Uzależnienia – jak im zapobiegać?

Zuzanna Butryn – psycholog

Ośrodek Psychoterapii i Coachingu Inner Garden
https://www.facebook.com/ZuzannaButrynPsycholog/

Uzależnienia to temat, na który trzeba z dzieckiem rozmawiać

Coraz częściej dzieci, zamiast bawić się na świeżym powietrzu, przemierzają wirtualne światy. Zamiast wyjść do kina z kolegami grają w gry online. Zamiast spotkać się i pogadać – siedzą na messengerze. To nowe uzależnienia XXI wieku, równie niebezpieczne jak narkotyki czy alkohol.

Jeżeli chodzi o uzależnienia, to musimy być bardzo wyczuleni na zmiany w zachowaniu naszego dziecka. Jeżeli widzimy, że spędza z nami mniej czasu, że zamyka się w pokoju, albo podejrzewamy, że jest pod wpływem jakichś środków – warto wtedy przeprowadzić z dzieckiem rozmowę. Wybadać na ile jest świadome tego, jakie substancje zażyło/zażywa, jak bardzo są one dla niego groźne. Teraz mówimy już o skutkach, a ważne jest zapobieganie takim sytuacjom. Chodzi o to, żeby do nadużywania w ogóle nie dochodziło. Wydaje mi się, że już z dzieckiem 10-12 letnim warto porozmawiać o tym, że takie substancje istnieją, że są szkodliwe. Mówimy tutaj o alkoholu, narkotykach i innych używkach. Uświadomienie dziecku, czym grozi picie alkoholu, palenie papierosów, przyjmowanie narkotyków czy dopalaczy, ma największy sens. Później, kiedy dochodzi już do nadużywania, zostaje nam jedynie udanie się do specjalisty. Mówimy już wtedy o zapobieganiu skutkom tego, co w ogóle nie powinno nastąpić.

Uzależnienia XXI wieku to przede wszystkim internet i komputer.

Uzależnienia to nie tylko picie alkoholu, palenie papierosów czy zażywanie narkotyków lub innych substancji odurzających. To także spędzanie wielu godzin dziennie przed komputerem czy z nosem w smartfonie.

Telefonoholizm

Obserwuję również wśród swoich pacjentów coraz więcej uzależnień od komputera, internetu czy telefonu. Powinniśmy się zastanowić, dlaczego tak jest. Jeżeli nie wykształcimy w naszym dziecku chęci do eksplorowania życia w “realu”, to rzeczywiście zajmie się ono komputerem. Niezaprzeczalnie, środowisko rówieśników sprzyja temu, żeby korzystać z telefonu jak najczęściej, dzieci bez przerwy siedzą w tych komunikatorach. Natomiast rodzice również mają duży wpływ na dziecko i mogą je czymś zainteresować, np. wysłać na jakieś dodatkowe zajęcia czy podsunąć ciekawy pomysł na to, co robić w wolnych chwilach. Dzięki temu poświęci czas na coś innego niż telefon i komputer. Nie możemy zapominać, że mamy pewną siłę sugestii w stosunku do naszego dziecka i to od nas wiele zależy.

 

 

 

 

 

Podsumowanie
Uzależnienia - jak im zapobiegać?
Tytuł
Uzależnienia - jak im zapobiegać?
Opis

Żyjemy w czasach, kiedy znaczenie słowa uzależnienie znacznie się poszerzyło. Nie mówimy już tylko o uzależnieniu od narkotyków czy alkoholu, ale też od komputera, telefonu czy zakupów. Zuzanna Butryn – psycholog, mówi o tym jak zapobiegać uzależnieniom i co robić, kiedy już się pojawią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *