Wady postawy – konsekwencje zaniedbań w leczeniu

Marek Waszkiewicz – fizjoterapeuta, dyplomowany terapeuta manualny

Prywatny gabinet, ul. Zwoleńska 81, Warszawa-Wawer, tel. 668 141 905

Wady postawy mogą prowadzić do dyskopatii

Większość dzieci ma wady postawy. Jest to konsekwencją przede wszystkim siedzącego trybu życia, braku ruchu, nieprawidłowej pozycji w szkolnej ławce czy przy biurku w domu.

Nileczone wady postawy mogą prowadzić do poważnych schorzeń.

Dzieci, które mają wady postawy związane z asymetrią na osi miednica-kręgosłup są szczególnie narażone na kontuzje podczas zabawy na trampolinach.

Jeżeli przestrzenne złe ustawienie układu miednica-kręgosłup trwa miesiącami lub latami, przy pogłębionej kifozie piersiowej, doprowadza do sklinowacenia samych kręgów piersiowych w części przedniej i stałego utrwalenia złej postawy, czyli do pogłębionej kifozy piersiowej (okrągłych pleców).

Dyskopatia lędźwiowa – dyskomfort i ból pleców 

Wady postawy takie jak złe przestrzenne ustawienie układu miednica-kręgosłup w części lędźwiowej nawet u kilkunastoletnich dzieci mogą prowadzić do dyskopatii lędźwiowej, a także do uszkodzenia samego stawu, np. kolanowego. Ciągłe używanie stawu ustawionego w takiej asymetrii doprowadza do uszkodzenia strukturalnego w samym stawie kolanowym i/lub stawie skokowym. Może też doprowadzać do koślawości nasilonej bardziej po jednej stronie stopy.

Bóle stawu barkowego 

Natomiast w części szyjnej kręgosłupa asymetria ta może powodować bóle stawu barkowego oraz migrenowe bóle głowy, które najczęściej są leczone farmakologicznie. A tak naprawdę najpierw należałoby ocenić czynnościowo pracę całego układu, a dopiero później zastanawiać się nad leczeniem innymi metodami.

Bóle kręgosłupa – rezultat zabawy na trampolinach

Kiedy układ miednica-kręgosłup jest nieprawidłowo ustawiony pojawia się, szczególnie u dzieci, bolesność w stawie kolanowym, udzie, biodrze, miednicy. U różnych osób, objawy takiej asymetrii mogą być różne. Jeżeli dziecko z tego typu asymetrią idzie na modne teraz trampoliny, to wraca z takiej niby przyjemnej zabawy z bólem kończyn dolnych albo kręgosłupa.

Plecy – akcja ratunkowa!

Podczas pracy nad korektą asymetrii na osi miednica-kręgosłup, należy pomyśleć nie tylko o działaniu czynnościowym na złe położenie przestrzenne stawów, lecz także o pracy nad układem mięśniowym. Fizjoterapeuta powinien ocenić, czy asymetryczny układ miednica-kręgosłup, stale podtrzymywany przez pracę mięśni, nie doprowadza do różnych skróceń, przykurczów mięśniowych z przodu i z tyłu miednicy oraz kręgosłupa.

 

 

 

 

Podsumowanie
Wady postawy - konsekwencje nieleczenia
Tytuł
Wady postawy - konsekwencje nieleczenia
Opis

O tym z czego wynikają wady postawy, jakie są ich objawy oraz do jakich schorzeń mogą prowadzić, mówi Marek Waszkiewicz – fizjoterapeuta, dyplomowany terapeuta manualny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *