Wirus zapalenia wątroby typu C

Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV ), to problem 200 tysięcy Polaków

Narodowy Instytut Zdrowia – Państwowy Zakład Higieny stworzyły program walki z tą chorobą. Od kilku lat w ramach projektu Zapobieganie zakażeniom HCV prowadzone są intensywne badania epidemiologiczne nad wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

Wynika z nich, że ok. 200 000 osób jest tym wirusem zakażonych. 200 000 to tyle ile zamieszkuje Bydgoszcz lub Kielce. Dzięki badaniom wiemy już także jakie środowiska są w grupie wysokiego ryzyka.

Latem 2016 Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny organizuje kampanię informacyjną, by ograniczyć ryzyko zakażenia: dzięki kampanii dowiemy się jak bestia zwana HCV się rozmnaża, przenosi i w jaki podstępny sposób działa.

Fakty, które ratują życie

wirus zapalenia wątroby typu C

Wątroba to wielofunkcyjny gruczoł stanowiący część układu pokarmowego. Wątroba człowieka syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi, wytwarza i wydziela żółć, która z kolei emulguje tłuszcze i powtórnie wykorzystuje zużytą sól żółciową, produkuje i magazynuje niektóre białka osocza: albuminę, protrombinę, fibrynogen; wytwarza enzymy trawienne, syntetyzuje cholesterol i trójglicerydy, przekształca puryny w kwas moczowy, a węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte erytrocyty; magazynuje żelazo i witaminy: A, D, K; filtruje krew, uczestniczy w  procesie termoregulacji etc.

Wirus zapalenia wątroby typu C (WZW C, HCV) został stosunkowo niedawno wyizolowany i jest odporny na metody dezynfekcyjne, zdolny jest także do przekształcenia się w formę nosicielską.

Nieleczony lub wykryty zbyt późno może powodować marskość wątroby, nowotwór wątrobokomórkowy. Podstawową metodą leczenia jest kuracja interferonowa obarczona skutkami ubocznymi, wśród nich są: chroniczne zmęczenie, bóle mięśniowo – stawowe, podwyższona temperatura, anemia, zmiany w morfologii krwi, bezsenność, alergie.

WZW C potrafi rozwijać się w organizmie latami (od 5 do 35 lat) nie dając wyraźnych objawów – mylony bywa z długotrwałą, uporczywą, męczącą infekcją.

Jak się zarażamy

Źródłem zakażenia jest krew chorych na WZW C i nosicieli wirusa, którzy niekoniecznie muszą zachorować.

Oznacza to, że okolicznością sprzyjającą wirusowi są zabiegi medyczne, kosmetyczne (tatuaże, manicure, pedicure, piercing etc.), wszelkie czynności wymagające użycia igieł. Wirus może się także, choć relatywnie rzadko, przenosić drogą płciową, lub z matki na noworodka (około 5% ryzyka).

Do działań ryzykownych w kontekście wirusa HCV należą także: używanie tych samych przyborów kosmetycznych przez członków rodziny; zadrapania, skaleczenia, sporty kontaktowe grożące kontuzją etc.

Aby nie straszyć nadmiernie dodajmy, że NIE MOŻNA zarazić się HCV przez zwykły kontakt fizyczny, kichanie i kaszel, pływanie w tym samym basenie, wspólną zabawę.

Państwowy Zakład Higieny informuje

W ramach kampanii informacyjnej NIZP – PZH zorganizowało punkty edukacyjne pracujące podczas pikników Lata z Radiem w całej Polsce. Czekają tam na zainteresowanych edukatorzy i lekarze, którzy odpowiedzą na każde pytanie.

Żeby zdobyć kompletną wiedzę o HCV i zmniejszyć ryzyko zarażenia wystarczy zaledwie kilka minut.

Wiedza to najlepsza obrona! Gdziekolwiek zaniesie Cię wakacyjna przygoda szukaj logo:

HCV TAPETY 05

W Polsce wirusem HCV zakażonych jest ok. 200 tys. osób dorosłych. Tylko co 10. dorosła osoba zakażona wirusem HCV wie o swojej chorobie. Taka nieświadomość może mieć dramatyczne konsekwencje dla bliskich. Wyniki badań przeprowadzonych w Polsce przez NIZP-PZH wskazują, że świadomość na temat zakażeń HCV w społeczeństwie jest wciąż zbyt niska. Ponad połowa osób (55%) deklaruje, że nie słyszała o wirusie HCV.

W ramach kampanii radio i telewizja emitować będą dedykowane kampanii spoty reklamowe zawierające podstawowe informacje. Działa już portal internetowy dedykowany kampanii www.jestemswiadom.org.

Pikniki popularnej audycji to okazja do pogłębienia i sprawdzenia swojej wiedzy szczególnie dla o osób uprawiających zawody pozamedyczne (pracownicy salonów kosmetycznych, tatuażu oraz studiów fryzjerskich), przy których może dochodzić do transmisji HCV i innych zakażeń krwiopochodnych. Takie osoby powinny odwiedzić stronę www.hcv.pzh.gov.pl. i tam, w zakładce Platforma e-learningowa przejść szkolenie pogłębiające wiedzę; rozwiązanie testu końcowego nagrodzone jest specjalnym dyplomem, który jest dla klientów świadectwem profesjonalizmu.

W ramach Projektu Zapobieganie zakażeniom HCV realizowane są także darmowe działania edukacyjne skierowane do środowisk kluczowych z punktu widzenia walki z zakażeniami wirusem HCV czyli do pracowników zawodów medycznych, w tym do pielęgniarek, lekarzy ginekologów, hepatologów, położnych oraz lekarzy stomatologów.

Powyższe działania podejmowane są przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego –PZH w ramach realizowanego Projektu “Zapobieganie zakażeniom HCV”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministra Zdrowia.

Zobacz też:

Żółtaczka u noworodka – pochodzenie, objawy, leczenie

Szczepienia dzieci – fakty i mity. Kalendarz szczepień

Ospa party

Summary
Wirus zapalenia wątroby typu C
Article Name
Wirus zapalenia wątroby typu C
Description
Na wirusowe zapalenie wątroby typu C choruje około 200 tys. Polaków. Warto wiedzieć jak się można przed nim uchronić, w jaki sposób się zarażamy i jak walczyć z wirusem.
Publisher Name
Portal Zdrowia Dziecka
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *