Gorączka, mdłości i wymioty – co robić?

lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna

www.drdurajski.pl

Gorączka i wymioty, oraz ból głowy, oznaczają infekcję

Gorączka i wymioty to u dziecka objawy niepokojące. Oczywiście przyczyn ich wystąpienia może być bardzo dużo. W sytuacji, gdy dziecko wymiotuje powinniśmy myśleć przede wszystkim o tym, że się odwadnia. A właściwie, że się nie nawadnia. Może nie traci dodatkowo płynów przez biegunkę, ale jednak ich nie uzupełnia, ponieważ wymiotuje. Jeżeli do tych objawów dojdzie wysoka gorączka, to ewidentnie mamy do czynienia z jakąś infekcją.

Temperatura i wymioty sprawiają, że dziecko się odwadnia.

Temperatura i wymioty to objaw jakiejś infekcji. Jeśli dziecko wymiotuje, to należy zadbać o to, by się nie odwodniło. Jeśli gorączka jest wysoka, zawsze należy podać lek przeciwgorączkowy.

Zapalenie wyrostka

Oprócz infekcji wirusowych, czyli tych typowych, niestety musimy mieć na uwadze objawy z przewodu pokarmowego, chociażby zapalenie wyrostka robaczkowego. Jeżeli dziecko nie zgłasza dolegliwości bólowych brzucha, nie trzeba od razu biec do lekarza, ale należy mieć to w pamięci. Jeżeli do wymiotów i temperatury dołącza ból brzucha, to absolutnie trzeba się udać na kontrolę do lekarza i nie podlega to żadnej dyskusji.

Zbijanie gorączki

Jeśli dziecko wymiotuje możemy podać mu elektrolity, jakiś probiotyk, czyli spróbować zadziałać samemu. Niestety problem jest taki, że elektrolity dziecko musi wypić. A w sytuacji, gdy wymiotuje, a my mu podajemy elektrolity, leczenie staje się zupełnie nieskuteczne. Wymioty są o tyle kłopotliwe, że leki, które rodzice sami mogą podać, są doustne. Oczywiście nie mówię o lekach przeciwgorączkowych, które można podać w czopkach. To szansa zbicia gorączki u dziecka, które wymiotuje, i na pewno trzeba to zrobić. Jeżeli dziecko intensywnie wymiotuje, należy pójść do lekarza. Jeśli zwymiotowało raz, czy dwa, to jeszcze nie jest powód do niepokoju. Ale kiedy wymioty się nasilą i rodzice niepokoją się ogólnym stanem dziecka, powinni udać się na konsultację do specjalisty.

 

 

Podsumowanie
Temperatura i wymioty - co robić?
Tytuł
Temperatura i wymioty - co robić?
Opis

Temperatura i wymioty są obajwami jakiejś infekcji. Jeśli dziecko wymiotuje, trzeba przede wszystkim zadbać o to, żeby się nie odwodniło. Jeśli do gorączki i mdłości dołączy ból brzucha, należy ujdać się z dzieckiem do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *