Upławy u dziewczynki – co robić?

dr Katarzyna Lewicka – ginekolog dziecięcy, endokrynolog

Klinika Zdrowia Duomed

Upławy mogą być objawem infekcji układu moczowego

Jeżeli u dziewczynki pojawią się upławy, należy udać się z nią do lekarza. Zanim jednak umówimy się na wizytę, możemy próbować złagodzić objawy domowymi sposobami.

Znalezienie ginekologa dziecięcego nie jest łatwe, warto więc najpierw spróbować zaradzić problemowi samemu.

Domowe sposoby na upławy

Takim domowym sposobem na złagodzenie upławów są na przykład nasiadówki w wodzie z dodatkiem Tantuum Rosa, kory dębu albo nadmanganianu potasu (wsypujemy do wody tyle nadmanganianu potasu, aby woda uzyskała kolor średnio fioletowy). W celu złagodzenia świądu można również stosować krem Clotrimazolum, dostępny w aptekach bez recepty. Jeżeli jednak upławy nie miną w ciągu jednego, dwóch dni, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Upławy u dziewczynki - trzeba skonsultować się z lekarzem.

Upławy u dziewczynki mogą być objawem m.in. zapalenia dróg moczowych. Nie należy tych objawów lekceważyć. Jeśli w ciągu 2-3 dni nie pomogą domowe sposoby, trzeba z dzieckiem pójść do lekarza pediatry lub do ginekologa dziecięcego.

Najpierw do pediatry

Najłatwiej dostać się na wizytę u pediatry, dlatego warto najpierw pójść do niego. Może on określić czy nie jest to infekcja układu moczowego, która ma podobne objawy, albo zaburzenie związane z pasożytami w organizmie. Jeżeli pediatra wykluczy powyższe choroby trzeba udać się do ginekologa. Ginekolog powinien pobrać posiew z przedsionka pochwy, a nie z jej wnętrza. Jest to szczególnie ważne u dziewczynek przed pokwitaniem, ponieważ są one w okresie ciszy hormonalnej, w ich pochwie nic się nie dzieje, nie ma tam żadnej flory bakteryjnej. Wszelkie zmiany, jakie mogą zachodzić, są zlokalizowane w przedsionku pochwy i na wargach sromowych. Dopiero po okresie pokwitania zmiany mogą sięgać dalej, w głąb pochwy.

Ginekolog dziecięcy czy dla dorosłych?

Kiedy z córką zgłosić się do ginekologa dziecięcego, a kiedy do ginekologa dorosłego? Uważam, że zależy to przede wszystkim od dojrzałości dziewczynki, a także jej relacji z matką. Uważa się, że do ginekologa dla dorosłych można udać się z dzieckiem nie wcześniej niż w wieku 15-16 lat. Dopiero wtedy traktuje się dziecko jako osobę częściowo za siebie odpowiedzialną. Jest to czas, kiedy matka z córką mogą podjąć decyzję o umówieniu się na wizytę do zwykłego ginekologa, a nie dziecięcego.

Uważam, że pierwszym lekarzem powinna być kobieta, ponieważ może to być za wcześnie na mężczyznę. W późniejszym czasie kobieta oczywiście decyduje samodzielnie, jednak moim zdaniem pierwsze kontakty powinny być z ginekologiem kobietą.

 

 

Podsumowanie
Upławy u dziewczynki
Tytuł
Upławy u dziewczynki
Opis

Czy upławy u dziewczynki mogą być objawem jakiegoś schorzenia? Co robić, gdy się pojawią, w jaki sposób leczyć? O tym mówi dr Katarzyna Lewicka – ginekolog dziecięcy, endokrynolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *