Wizyta u dentysty – kiedy pierwszy raz?

lek. med. Renata Szostek – stomatolog

Wizyta u dentysty wcale nie musi się źle kojarzyć.

Kiedy zabrać dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

Wizyta u dentysty – szczególnie ta pierwsza – to ważne wydarzenie w życiu dziecka. Przyjmuje się, że maluch powinien pierwszy raz odwiedzić gabinet stomatologiczny sześć miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba. W praktyce natomiast, rzadko się tak dzieje. Zazwyczaj na fotelu dentystycznym siadają dwulatki, które mają już niemalże pełne uzębienie mleczne. Brakuje im tylko piątek, gdyż te wyrzynają się dopiero, gdy dziecko skończy dwa i pół roku.

Zdążyć przed bólem

Bardzo ważne jest, by pierwsze spotkanie ze stomatologiem odbyło się wtedy, kiedy dziecko nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Dlatego właśnie zalecam jak najwcześniejszą konsultację. Trzymajmy się tych sześciu miesięcy, nawet niech to będzie roczne dziecko. Wtedy można już wdrażać profilaktykę fluorową, czyli lakierować zęby preparatami fluoru. Jako mama i stomatolog, fluorowałam swojemu dziecku zęby odkąd skończyło dziewięć miesięcy.

Wizyta u dentysty małego dziecka

Wizyta u dentysty, ta pierwsza, powinna odbyć się jak najwcześniej, zanim dziecko zacznie odczuwać jakieś dolegliwości bólowe. Dzięki temu później nie będzie się bało zabiegów stomatologicznych.

Ze znieczuleniem czy bez?

Dorośli nie wyobrażają już sobie wizyty u dentysty bez znieczulenia. Wiem to z codziennej praktyki stomatologicznej i jestem zwolenniczką jak najwcześniejszego znieczulania dzieci. Producenci leków znieczulających – a są to te same leki, które stosujemy u dorosłych, tylko podawane w mniejszych dawkach – zalecają ich podawanie od czwartego roku życia dziecka. Oczywiście dbamy o to, by u dziecka zastrzyk poprzedzony był dobrym znieczuleniem śluzówki lekami powierzchniowo-znieczulającymi, żeby uczucie ukłucia było jak najmniejsze, albo w ogóle niewyczuwalne. Chodzi o to, żeby dzieci nie zraziły się do wizyt w gabinecie stomatologicznym i nie bały się dentysty później, gdy dorosną.

Czy są domowe sposoby na ból zęba?

Ból zęba to bardzo przykra dolegliwość. Dzieci są często dużo bardziej odporne na ból niż dorośli, czasami nawet, w zabawie, potrafią o nim zapomnieć. Kiedy jednak pojawiają się poważniejsze bóle zęba, jeśli boli w nocy lub podczas zabawy, wtedy konieczna jest wizyta u lekarza. Można doraźnie podać doustne leki przeciwbólowe, ale zawsze należy skorzystać z pomocy dentysty. Najsilniejsze dolegliwości bólowe zębów mlecznych to zaostrzone, przewlekłe zapalenia miazgi lub zgorzele miazgi. Z takim patologicznym stanem nie ma żartów. Konieczna jest wizyta u specjalisty.

Zobacz też:

Ząbkowanie u niemowląt – jak pomóc dziecku?

Rozwój uzębienia u dzieci – kalendarium

Zdrowe zęby – zasługa szczoteczki i pasty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *