Skolioza i inne wady postawy dziecka

dr Adrian Rymarczyk – ortopeda

Centrum Medyczne Achilles

Wady postawy u dzieci, które charakteryzują się skrzywieniem na bok nie zawsze są skoliozą

Skolioza to wada postawy bardzo często diagnozowana u dzieci. Rozwija się najczęściej między odcinkiem piersiowym a lędźwiowym kręgosłupa

Wady postawy u dzieci nie muszą być skoliozą.

Niektóre wady postawy u dzieci rozpoznawane jako skolioza są jedynie wadami spowodowanymi np. nieprawidłową pozycją siedzącą podczas pracy na komputerze.

Skolioza jest chorobą trójpłaszczyznową kręgosłupa, zniekształceniem kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej. Nie jest to tylko i wyłącznie  wygięcie kręgosłupa do boku, ale również rotacja między kręgami oraz ich zniekształcenie.

Rozpoznanie skoliozy 

Dopiero wtedy, kiedy mamy spełnione powyższe trzy  warunki, możemy mówić o rozpoznaniu skoliozy. Natomiast wady postawy u dzieci, które charakteryzują się samym zakrzywieniem do boku nie muszą być skoliozą. Na te wady najczęściej pomagają ćwiczenia.

Skolioza bardzo często mylona jest z innymi wadami postawy, co powoduje nadmierne przypisywanie ćwiczeniom mocy leczniczej.

Garb, okrągłe plecy, choroba Scheuermanna

Większość tych, tak zwanych skolioz to wady postawy, które wiążą się np. z nierównością kończyn czy rotacją miednicy, czyli inaczej rzecz ujmując, wychodzą z zupełnie innego punktu. Są to wady spowodowane przykurczami mięśni, uprawianiem sportu jednostronnego, takiego jak tenis, badminton czy piłka nożna, nieprawidłową pozycją podczas siedzenia w ławkach szkolnych, czy przy biurku. Wszystko to może spowodować zakrzywianie kręgosłupa do boku. Dla tej grupy wad charakterystyczne jest to,  że nie tworzy się garb.

Garb i okrągłe plecy – jak jest różnica?

Garb to nie jest nadmierna kifoza, a  rotacja w odcinku piersiowym kręgosłupa.  Jej przyczyną jest unoszenie żeber  z jednej strony wyżej. To powoduje, że  żebra z przeciwnej strony są cofnięte.   To właśnie jest prawdziwy garb. Natomiast, gdy mamy do czynienia  tylko i wyłącznie z zagięciem zwiększonej kifozy, to mówimy o plecach okrągłych, czyli wadzie postawy, która jest łatwa do skorygowania za pomocą ćwiczeń. Inna możliwość  to  chorobą Scheuermanna, która dotyczy chrząstek wzrostowych w odcinku piersiowym lub wada wrodzona wewnątrz kręgosłupa, która powoduje tak silne zaginanie.

Co to jest skolioza idiopatyczna?

Skolioza idiopatyczna to skrzywienie niewiadomego pochodzenia. Takie przypadki  stanowią około 80% wszystkich diagnozowanych skrzywień kręgosłupa. Ich leczenie jest trudne, bo w procesie  leczenia wiedza o przyczynie choroby jest zasadnicza.

Skolioza ze względu na wielkość skrzywienia 

  • I stopień – zmiany mięśniowo – więzadłowym, bez zniekształceń kostnych – do wyprowadzenia ćwiczeniami;
  • II stopień – strukturalne zmiany w kręgach i krążkach międzykręgowych – leczy się za pomocą ćwiczeń i gorsetu ortopedycznego :
  • III stopień –  daleko posunięte zmiany strukturalne;

Skolioza ze względu na miejsce  skrzywienia 

  • Szyjno piersiowe;
  • piersiowo – lędźwiowe;
  • lędźwiowe podwójne;
  • szyjno – piersiowe

Skolioza ze względu na moment uformowania 

  • wczesnodziecięca lub niemowlęca – powstaje do 3 roku życia;
  • dziecięca – powstaje między 4 a 10 rokiem;
  • dosrastająca – powstaje w o okresie pokwitania

 

Profilaktyka skoliozy

Skoliozie można zapobiec przez stworzenie dziecku właściwych warunków do zachowywania prawidłowej postawy. Mowa tu o miejscu do pracy i nauki, odpowiedniego rozkładania ciężaru w tornistrze, doborze odpowiednich aktywności fizycznych. Jeśli zauważymy coś niepokojącego trzeba działac natychmiast – do czasu zakończenia procesów kostnienia szkieletu wadę leczy się skutecznie.
Podsumowanie
Wady postawy a skolioza
Tytuł
Wady postawy a skolioza
Opis

Skolioza częto jest mylona z wadami postawy, których przyczyną jest na przykład uprawianie sportu jednostronnego, takiego jak tenis czy piłka nożna. Ortopeda, dr Adrian Rymarczyk mówi, czym jest skolioza i jak ją odróżnić od innych wad postawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *