Stres u dziecka – objawy, konsekwencje, działanie
Dla dziecka, które spod opiekuńczych skrzydeł mamy zostaje wypuszczone w świat kontakt z nim może być niezwykle bolesny. Nienawykłe do konkurencji, walki o uwagę, podejmowania odpowiedzialnych decyzji może stracić poczucie bezpieczeństwa. Stres u dziecka w takiej sytuacji może objawiać się moczeniem nocnym, koszmarami, bezsennością. Objawy te złagodzi wsparcie rodziców i przegadanie tematu, warto też sięgać po naturalne metody. Pamiętajmy, że przeżywany przez dzieci stres nie jest mniejszy ani mniej poważny, niż ten dorosłych.

Niszczący wpływ stresu jest już dzisiaj dobrze znany – oprócz szkód psychicznych wywołuje także objawy somatyczne. Stres u dziecka jest tak samo poważny jak ten, który jest udziałem dorosłych. Jego zbyt wysoki poziom może wpłynąć na to, jakim dziecko stanie się dorosłym.
Zestresowane dziecko – objawy
Nasze spokojne dotychczas dziecko może nagle zacząć skarżyć się na koszmary nocne i przychodzić częściej do łóżka rodziców. Do listy strachów i lęków dołączają nowe. Jednym z najczęstszych objawów silnego stresu u dzieci są moczenia nocne, częstym objawem są bóle głowy i brzucha. Zdarzają się zaburzenia snu, nastroju i apetytu.
Jak wspierać zestresowane dziecko?
Bajki terapeutyczne
Bajki i baśnie stworzyły cały wachlarz sytuacji i bohaterów, które łatwo można dopasować do naszych potrzeb. Jeśli dziecko czuje się niedowartościowane przeczytajmy mu chociażby Brzydkie Kaczątko, jeśli ma kłopoty w relacjach z rówieśnikami znajdźmy bajkę, w której niepozorny chłopiec zostaje bohaterem etc. Jest też mnóstwo baje stworzonych przez terapeutów z myślą o konkretnych problemach takich jak rozwód rodziców, choroba lub śmierć bliskiej osoby, kłopoty szkolne. Dzieci uwielbiają się utożsamiać z bohaterami swoich bajek.
Rozmowa
Im silniejsze więzi z rodzicami, tym łatwiej dziecku pokonać stres. Twoja otwartość i uwaga spowoduje, że dziecko nauczy Ci się zwierzać i w ten sposób przepracowywać trudne sytuacje. Ważne, żeby w codziennych rozmowach często wybiegać w przyszłość z dzieckiem, przygotowywać go na pewne sytuacje, tworząc możliwe scenariusze przyszłych wydarzeń. Np. dziecko zaprosiło koleżanki na urodziny – warto porozmawiać z nim o tym, że impreza będzie udana niezależnie od tego ile przyjdzie osób etc.
Zdrowy tryb życia
Dieta jest niezwykle ważna także dla psychiki dziecka. W trudnych momentach możesz wspomóc się naturalnymi “ulepszaczami” nastroju – czekoladą, kakao, produktami zawierającymi magnez. Ważne jest też, żeby dziecko miało zapewnione odpowiednią dawkę ruchu i czas na odpoczynek oraz zdrowy sen. Dobrą formą wspólnego odpoczynku będą gry planszowe, popołudniowe spacery mała wyprawa rowerowa. Wspólnie spędzony czas ułatwia zwierzenia i szczerą rozmowę, dzielenie się doświadczeniami i wspomnieniami.
Czułość
Wsparcie to także gesty: przytulanie, całowanie, czułe przepychanki. Okazywanie dziecku uczuć jest szczególnie istotne gdy jest ono małe. Im bardziej maluch poczuje się kochany i akceptowany tym łatwiej będzie sobie radził ze stresem gdy dorośnie.
Naturalne metody walki ze stresem
Specjaliści od homeopatii przekonują, że niektóre naturalne substancję są remedium na stres. W przypadku bezsenności, napięcia wywołanego proponują preparaty zawierające coffea tosta; lęki i koszmary nocne złagodzi kalium phoshoricum, drażliwość i agresja poddadzą się wpływowi pomocne uspokajającej chamomilli, kiedy dziecko cierpi na wahanie nastroju właściwym lekiem będzie ten na bazie ignatia.
Więcej o problemach wieku przedszkolnego w:

