Trudności szkolne – możliwy efekt powikłań chorób wieku dziecięcego

dr Magdalena Kaczorowska-Frontczak, specjalista pediatra, specjalista neurolog dziecięcy

Trudności szkolne – możliwy efekt neuroinfekcji

Trudności szkolne często sa wynikiem neuroinfekcji, a te z kolei bywają powikłaniem chorób zakaźnych

To, co nazywamy beztrosko “zimnem” może okazać się przyczyną problemów szkolnych  dziecka.  Zakażenie wirusem opryszczki może spowodować neuroinfekcję o ostrym przebiegu i możliwych powikłaniach. Jeśli więc odkryjemy na własnych ustach znajome bąbelki – nie całujemy dziecka, nie przytulamy go,  do czasu całkowitego zniknięcia objawów choroby.

Neuroinfekcje mogą się pojawić jako powikłanie pozornie niegroźnych chorób – między innymi grypy. Ich skutki mogą zamanifestować się chorobami układu nerwowego lub upośledzeniem zdolności poznawczych dziecka.

Poza dramatycznymi konsekwencjami jak niedowłady,  zapalenia mózgu, rozwinięcie epilepsji – neuroinfekcje mogą dawać zaburzenia poznawcze, subtelniejsze, które objawiają się w wieku szkolnym jako trudności w szkole.

Diagnoza trudności szkolnych

Współczesna medycyna dysponuje badaniami neuroobrazowymi rezonansu magnetycznego – mimo to ciągle jeszcze grube badania nie są w stanie stwierdzić, w którym momencie doszło do powstania przyczyny obserwowanych objawów, takich jak np. trudności szkolne.

Pomocny w diagnozie jest przeprowadzany przez lekarza wywiad, natomiast przyczyn trudności szkolnych może być wiele. Nawet jeśli w wywiadzie pojawiła się jakaś neuroinfekcja, to nie musi oznaczać, że właśnie ona jest odpowiedzialna za występowanie tych trudności, Jest to jednak jakaś istotna informacja i może nam sugerować istnienie pewnego związku przyczynowo – skutkowego.

Przyczyny zaburzeń poznawczych dziecka 

Jeżeli te trudności szkolne nie są jakimiś specyficznymi trudnościami, które mają podłoże genetyczne, to tak naprawdę prostej odpowiedzi na pytanie o przyczynę nie uzyskamy. Żródła problemów możemy szukać w okresie okołoporodowym, przyczyną mogą być także jakieś problemy rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka, w okresie niemowlęcym. Powodów może być bardzo dużo i mogą one się składać na to, że dziecko prezentuje takie właśnie trudności szkolne. Rodzaje trudności o jakich mowa to mogą być spowolnienia w pracy, trudności w koncentracji, może to być predyspozycja do generowania drgawek, czyli padaczki. Niektóre lekarstwa przyjmowane przez dzieci mogą wpływać na to jak działają poznawczo.

Trudno tutaj o wysnucie jednoznacznych wniosków, ale można stwierdzić, że w grupie dzieci, które przeszły neuroinfekcje częściej może dochodzić do zaburzeń w funkcjonowaniu poznawczym.

Zobacz też: 

Neuroinfekcje u dzieci 

Choroby mózgu dzieci – skuttki powikłań chorób zakaźnych 

Choroby zakaźne wieku dziecięcego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *