Stres u dziecka – jak mu pomóc?

Stres u dziecka – objawy, konsekwencje, działanie

Dla dziecka, które spod opiekuńczych skrzydeł mamy zostaje wypuszczone w świat kontakt z nim może być niezwykle bolesny. Nienawykłe do konkurencji, walki o uwagę, podejmowania odpowiedzialnych decyzji może stracić poczucie bezpieczeństwa. Stres u dziecka w takiej sytuacji może objawiać się moczeniem nocnym, koszmarami, bezsennością. Objawy te złagodzi wsparcie rodziców i przegadanie tematu, warto też sięgać po naturalne metody. Pamiętajmy, że przeżywany przez dzieci stres nie jest mniejszy ani mniej poważny, niż ten dorosłych.

Stres u dziecka to zjawisko powszechne. Może mieć objawy somatyczne.

Niszczący wpływ stresu jest już dzisiaj dobrze znany – oprócz szkód psychicznych wywołuje także objawy somatyczne. Stres u dziecka jest tak samo poważny jak ten, który jest udziałem dorosłych. Jego zbyt wysoki poziom może wpłynąć na to, jakim dziecko stanie się dorosłym.

Zestresowane dziecko – objawy

Nasze spokojne dotychczas dziecko może nagle zacząć skarżyć się na koszmary nocne i przychodzić częściej do łóżka rodziców. Do listy strachów i lęków dołączają  nowe. Jednym z najczęstszych objawów silnego stresu u dzieci są moczenia nocne, częstym objawem są bóle głowy i brzucha. Zdarzają się zaburzenia snu, nastroju  i apetytu.

Jak wspierać zestresowane dziecko?

Bajki terapeutyczne

Bajki i baśnie stworzyły cały wachlarz sytuacji i bohaterów, które łatwo można dopasować do naszych potrzeb. Jeśli dziecko czuje się niedowartościowane przeczytajmy mu chociażby Brzydkie Kaczątko, jeśli ma kłopoty w relacjach z rówieśnikami znajdźmy bajkę, w której niepozorny  chłopiec zostaje bohaterem etc. Jest też mnóstwo baje stworzonych przez terapeutów z myślą o konkretnych problemach takich jak rozwód rodziców, choroba lub śmierć bliskiej osoby, kłopoty szkolne. Dzieci uwielbiają się utożsamiać z bohaterami swoich bajek.

Rozmowa

Im silniejsze więzi z rodzicami, tym łatwiej dziecku pokonać stres. Twoja otwartość i uwaga spowoduje, że dziecko nauczy Ci się zwierzać i w ten sposób przepracowywać trudne sytuacje. Ważne, żeby w codziennych rozmowach często wybiegać w przyszłość z dzieckiem, przygotowywać go na pewne sytuacje, tworząc możliwe scenariusze przyszłych wydarzeń. Np. dziecko zaprosiło koleżanki na urodziny – warto porozmawiać z nim o tym, że impreza będzie udana niezależnie od tego ile przyjdzie osób etc.

Zdrowy tryb życia

Dieta jest niezwykle ważna także dla psychiki dziecka. W trudnych momentach możesz wspomóc się naturalnymi “ulepszaczami” nastroju – czekoladą, kakao, produktami zawierającymi magnez. Ważne jest też, żeby dziecko miało zapewnione odpowiednią dawkę ruchu i czas na odpoczynek oraz zdrowy sen. Dobrą formą wspólnego odpoczynku będą gry planszowe, popołudniowe spacery mała wyprawa rowerowa. Wspólnie spędzony czas ułatwia zwierzenia i szczerą rozmowę, dzielenie się doświadczeniami i wspomnieniami.

Czułość

Wsparcie to także gesty: przytulanie, całowanie, czułe przepychanki. Okazywanie dziecku uczuć jest szczególnie istotne gdy jest ono małe. Im bardziej maluch poczuje się kochany i akceptowany tym łatwiej będzie sobie radził ze stresem gdy dorośnie.

Naturalne metody walki ze stresem

Specjaliści od homeopatii przekonują, że niektóre naturalne substancję są remedium na stres. W przypadku bezsenności, napięcia wywołanego proponują preparaty zawierające coffea tosta;  lęki i koszmary nocne złagodzi kalium phoshoricum, drażliwość i agresja poddadzą się wpływowi pomocne uspokajającej chamomilli, kiedy dziecko cierpi na wahanie nastroju właściwym lekiem będzie ten na bazie ignatia.

Więcej o problemach wieku przedszkolnego w:

familie.pl

Summary
Stres u dziecka  - jak mu pomóc?
Article Name
Stres u dziecka - jak mu pomóc?
Description
Stres u dziecka może objawiać się bezsennością, koszmarami sennymi, bólami głowy i brzucha, brakiem apetytu. Istnieje wiele sposobów, by wspierać zestresowane dziecko. Jakich? O tym - w naszym artykule.
Publisher Name
Portal Zdrowia Dziecka
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *