Witamina D3 a mocne kości

dr Adrian Rymarczyk – ortopeda

Centrum Medyczne Achilles

Witamina D3 zapewnia właściwą mineralizację kości

Witamina D3 jest jednym z decydujących hormonów, który odgrywa istotną rolę w gojeniu się złamań, i ogólnie w całym metabolizmie kości. Dlatego prawidłowy poziom witaminy D3 jest bardzo ważny.

Częste złamania – niedobór witaminy? 

Jeżeli dziecko często łamie sobie kości, ale jest ku temu powód – np. doznało urazu bezpośredniego podczas jazdy na nartach, albo grając w piłkę nożną skręciło sobie nogę, a potem jeszcze dostało kopniaka w piszczel, to w tego typu sytuacjach można mówić o pechu w życiu i takich złamań doznać wielokrotnie. Albo, jeżeli ktoś uprawia boks, to trudno się dziwić, że łamie sobie np. kości w ręce. Natomiast jeżeli są to złamania bez użycia siły, tylko raczej delikatne uszkodzenia, i od razu dochodzi do złamania, to trzeba szukać przyczyny. Należy się zastanowić czy nie jest to zaburzona gospodarka witaminy D3, kalcytoniny, czy parathormonu. Albo uwarunkowana genetycznie, wrodzona łamliwość kości.

Witamina D3 powstaje dzięki promieniowaniu UVB

Witamina D3 pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju kości. Dlatego jej suplementacja jest szczególnie istotna w przypadku niemowląt i dzieci.

Jak powstaje witamina D3?

Witamina D3 jest organicznym związkiem chemicznym, który zapewnia prawidłowy rozwój i mineralizację kości oraz reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Dzięki witaminie D3 możliwe jest wchłanianie się wapnia i fosforu w jelitach. Powstaje ona w wyniku biosyntezy cholekalcyferolu z 7-dehydrocholesterolem, do której dochodzi w skórze dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu. Jej źródłem jest także, choć w znacznie mniejszym stopniu, jedzenie, np. ryby, masło czy jajka.

Przyczyny niedoborów

Przyczyną niedoboru witaminy D3 jest najczęściej brak światła słonecznego, ale też ostra i przewlekła niewydolność nerek, stany zapalne wątroby, niektóre leki, zaawansowany wiek oraz ciemny kolor skóry (melanina znacznie redukuje syntezę witaminy D3). U dzieci zbyt mała ilość tej witaminy w organizmie powoduje krzywicę, u dorosłych natomiast – osteoporozę.

Właściwe dawkowanie witaminy D

Zalecane dawki to:

  • dla dzieci od urodzenia do 6. miesiąca życia -400 IU/dobę;
  • dla dzieci od 6 miesiąca do roku – 400-600 IU/dobę;
  • dla dzieci od roku do 18 lat – 600–1000 IU/dobę, w zależności od wagi.

Wśród objawów wskazujących na zbyt niski poziom witaminy D3 mogą wystąpić m.in. bóle kości i mięśni, zmniejszony apetyt, choroby przyzębia, problemy ze snem.

Nadmiar witaminy D3

Równie szkodliwy dla zdrowia jest nadmiar tej witaminy. Powoduje m.in. zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego, zwiększa ryzyko kamicy nerkowej. Może być także niebezpieczne dla płodu i stanowić przyczynę chorób kości u noworodków.

 

 

Podsumowanie
Witamina D3 a mocne kości
Tytuł
Witamina D3 a mocne kości
Opis

Witamina D3 jest organicznym związkiem chemicznym, który nasz organizm wytwarza, kiedy jesteśmy na słońcu. Dzięki niej kości mogą się prawidłowo rozwijać. Zbyt niski poziom witaminy D3 w organizmie u dzieci powoduje krzywicę, a u dorosłych - osteoporozę. Dlatego ważna jest suplementacja tej witaminy w okresie jesienno-zimowym. Należy jednak pamiętać, że szkodliwy dla zdrowia jest nie tylko niedobór witaminy D3, lecz także jej nadmiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *