łydkach.

 

Podsumowanie
Stopy płasko-koślawe - co robić z platfusem?
Tytuł
Stopy płasko-koślawe - co robić z platfusem?
Opis

Płaskostopie u małych dzieci jest naturalne. Z czasem jednak powinno zaniknąć. Jeśli starsze dziecko ma stopy płasko-koślawe, warto pójść z nim do specjalisty. Płaskostopie i krzywe ustawienie stóp może bowiem w przyszłości doprowadzić do problemów z poruszaniem się, przykurczy mięśni i zwyrodnienia stawów.

2 thoughts on “Stopy płasko-koślawe – co robić z platfusem?

  1. Witam serdecznie, dziękuję za artykuł. Dziecko moje ma 4 lata. Na bilansie dwulatka stwierdzono stopę płasko koślawą, zalecono rehabilitację, która nic nie dała, zresztą w tamtym okresie Lilka mało współpracowała. Jeśli to możliwe proszę o zestaw skutecznych ćwiczeń . Jedna Mama, która jest fizjoterapeutą powiedziała mi, że mam dać sobie spokój z wkładkami, czy ćwiczeniami bo to MOŻE dopiero zaniknąć za parę lat. Najskuteczniejsza metoda to podobno bandażowanie stóp. Proszę o komentarz. Co możemy stosować i jakich metod aby pozbyć się stóp płasko-koślawych. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Mój syn też ma ten problem, ćwiczymy prawidłowe ustawienie stóp i bandażujemy (technika trójpłaszczyznowej terapii B. Zukunft-Huber), nasz fizjoterapeuta nauczył mnie jak poprawnie to robić, zakupiłam specjalne bandaże, widzę znaczącą poprawę. Polecam znaleźć fizjoterapeutę, który ma odpowiednie przygotowanie i zacząć bandażować, stopa zupełnie inaczej się ustawia, wraz z ćwiczeniami przynosi to widoczne efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *