Wychowanie bezstresowe – rozwiązanie czy pułapka?

Magdalena Boćko-Mysiorska – pedagożka, wykładowczyni, autorka książek i bloga

www.magdalenabockomysiorska.pl

Wychowanie bezstresowe to mit

Kiedy przyjrzymy się temu, co mówią William i Marta Sears, twórcy terminu rodzicielstwo bliskości, i przejrzymy książkę ich autorstwa pt. “Księga rodzicielstwa bliskości”, dowiemy się, że rodzic, jego równowaga i jego wyznaczanie granic (nazywane tak przez Searsów; ja to nazywam komunikowaniem i pokazywaniem swoich granic), jest jednym z filarów rodzicielstwa bliskości. Natomiast rodzicielstwo bliskości często postrzegane jest jako wchodzenie rodzicom na głowę. Rodzic na wszystko pozwala i na wszystko się zgadza. Dziecko robi to, co chce, a rodzice dla świętego spokoju robią to, co chce dziecko. Ale to nie tak. Rodzicielstwo bliskości w ogóle nie na tym polega. Ktoś to sobie kiedyś wymyślił. Nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdzają coś takiego jak wychowanie bezstresowe.

Wychowanie bezstresowe to mit

Wychowanie bezstresowe jest niemożliwe. Każdy codziennie przeżywa stres. Rodzice i dzieci. Czynniki wywołujące stres są najróżniejsze. A sam stres może mobilizujący lub bardzo toksyczny. Warto zdawać sobie z tego sprawę.

Wychowanie bezstresowe jest niemożliwe

Z perspektywy biologicznej taki rodzaj wychowania nie może istnieć, ponieważ codziennie przeżywamy stres, nasze dzieci przeżywają stres. Stresory są przeróżne. Każde dziecko, każdy człowiek podchodzi do stresu inaczej i stresory też różnie wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Natomiast generalnie się stresujemy. My, osoby pracujące z rodzicami, rozróżniamy (psychologia rozróżnia) stres pozytywny, wspierający, mobilizujący oraz stres, który zaczyna być destrukcyjny, jest toksyczny. I jest absolutnie toksyczny dla dziecka. To rozróżnienie, o którym pewnie wiele osób nie wie.

Wiedza na temat tego, w jaki sposób swoim podejściem i zachowaniem wpływamy na tworzenie się w mózgu dziecka różnych połączeń między komórkami, pomaga w świadomym wychowaniu. Mając taką wiedzę zdajemy sobie sprawę z tego, że jeżeli np. zostawimy dziecko samo w płaczu, kiedy poziom hormonów stresu, jak pokazują badania, bardzo rośnie i przez długi czas nie opada, a my robimy to nieustannie i stres zaczyna być toksyczny, to niszczymy pewne struktury w mózgu dziecka, komórki nerwowe, których mózg już nie odbuduje. Nie ma takiej możliwości.

Dziecko będzie w przyszłości bardzo często doświadczało trudności emocjonalnych, psychicznych, problemów związanych z funkcjonowaniem układu odpornościowego organizmu oraz problemów z szeroko pojętym zdrowiem fizycznym. Ma to również wpływ na jego funkcje poznawcze, ponieważ dziecko nie funkcjonuje w sposób zdrowy i dla siebie optymalny.

Wychowanie bezstresowe – w zgodzie ze sobą

W związku z tym, mając wiedzę na ten temat i zdając sobie sprawę z tego, że wychowanie bezstresowe nie istnieje, możemy próbować zapoznać się choćby z podstawowymi kwestiami na temat tego, jak się rozwija i jak funkcjonuje mózg dziecka. Co możemy i co warto zrobić. I wtedy ewentualnie zweryfikować, czy nasze stereotypowe przekonania, mity na temat tego zagadnienia, o którym teraz rozmawiamy mogą być realne.

Ja mówię, że nie mogą i wspieram rodziców, dając im takie narzędzia i przekazując wiedzę na ten temat tak, aby oni sami dokonywali wyborów zgodnych ze sobą, podążali za tym, co czują a nie za tym, co się mówi. Bo mówi się różne rzeczy. Zawsze warto sprawdzić te informacje i podejść do nich w sposób zrównoważony.

Niedawno ukazały się książeczki dla najmłodszych, autorstwa pani Magdaleny. Polecamy!

MAgdalena Boćko książki

 

Ze względu na epidemię COVID-19 materiał został nagrany przez platformę ZOOM.

 

 

 

Podsumowanie
Wychowanie bezstresowe - rozwiązanie czy pułapka?
Tytuł
Wychowanie bezstresowe - rozwiązanie czy pułapka?
Opis

Czy wychowanie bezstresowe jest możliwe? Czym jest rodzicielstwo bliskości? Czy dzieciom trzeba wyznaczać granice? - na te pytania odpowiada Magdalena Boćko-Mysiorska - pedagożka, wykładowczyni, autorka książek i bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *