Uzależnienia – jak im zapobiegać?

Zuzanna Butryn – psycholog

Ośrodek Psychoterapii i Coachingu Inner Garden
https://www.facebook.com/ZuzannaButrynPsycholog/

Uzależnienia to temat, na który trzeba z dzieckiem rozmawiać

Dzieci coraz częściej zamiast bawić się na świeżym powietrzu przemierzają wirtualne światy, zamiast wyjść do kina z kolegami grają online, zamiast spotkać się i pogadać – siedzą na messengerze. To nowe uzależnienia XXI wieku, równie niebezpieczne jak narkotyki czy alkohol.

Jeżeli chodzi o uzależnienia, to musimy być bardzo wyczuleni na zmiany w zachowaniu naszego dziecka. Jeżeli widzimy, że spędza z nami mniej czasu, że zamyka się w pokoju, albo podejrzewamy, że jest pod wpływem jakichś środków, to warto przeprowadzić z dzieckiem rozmowę. Wybadać na ile jest świadome tego, jakie substancje zażyło/zażywa, jak bardzo są one dla niego groźne. Natomiast mam wrażenie, że mówimy już o skutkach, a ważne żeby zapobiegać takim sytuacjom, żeby do nadużywania w ogóle nie dochodziło. Wydaje mi się, że już z dzieckiem 10-12 letnim warto porozmawiać o tym, że takie substancje istnieją, że są szkodliwe. Mówimy tutaj o alkoholu, narkotykach i innych używkach. Uświadomienie dziecku, czym grozi picie alkoholu, palenie papierosów, przyjmowanie narkotyków czy dopalaczy, ma największy sens, ponieważ w momencie, kiedy dochodzi do nadużywania, to zostaje nam jedynie udanie się do specjalisty. Mówimy już wtedy o zapobieganiu skutkom tego, co w ogóle nie powinno nastąpić.

Uzależnienia XXI wieku to przede wszystkim internet i komputer.

Uzależnienia to nie tylko picie alkoholu, palenie papierosów czy zażywanie narkotyków lub innych substancji odurzających. To także spędzanie wielu godzin dziennie przed komputerem czy z nosem w smartfonie.

Telefonoholizm

Obserwuję również wśród swoich pacjentów coraz więcej uzależnień od komputera, internetu czy telefonu. Powinniśmy się zastanowić, dlaczego tak jest. Jeżeli nie wykształcimy w naszym dziecku chęci do eksplorowania życia w “realu”, to rzeczywiście zajmie się ono komputerem. Niezaprzeczalnie, środowisko rówieśników sprzyja temu, żeby korzystać z telefonu jak najczęściej, dzieci bez przerwy siedzą w tych komunikatorach. Natomiast rodzice również mają duży wpływ na dziecko i mogą je czymś zainteresować, np. wysłać na jakieś dodatkowe zajęcia czy podsunąć ciekawy pomysł na to, co robić w wolnych chwilach. Dzięki temu poświęci czas na coś innego niż telefon i komputer. Nie możemy zapominać, że mamy pewną siłę sugestii w stosunku do naszego dziecka i to od nas wiele zależy.

 

Podsumowanie
Uzależnienia - jak im zapobiegać?
Tytuł
Uzależnienia - jak im zapobiegać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *