Układ nerwowy wcześniaka

dr Marzanna Zachara-Reśko – neonatolog

Układ nerwowy wcześniaka narażony jest bardzo delikatny, a poród to dal dziecka stres

Przed 28 tygodniem ciąży jest w zasadzie niedojrzały

Układ nerwowy wcześniaka to układ niedojrzały, zwłaszcza u noworodków urodzonych przed 28 tygodniem ciąży. Jest on narażony zarówno na fizyczne urazy – podczas samego porodu, który jest dla wcześniaka ogromnym stresem, jak i później – w trakcie hospitalizacji oraz wykonywania rozmaitych procedur.

Najczęściej spotykaną przypadłością, dotyczącą ośrodkowego układu nerwowego są wylewy do- i okołokomorowe. Są to wynaczynienia krwi, które powstają w wyniku wrażliwości delikatnej siatki naczyń na pękanie. Krew wynaczynia się i wylewa do układu komorowego albo poza układ komorowy, czyli do mózgu.

Układ nerwowy wcześniaka jest delikatny.

Układ nerwowy człowieka to bardzo skomplikowany mechanizm. Układ nerwowy wcześniaka jest jeszcze bardzo delikatny i narażony na różnego rodzaju urazy.

Przerwane drogi nerwowe

Istnieje podział na wylewy 1, 2, 3 i 4 stopnia. Mówi się, że wylewy 1 i 2 stopnia są łagodne i nie powodują odległych skutków. Natomiast wylewy 3 i 4 stopnia mogą już niestety wpływać na późniejszy rozwój noworodka. Wylew, który nastąpił do mózgu, oprócz tego, że w danym momencie uciska tkankę mózgową, to blokuje i przerywa drogi nerwowe. Jeśli te drogi są przerwane, czyli nie przebiegają prawidłowo, skutkiem jest później nieprawidłowy rozwój.

Każdy kolejny tydzień ciąży na wagę zdrowia

Najczęściej spotykaną chorobą, która dotyczy byłych wcześniaków jest dziecięce porażenie mózgowe, które również dzieli się na kilka stopni i dotyka przeważnie noworodki urodzone poniżej 25. tygodnia ciąży. Powyżej 75% z nich ma niestety powikłania w postaci nieprawidłowego rozwoju neurologicznego. Z każdym tygodniem ciąży wzrasta szansa, że zarówno przeżycie jak i rozwój płodu będzie bardziej prawidłowy. 75% dzieci urodzonych powyżej 28 tygodnia ciąży przeżywa i zaledwie 50% z nich dotkniętych jest nieprawidłowym rozwojem. Przeżycie tych, które urodziły się jeszcze później wynosi prawie 100%, a prawidłowy rozwój – powyżej 75 czy 80%. Z każdym tygodniem ciąży wzrasta szansa na to, że dziecko będzie się rozwijać prawidłowo. Jeśli więc istnieje taka możliwość, to bardzo istotne jest, by w przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym, zespół położniczy przedłużał tę ciążę o każdy możliwy dzień czy tydzień. Oczywiście pod warunkiem, że nie ma ryzyka zakażenia, czy zagrożenia zdrowia lub życia matki ani dziecka.

 

 

Podsumowanie
Układ nerwowy wcześniaka
Tytuł
Układ nerwowy wcześniaka
Opis

System nerwowy to bardzo skomplikowana struktura. U wcześniaków jest on jeszcze niedojrzały i narażony na szereg urazów. Neonatolog - dr Marzana Zachara-Reśko mówi o rodzajach nieprawidłowości układu nerwowego u dzieci urodzonych przedwcześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *