Tachykardia – czym jest, jak się objawia?

dr n. med. Tomasz Floriańczyk – specjalista kardiolog dziecięcy

Tachykardia to przyspieszenie czynności serca ponad wartości prawidłowe

Tachykardia jest często zjawiskiem absolutnie fizjologicznym. Dziecko badane przez lekarza ma tachykardię, ponieważ jest zdenerwowane. Kiedy dziecko wykonuje aktywność fizyczną ma tachykardię, ponieważ wysiłek fizyczny w sposób oczywisty powoduje przyspieszenie czynności serca. Tachykardia rzadko jest objawem choroby serca. Najczęstszym objawem tachykardii, z jakim dzieci trafiają do lekarza, jest po prostu gorączka.

Tachykardia może być niebezpieczna dla dziecka

Tachykardia to przyspieszenie czynności serca. Przy tego typu zaburzeniach zawsze należy sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z tachyarytmią, czyli patologicznie szybkim rytmem serca. Badaniem, które to umożliwia jest EKG.

Groźna tachyarytmia

Tachykardia może występować w przebiegu nadczynności tarczycy, w przebiegu niedokrwistości. Zawsze w przypadku tachykardii należy wykluczyć, czy nie mamy do czynienia z tzw. groźną tachyarytmią, czyli zaburzeniami rytmu serca, które objawiają się przyspieszeniem czynności rytmu serca. Badaniem, które pozwala to stwierdzić w osiemdziesięciu czy nawet dziewięćdziesięciu procentach, jest proste badanie EKG. Na jego podstawie możemy zobaczyć, czy mamy do czynienia z niebezpiecznym rytmem.

Patologicznie szybki rytm może prowadzić do niewydolności serca

Tachykardia jest niebezpieczna dla dziecka. Przyspieszona czynność serca zawsze może wpływać na wydolność serca jako pompy. Przy czym najczęściej, jeżeli jest to krótkotrwały stan, wtórny do gorączki, to nie powoduje żadnych objawów typowych dla niewydolności serca. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z tzw. tachyarytmiami, czyli patologicznie szybkimi rytmami, kiedy rytm serca może wynosić u noworodka np. 200-300 uderzeń na minutę (prawidłowy rytm to około 140 uderzeń na minutę) to, jeśli taki rytm długo się utrzymuje, może doprowadzać do niewydolności serca. Odpowiadając zatem na pytanie, czy tachykardia może być groźna dla dziecka, należy powiedzieć, że potencjalnie tak, ale w większości przypadków są to sytuacje, które nie niosą ze sobą szczególnego zagrożenia. Zawsze jednak wymagają konsultacji lekarza.

Zobacz też:

Zespół zaburzeń oddychania u noworodków

Badania kardio dla małych sportowców

Przyczyny chorób serca u dzieci

Podsumowanie
Tachykardia - czym jest, jak się objawia?
Tytuł
Tachykardia - czym jest, jak się objawia?
Opis

Tachykardia to przyspieszenie czynności serca ponad prawidłowe wartości. Zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka, ale zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *