Urazy głowy u dzieci – czym grożą? Jak reagować?

Paweł Kowalski – ratownik medyczny

PCK

Urazy głowy to poważna sprawa

Według  amerykańskich badań, urazu mózgu najczęściej doznają małe dzieci – do czwartego roku życia, i nastolatki. W jaki sposób odróżnić odróżnić niegroźne stłuczenie głowy od niebezpiecznego urazu, który może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia dziecka?

Urazy głowy to niebezpieczna sytuacja. Najlepiej starać się zapobiegać takim urazom i nie dopuszczać do tego, żeby dziecko uderzyło się w głowę o jakieś o twarde elementy. Nasza czaszka jest zbudowana z kości. W wyniku mocnego uderzenia może nastąpić pęknięcie czaszki lub dojść do innych niepożądanych urazów, np. wstrząśnienia mózgu. Dbamy więc o to, aby dziecko nie uderzyło głową o nic, co mogłoby spowodować przemieszczenie się mózgu lub obicie się mózgu o czaszkę.

Urazy głowy to poważna sprawa i nie wolno ich lekceważyć.

Urazy głowy mogą być bardzo niebezpieczne. Jeżeli po urazie wystąpią niepokojące objawy takie jak np. nudności, wymioty czy zaburzenia widzenia lub równowagi, należy natychmiast pójść z dzieckiem do lekarza.

Co robić, w razie urazu głowy?

Jeżeli jednak zdarzy się wypadek, to przede wszystkim należy obserwować dziecko. W pierwszej chwili na pewno będzie płakać, trzeba je więc przytulić, uspokoić. Po pewnym czasie dziecko robi się spokojniejsze i zachowuje się normalnie – tak, jakby nic się nie stało. Nie powinno to jednak uśpić czujności rodziców czy opiekunów. Przyglądajmy się dziecku, mogą bowiem wystąpić niepokojące objawy. Takie jak na przykład nudności lub bardzo intensywne wymioty, zaburzenia równowagi i widzenia, zaburzenia świadomości. A nawet drgawki czy utrata przytomności. Jeżeli zaobserwujemy takie objawy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Zabobonem jest to, że nie powinniśmy pozwolić dziecku spać. Każdy mózg, zarówno osoby dorosłej jak i dziecka, po urazie głowy chce odpocząć. A odpoczywa we śnie. Jeżeli człowiek śpi, mózg po prostu się wyłącza, odpoczywa i regeneruje. Pozwólmy więc dziecku spać, niech dobrze wypocznie. Potem, kiedy się już obudzi obserwujmy, co się z nim dzieje.

Co zrobić z guzem? Kiedy po uderzeniu się w głowę powstaje guz, najlepiej schłodzić miejsce urazu. Bierzemy niewielką ilość gazy i lodu, mogą to być również mrożonki owinięte w jakiś ręcznik i przykładamy do głowy w miejscu, w które dziecko się uderzyło.

 

 

Podsumowanie
Urazy głowy u dzieci -  czym grożą? Jak reagować?
Tytuł
Urazy głowy u dzieci - czym grożą? Jak reagować?
Opis

Urazy głowy u dzieci niestety zdarzają się dosyć często, szczególnie u maluchów i nastolatków. Nie wolno takich urazów lekceważyć, ale też nie należy panikować. Paweł Kowalski - ratownik medyczny, mówi o tym, jak się zachować, gdy dziecko uderzy się w głowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *