Szósta edycja programu Dziel się Uśmiechem

Szósta edycja programu Dziel się Uśmiechem właśnie ruszyła!

W ciągu ostatnich pięciu lat ponad 450 tysięcy dzieci z całej Polski wzięło udział w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych na temat higieny jamy ustnej. Wkrótce, dzięki kolejnej edycji programu Dziel się Uśmiechem, dołączy do nich kolejne 100 tysięcy. Program ten od 2013 roku wspiera działania na rzecz profilaktyki próchnicy wśród dzieci. Od dwóch lat jednym z patronów medialnych akcji jest Portal Zdrowia Dziecka.

Najlepszym sposobem na walkę z próchnicą jest profilaktyka. A problem jest poważny. W największym stopniu próchnica dotyka dzieci w wieku 5-9 lat – ma ją aż 76%.[i] Są to najczęściej dzieci z małych miejscowości oraz ze wsi. Niestety w większych miastach sytuacja nie wygląda dużo lepiej – odsetek najmłodszych z próchnicą nie spada poniżej 70%. Szósta edycja programu Dziel się Uśmiechem rozpoczęła się 8 października 2018 roku.

Szósta edycja programu Dziel się Uśmiechem ruszyła w październiku

Szósta edycja programu Dziel się Uśmiechem ma na celu, podobnie jak poprzednie, zapobieganie próchnicy u dzieci, przede wszystkim poprzez edukację w zakresie higieny jamy ustnej. Czy Twoje dziecko wie, że aby uniknąć próchnicy należy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, minimum przez dwie minuty?

Profilaktyka i higiena jamy ustnej

Stomatolodzy od lat podkreślają, że kluczem do sukcesu w walce z próchnicą jest odpowiednia profilaktyka i higiena jamy ustnej. Co to dokładnie znaczy?

– Podstawa to unikanie częstego spożywania produktów spożywczych z cukrem, czyszczenie zębów co najmniej 2 razy dziennie, używanie dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej, takich jak płyn do płukania czy nić dentystyczna. Jeżeli nie mamy przy sobie szczoteczki, warto skorzystać z bezcukrowej gumy do żucia. Samą szczoteczkę powinniśmy wymieniać na nową co 2-3 miesiące – mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej.

Niestety, badania wskazują, że większość najmłodszych i ich rodziców nie przestrzega tych prostych zasad. Ponad połowa badanych nie używa dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej, a szczoteczki wymieniane są zbyt rzadko. Świadomość społeczna na temat profilaktyki jest wciąż mała. Warto pamiętać, że znaczącą rolę w budowaniu tej świadomości odgrywają rodzice, opiekunowie i edukatorzy.

– Potrzebne są konsekwentne i długofalowe działania edukacyjne, które będą kształtować prawidłowe nawyki już u najmłodszych dzieci. Tak, aby w przyszłości stały się czymś naturalnym, przekazywanym kolejnym pokoleniom – dodaje prof. dr hab. n. med. Olczak-Kowalczyk.

Zajęcia edukacyjne

Jedną z inicjatyw w walce z próchnicą jest właśnie program edukacyjny Dziel się Uśmiechem, w ramach którego już od ponad 5 lat na terenie całej Polski odbywają się zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych. Podczas lekcji poruszane są tematy profilaktyki i higieny jamy ustnej, zdrowego sposobu odżywiania się oraz aktywnego stylu życia. Uczniowie wychodzą z zajęć z praktyczną wiedzą, dostają też bezpłatne materiały edukacyjne, przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym, oraz przybory niezbędne do higieny jamy ustnej: szczoteczkę, pastę do zębów i gumę do żucia bez cukru.

Polski Czerwony Krzyż od wielu lat jest zaangażowany w działalność prozdrowotną wśród dzieci i młodzieży. W ramach akcji Dziel się Uśmiechem docieramy do najmłodszych z całej Polski. Przekazujemy im wiedzę, wpajamy nawyki, które pomogą zapobiec pojawieniu się próchnicy. Z takiej edukacji skorzystało już 450 tysięcy dzieci, które wzięły udział w naszych lekcjach – mówi Katarzyna Stępińska, Kierownik Działu Programowego Biura Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Dziel się Uśmiechem – informacje o programie

W 2013 roku, by walczyć z problemem próchnicy u dzieci w Polsce, utworzono program „Dziel się Uśmiechem”. W ramach tego programu Mars Polska wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem, przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, organizuje lekcje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej w szkołach podstawowych. Trzeci rok z rzędu akcję wspiera także Biedronka, a drugi – Portal Zdrowia Dziecka.

Program „Dziel się Uśmiechem” ma za zadanie budować wśród uczniów świadomość tego, jak ważna jest troska o zdrowe zęby oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. Co roku na realizację tego programu Wrigley przekazuje 1% ze sprzedaży dowolnych gum Orbit® kupionych w trakcie trwania akcji. Podczas pięciu poprzednich edycji programu na realizację jego założeń, przekazanych zostało  3 958 326 złotych.

Więcej informacji o programie „Dziel się Uśmiechem” można znaleźć na stronach: www.pck.pl/aktualnosci oraz www.mojorbit.pl/dziel-sie-usmiechem

[i]Pełny Raport Ipsos uwzględniający wyniki z badań z piątej edycji programu znajduje się pod adresem: http://mojorbit.pl/docs/Wrigley_Stan_uzebienia_dzieci_fala_5.pdf

Summary
Szósta edycja programu Dziel się Uśmiechem
Article Name
Szósta edycja programu Dziel się Uśmiechem
Description
8 października ruszyła szósta edycja programu Dziel się Uśmiechem, organizowana przez Polski Czerwony Krzyż oraz firmę Wrigley Poland. Jej celem jest zapobieganie próchnicy u dzieci oraz propagowanie dbania o zęby. W ramach programu, podczas lekcji w szkołach podstawowych poruszane są kwestie higieny jamy ustnej, zdrowego sposobu odżywiania się oraz aktywnego stylu życia.
Publisher Name
Portal Zdrowia Dziecka
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *