Wada wzroku u niemowlaka – jak ją rozpoznać?

dr hab. n. med. Piotr Loba – specjalista chorób oczu

Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Klinika prof. Jerzego Szaflika

Wada wzroku u niemowlaka może być skorygowana

Dziecko osiąga pełną ostrość widzenia po ukończeniu trzeciego roku życia. Jednak zanim to się stanie należy regularnie badać wzrok malucha, by wykluczyć ewentualne nieprawidłowości.

Dziecko w wieku sześciu miesięcy nie współpracuje z nami i nie jesteśmy w stanie obiektywnie ocenić ostrości wzroku. Możemy to jedynie zrobić przy użyciu metod elektrofizjologicznych. Natomiast niemowlętom robimy tak zwany test preferencji widzenia (preferential looking).

Test preferencji widzenia

Wykorzystujemy fizjologiczne zjawisko polegające na tym, że dziecko woli patrzeć na wzór, który jest wyraźny niż na szarą plamę. Dzięki temu jesteśmy w stanie mniej więcej ocenić, jaka jest ostrość wzroku. Jednak najważniejszą informacją będzie dla nas to, czy u takiego małego dziecka występuje wada wzroku, a to możemy ocenić w każdym wieku. Jeżeli skorygujemy wadę wzroku, możemy być pewni, że oczy malucha będą się prawidłowo rozwijać.

Wada wzroku u dzieci może się ujawnić już w wieku niemowlęcym.

U dziecka do czwartego miesiąca życia zezowanie jest czymś naturalnym.Warto jednak pamiętać, by maluchom regularnie badać wzrok, dzięki czemu ewentualna wada wzroku zostanie szybko wykryta.

Zez fizjologiczny

Dzieci do czwartego miesiąca życia zezują w sposób fizjologiczny – oko ustawia się czasami do wewnątrz, a czasami do zewnątrz. Jest to naturalny proces, podczas którego oko dostraja się do tego, aby widzieć symetrycznie i równolegle. Wyjątkiem są sytuacje, w których od urodzenia jedno z oczu jest ustawione w jakiejś ustalonej pozycji do wewnątrz lub na zewnątrz. Możemy wtedy podejrzewać jakieś wrodzone patologie, związane z mięśniami gałki ocznej i w takich sytuacjach konieczna jest natychmiastowa interwencja, najczęściej chirurgiczna.

Badania przesiewowe wzroku małych dzieci

Po czwartym miesiącu życia dzieci mają oczy ustawione równolegle i nie powinny już zezować. Tak więc każde odchylanie się oka w którąkolwiek ze stron powinno budzić niepokój rodziców.

Takie dzieci należy kierować do okulisty dziecięcego. Natomiast u zdrowych dzieci, u których rodzice nie zauważają żadnych zaburzeń, badania przesiewowe odkładane są tak naprawdę do trzeciego czy czwartego roku życia. Wtedy dopiero należy prawidłowo ocenić wadę refrakcji, stopień widzenia obuocznego i kąt zeza, za pomocą testu zasłaniania, aby ustalić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Podsumowanie
Wada wzroku u niemowlaka - jak ją rozpoznać?
Tytuł
Wada wzroku u niemowlaka - jak ją rozpoznać?
Opis

Jak stwierdzić, że niemowlę ma wadę wzroku? Czy zez u kilkumiesięcznego dziecka jest czymś groźnym? Na te oraz inne pytania, doczyczące wzroku malutkich dzieci, odpowiada dr hab. n. med. Piotr Loba – specjalista chorób oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *