Wady i zaburzenia wzroku

dr Szymon Zielonka – optometrysta

szymonzielonka.pl

Wady i zaburzenia wzroku mogą obniżają komfort życia

Jakie można mieć problemy ze wzrokiem? Otóż, możemy mieć wadę wzroku, chorobę oczu lub zaburzenie wzroku.

Wada wzroku polega na tym, że obraz nie pada na siatkówkę, czego efektem jest przede wszystkim gorsza ostrość widzenia. Wady wzroku z reguły korygujemy za pomocą okularów lub soczewek. Choroby oczu z kolei, są spowodowane zmianami fizjologicznymi w oczach. Rezultatem choroby oczu może być trwała utrata jakiegoś aspektu wzroku, na przykład pola widzenia – w przypadku jaskry. W przypadku zaćmy pogarsza się ostrość widzenia i wrażliwość na kontrast. Zaburzenia wzroku natomiast, są problemami związanymi ze zmysłem wzroku. Nie są to ani wady wzroku ani choroby oczu, a ich przyczyną mogą być nieprawidłowości neuromięśniowe, problemy w mózgu. Wady i zaburzenia wzroku należy leczyć.

Wady i zaburzenia wzroku obniżają komfort życia.

Wady i zaburzenia wzroku najczęściej leczy się za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Dzieci też mogą nosić soczewki, wiek nie jest przeciwwskazaniem, ale taką decyzję musi podjąć lekarz specjalista w porozumieniu z rodzicami.

Soczewki kontaktowe u dziecka

Wady wzroku najczęściej koryguje się za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Sam wiek nie stanowi bezpośredniego ograniczenia noszenia soczewek. Decyzję, czy dziecko może nosić soczewki podejmuje specjalista, oczywiście za zgodą rodzica. Zdarza się, że soczewki kontaktowe noszą noworodki, gdyż jest to sposób korekcji wady, który umożliwia prawidłowy rozwój widzenia, co byłoby niemożliwe do osiągnięcia w okularach.

Najczęstsze wady wzroku

Do najczęściej występujących wad wzroku należą: nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Nadwzroczność spowodowana jest skróconą gałką oczną, co powoduje, że obraz skupia się poza siatkówką. Osoba z nadwzrocznością widzi wyraźnie z daleka. Tę wadę trudniej wykryć u dziecka, ponieważ oko ludzkie potrafi ją kompensować. Może się więc okazać, że dziecko z dużą nadwzrocznością widzi dobrze z daleka i z bliska. Jednak dzieje się to kosztem nadmiernego wysiłku oka, co z kolei objawia się mrużeniem oczu, przechylaniem głowy na boki, problemami z koncentracją.

Przyczyną krótkowzroczności jest wydłużenie gałki ocznej – obraz zamiast na siatkówce skupia się przed nią. Krótkowidz widzi nieostro z daleka, słabo też widzi w nocy. Dzieci z tą wadą wzroku mają problemy z odczytaniem tekstu z tablicy czy napisów w kinie. Krótkowzroczność korygowana jest szkłami minus.

Astygmatyzm natomiast wiąże się z nieprawidłowym kształtem rogówki, która zamiast być kulista, ma kształt owalny i lekko spłaszczony. To sprawia, że obraz jest nieostry.

 

 

 

Podsumowanie
Wady i zaburzenia wzroku
Tytuł
Wady i zaburzenia wzroku
Opis

O wadach wzroku, zaburzeniach widzenia i chorobach oczu, oraz różnicach między tymi problemami, mówi Szymon Zielonka – optometrysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *