dr Jan Karol Wolski – urolog, Klinika Leczenia Niepłodności Novum
Wodniak jądra jest konsekwencją zstępowania jądra z jamy brzusznej do moszny.
Wodniak jądra to nagromadzenie się płynu między poszczególnymi warstwami tkanki łącznej jądra.
Aby jądro zstąpiło do moszny musi być taka specjalna wypustka otrzewnej, która się nazywa wyrostkiem pochwowym otrzewnej, wyrostek ten umożliwia ześlizgiwanie się jądra do moszny. Potem, w normalnych okolicznościach, ten wyrostek zarasta.
Zaburzenia prawidłowego rozwoju narządu płciowego
Jednak nie dzieje się tak zawsze i nie u wszystkich. Bywa, że ta błona pokrywa część jądra, ma komunikację z jamą otrzewnej i w związku z tym gromadzi się płyn w mosznie w okolicy jądra, tworząc coś, co nazywamy wodniakiem jądra – hydrocele testis.
Postępowanie w przypadku wodniaka
Na ogół wodniaki zanikają samoistnie, ponieważ proces zarastania wyrostka pochwowego otrzewnej jest rozciągnięty w czasie. Jednak jest pewna grupa chłopców, u których wyrostek otrzewnej nie zarósł do końca i ta drożność jest utrzymana. Płyn zbiera się wokół jądra, co oczywiście powoduje niepokój u rodziców. Najczęściej jednak nie ma to żadnych konsekwencji klinicznych z wyjątkiem tych wodniaków, które są wysokociśnieniowe. W takich przypadkach wokół jądra zbiera się dużo płynu z jamy otrzewnej i ciągle go przybywa. Zarastanie wyrostka może tworzyć mechanizm zastawkowy z różnych blizn i fałdków otrzewnej, co powoduje że płyn, który wpłynął nie ma szansy wypłynąć. Wysokie ciśnienie może zaburzać rozwój gonady, a w przyszłości może mieć wpływ na spermatogenezę czy produkcję hormonów.
Wodniak jako efekt chorób jądra
Druga forma wodniaka jest u dzieci taka, kiedy powstaje on w wyniku chorób jądra i jego różnych struktur: najądrza, przyczepków. Wówczas wytwarza się płyn, który najczęściej zanika samoistnie. Jednak w sytuacji kiedy go przybywa i nie zanika, należy zastanowić się nad formą terapii. Na szczęście niezbyt duża grupa dzieci wymaga leczenia operacyjnego.
Leczenie wodniaka jądra
Leczenie przede wszystkim polega na resekcji błon, które produkują płyn – wraz z usunięciem przyczyny, a więc tej wspomnianej drożności wyrostka pochwowego otrzewnej, która odpowiada też za stan zapalny wokół jądra.
Zobacz też:
Kalendarz rozwoju hormonalnego dziecka