Ubezpieczenie podróżne – czy jest potrzebne?

lek. med. Iwona Furman – Przychodnia Specjalistyczna Prosen-Med

http://prosen.pl/
https://www.facebook.com/Prosen.Przychodnia.Specjalistyczna/

Ubezpieczenie podróżne – cena spokoju

Lepiej nie dać się zaskoczyć przykrym sytuacjom, które mogą zdarzyć się podczas wakacji i przed wyjazdem wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Dzięki temu unikniemy nie tylko dodatkowych kosztów, ale także niepotrzebnych nerwów.

Przygotowując się do wyjazdu na wakacje należy rozważyć wykupienie odpowiedniego dla tej właśnie podróży ubezpieczenia, obejmującego również świadczenia zdrowotne. Wybierając ubezpieczenie podróżne należy się kierować tym, co planujemy robić. W zależności od tego, czy będzie to pobyt w hotelu, relaks na plaży i ewentualnie wycieczka fakultatywna pod okiem przewodnika, czy trekking w Himalajach, nurkowanie albo wspinaczka, ubezpieczenie powinno obejmować zupełnie inne obszary świadczeń. Podobnie, innego ubezpieczenia na wyjazd potrzebuje młoda, zdrowa i sprawna osoba, innego rodzice, którzy wyjeżdżają z małym dzieckiem lub kilkorgiem dzieci, a jeszcze innego osoby chorujące na choroby przewlekłe, bez względu na to w jakim są wieku.

Ubezpieczenie podróżne pozwala zminimalizować dodadatkowy stres w razie wypadku.

Ubezpieczenie podróżne może okazać się szczęściem w nieszczęściu. Jeśli zdarzy się wypadek, pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów i zaoszczędzić nerwów. Dlatego warto wykupić przed wyjazdem takie ubezpieczenie, które w sytuacji kryzysowej będzie obejmowało jak najwięcej świadczeń. 

Co powinno obejmować ubezpieczenie podróżne?

W ubezpieczeniu turystycznym należy zawrzeć tak naprawdę bardzo wiele uwag, dotyczących rodzaju podróży i tego, kto podróżuje. Warto np. pomyśleć o ubezpieczeniu obejmującym uprawianie sportów ekstremalnych. W czasie wakacji często zmieniamy plany. Możemy nagle wpaść na pomysł, żeby spróbować popływać na kajcie. A kitesurfing to sport ekstremalny. I okazuje się, że nasze ubezpieczenie nie obejmuje wypadku, o który nie trudno w takiej sytuacji, ponieważ kupując ubezpieczenie nie wzięliśmy pod uwagę uprawiania sportów ekstremalnych. Dlatego właśnie należy pomyśleć o takich rzeczach.

Ubezpieczenie na wyjazd z małymi dziećmi

Jeżeli wyjeżdżają rodzice z małymi dziećmi, to ubezpieczenie powinno zawierać klauzulę obejmującą wszystkich uczestników podróży na wypadek, gdyby któreś z dzieci wymagało hospitalizacji i z tego powodu trzeba by było przedłużyć lub skrócić pobyt. Albo np. zmienić terminy lotów. To jest niezwykle ważne, ponieważ nie wyślemy małych dzieci samych do Polski, ani też nie zostawimy ich samych w kraju, w którym jesteśmy.

Jeśli chodzi o choroby przewlekłe, to często w ogóle o nich nie pamiętamy. Łykamy tabletkę na nadciśnienie i zupełnie zapominamy, że chorujemy. A może się okazać, że nasze ubezpieczenie nie obejmie kosztów leczenia w przypadku powikłań czy udzielania pomocy gdzieś podczas wyjazdu. Albo hospitalizacji z powodu udaru lub zawału. A to dlatego, że nie zgłosiliśmy, że mamy nadciśnienie tętnicze. A jest to choroba przewlekła i ubezpieczenie powinno obejmować powikłania lub zaostrzenia chorób przewlekłych. O takich rzeczach też należy pomyśleć zawierając ubezpieczenie przed podróżą.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Zawsze sugeruję, żeby rozważyć najczarniejszy scenariusz. Często spotykam się z moimi pacjentami po powrocie z podróży na doszczepienie jakichś późnych dawek przypominających. Pytam wtedy jak udała się podróż, czy wszystko było w porządku, czy nie chorowali. Zdarzyło mi się usłyszeć: “jak to dobrze, że ze względu na dziecko wykupiliśmy super ubezpieczenie”. I opowiadają, że pierwszego dnia mama złamała nogę i trzeba było zmienić cały plan wyjazdu. Termin powrotu, bilety na samolot, rezerwację hotelu. Okazało się więc, że takie rozszerzone ubezpieczenie bardzo się przydało i to wcale nie temu małemu dziecku, ze względu na które zostało wykupione.

 

 

Podsumowanie
Ubezpieczenie podróżne - czy jest potrzebne?
Tytuł
Ubezpieczenie podróżne - czy jest potrzebne?
Opis

Mówi się: przezorny zawsze ubezpieczony. I jest w tym powiedzeniu dużo prawdy. Podczas wakacji wszystko może się zdarzyć, dlatego przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie. O ubezpieczeniach turystycznych i o tym, na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia, mówi lek. med. Iwona Furman.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *