Synechia – wada narządu płciowego dziewczynki

 dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog urolog,

Przychodnia Leczenia Niepłodności NOVUM

Synechia – pochodzenie, konsekwencje, leczenie

Synechia, czyli wargozrost najczęściej spowodowana jest urazem bądź stanem zapalnym

Synechia jest to zrost między wargami sromowymi mniejszymi i występuje oczywiście u dziewczynek. Może ona również występować u większych dziewczynek, w okresie pokwitania, ale także u dorosłych kobiet.

Synechia, czyli wargozrost najczęściej spowodowana jest urazem bądź stanem zapalnym w obrębie narządu rodnego. Jeśli stwierdzimy, że w trakcie codziennej toalety nie możemy rozróżnić fałd warg sromowych większych od fałd warg sromowych mniejszych, to należy udać się do specjalisty – chirurga dziecięcego bądź urologa.

Synechia często nie daje żadnych istotnych dolegliwości, a postępowanie sprowadza się wyłącznie do obserwacji lub miejscowego leczenia zachowawczego za pomocą maści estrogenowych lub steroidowych.

Synechia często nie powoduje żadnych dolegliwości, czasem jednak zdarzają się takie objawy jak: zmiana kierunku wypływu moczu, świąd i ból w okolicach intymnych, dyskomfort podczas oddawania moczu. Postępowanie sprowadza się wyłącznie do obserwacji lub miejscowego leczenia zachowawczego za pomocą maści estrogenowych lub steroidowych. Czasem konieczne jest mechaniczne rozdzielenie warg sromowych – robi to chirurg dziecięcy.

Czasem konieczne jest mechaniczne rozdzielenie warg sromowych – robi to chirurg dziecięcy.

Przyczyny synechii

Czasami zrost warg sromowych jest związany z głębszymi zaburzeniami anatomicznymi, a także endokrynnymi. Czasem występują wady związane z nadmiarem androgenów, które powodują, że zrost warg sromowych powstał jeszcze w okresie życia płodowego. Dlatego bardzo ważne jest, aby po porodzie położna bądź neonatolog weryfikowali poprawność narządów płciowych zewnętrznych i dotyczy to zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Natomiast jeśli my sami stwierdzimy jakąś nieprawidłowość już po przywiezieniu noworodka do domu, np. w trakcie zabiegów higienicznych zauważymy, że wargi sromowe są sklejone, zrośnięte, to należy tę sytuację rozwiązać przez konsultację ze specjalistą.

W zdecydowanej większości przypadków wystarczy delikatne rozklejenie. Bardzo rzadko jest wymagane znieczulenie ogólne bądź zabiegi chirurgiczne związane z rozcięciem, a potem zszywaniem warg sromowych. Trzeba zbadać, czy taki wargozrost nie jest skutkiem urazu lub infekcji układu moczowego, jakie często dotykają dzieci. W sytuacji takiej infekcji badamy, czy nie występują inne wady układu moczowego. Jeśli nie, to zwykle decydujemy się na przedłużone podawanie leków odkażających mocz do czasu wygojenia warg sromowych po ich rozdzieleniu.

————————

Przyczyny sklejenia warg sromowych niemowląt

  • powikłania pieluszkowego zapalenia skóry (rumienia pieluszkowego) – stanu zapalnego rozwijającego się w efekcie styczności skóry dziecka z pieluszką, objawiającego się zaczerwieniem skóry, powstawaniem krostek i pęcherzyków, które z kolei może prowadzić do sklejania i zrastania się warg sromowych mniejszych;
  • urazy mechaniczne wywołane m.in. nieprawidłowym pieluchowaniem;
  • podrażnienia chemiczne przez stosowanie niewłaściwych środków higieny intymnej (dzieci absolutnie nie mogą używać płynów do higieny dla dorosłych kobiet z powodu różnicy w pH);
  • nadmierne wysuszenie okolic intymnych.

 

Prawidłowa higiena intymna dziecka

  • Nawilżanie okolic intymnych zalecaną maścią i umiarkowane używanie nawilżanych chusteczek zamiast wody;
  • Regularne zmienianie pieluszek;
  • Dokładne mycie i suszenie okolic intymnych;
  • Wentylacja okolic intymnych, czyli zostawianie dziecka bez pieluszki.

Zobacz też: 

Spodziectwo

Zaburzenia rozwoju płci

Anatomia waginy 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *