Wady postawy u dzieci a skolioza

dr Adrian Rymarczyk – ortopeda

Centrum Medyczne Achilles

Wady postawy u dzieci, które charakteryzują się skrzywieniem na bok nie zawsze są skoliozą

Skolioza to wada postawy bardzo często diagnozowana u dzieci. Rozwija się najczęściej między odcinkiem piersiowym a lędźwiowym kręgosłupa.

Skolioza jest chorobą trójpłaszczyznową kręgosłupa, zniekształceniem kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej. Także nie jest to tylko i wyłącznie samo wygięcie do boku, ale również rotacja między kręgami oraz ich zniekształcenie. Dopiero wtedy, kiedy mamy trzy te elementy, możemy mówić o rozpoznaniu skoliozy. Natomiast wady postawy u dzieci, które charakteryzują się samym zakrzywieniem do boku nie muszą być skoliozą. Wtedy pomagają ćwiczenia. Skolioza bardzo często mylona jest z innymi wadami postawy, co powoduje nadmierne przypisywanie ćwiczeniom mocy leczniczej.

Wady postawy u dzieci nie muszą być skoliozą.

Niektóre wady postawy u dzieci rozpoznawane jako skolioza są jedynie wadami spowodowanymi np. nieprawidłową pozycją siedzącą podczas pracy na komputerze.

Garb, okrągłe plecy, choroba Scheuermanna

Większość tych, tak zwanych skolioz to wady postawy, które wiążą się np. z nierównością kończyn czy rotacją miednicy, czyli inaczej rzecz ujmując, wychodzą z zupełnie innego punktu. Są to wady spowodowane przykurczami mięśni, uprawianiem sportu jednostronnego, takiego jak tenis, badminton czy piłka nożna, nieprawidłową pozycją podczas siedzenia w ławkach szkolnych, czy przy biurku. Wszystko to może spowodować zakrzywianie kręgosłupa do boku, ale wtedy jednym z charakterystycznych objawów jest to, że nie tworzy się garb. Garb, czyli nie nadmierna kifoza, tylko rotacja w odcinku piersiowym, która jest wynikiem tego, że żebra unoszą się z jednej strony wyżej, a z drugiej są wklęśnięte. To jest prawdziwy garb. Natomiast, gdy występuje tylko i wyłącznie zagięcie zwiększonej kifozy, to mamy wówczas do czynienia z plecami okrągłymi, czyli z wadą postawy, która jest łatwa do skorygowania za pomocą ćwiczeń. Albo też z chorobą Scheuermanna, która dotyczy chrząstek wzrostowych w odcinku piersiowym. Może to być również wada wrodzona wewnątrz kręgosłupa, która powoduje tak silne zaginanie.

Podsumowanie
Wady postawy a skolioza
Tytuł
Wady postawy a skolioza
Opis

Skolioza częto jest mylona z wadami postawy, których przyczyną jest na przykład uprawianie sportu jednostronnego, takiego jak tenis czy piłka nożna. Ortopeda, dr Adrian Rymarczyk mówi, czym jest skolioza i jak ją odróżnić od innych wad postawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *