lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna
www.drdurajski.pl
Gorączka i wymioty, oraz ból głowy, oznaczają infekcję
Gorączka i wymioty to u dziecka objawy niepokojące. Oczywiście przyczyn ich wystąpienia może być bardzo dużo. W sytuacji, gdy dziecko wymiotuje powinniśmy myśleć przede wszystkim o tym, że się odwadnia. A właściwie, że się nie nawadnia. Może nie traci dodatkowo płynów przez biegunkę, ale jednak ich nie uzupełnia, ponieważ wymiotuje. Jeżeli do tych objawów dojdzie wysoka gorączka, to ewidentnie mamy do czynienia z jakąś infekcją.
Zapalenie wyrostka
Oprócz infekcji wirusowych, czyli tych typowych, niestety musimy mieć na uwadze objawy z przewodu pokarmowego, chociażby zapalenie wyrostka robaczkowego. Jeżeli dziecko nie zgłasza dolegliwości bólowych brzucha, nie trzeba od razu biec do lekarza, ale należy mieć to w pamięci. Jeżeli do wymiotów i temperatury dołącza ból brzucha, to absolutnie trzeba się udać na kontrolę do lekarza i nie podlega to żadnej dyskusji.
Zbijanie gorączki
Jeśli dziecko wymiotuje możemy podać mu elektrolity, jakiś probiotyk, czyli spróbować zadziałać samemu. Niestety problem jest taki, że elektrolity dziecko musi wypić. A w sytuacji, gdy wymiotuje, a my mu podajemy elektrolity, leczenie staje się zupełnie nieskuteczne. Wymioty są o tyle kłopotliwe, że leki, które rodzice sami mogą podać, są doustne. Oczywiście nie mówię o lekach przeciwgorączkowych, które można podać w czopkach. To szansa zbicia gorączki u dziecka, które wymiotuje, i na pewno trzeba to zrobić. Jeżeli dziecko intensywnie wymiotuje, należy pójść do lekarza. Jeśli zwymiotowało raz, czy dwa, to jeszcze nie jest powód do niepokoju. Ale kiedy wymioty się nasilą i rodzice niepokoją się ogólnym stanem dziecka, powinni udać się na konsultację do specjalisty.