Wypadek podczas wakacji zagranicznych – co robić?

mec. Jolanta Kleszczewska – adwokat,  sekretariat@kleszczewska.eu

Wypadek podczas wakacji za granicą zdarza się częściej niżbyśmy chcieli; nawet w ciepłych krajach dziecku zdarza się zachorować – ważne, by nie stracić zimnej krwi i dokładnie wiedzieć, co możemy zrobić. Ubezpieczenie europejskie daje nam bardzo wiele praw i możliwości.

Rodzaj przysługujących dziecku świadczeń w zasadzie zależy od tego, gdzie dziecko spędza wakacje. Jeżeli to będą wakacje spędzane w krajach Unii Europejskiej i krajach należących do porozumienia EFTA (Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein) to należy uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która będzie nas uprawniała do uzyskania pomocy w zakresie niezbędnych świadczeń medycznych powstałych w wyniku nie tylko wypadków, ale też zatruć czy innych nagłych sytuacji.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Uzyskać taką kartę można w wojewódzkim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściwym dla miejsca zamieszkania. Należy wypełnić wniosek i o ile mi wiadomo te karty są wydawane na miejscu. Warunkiem uzyskania takiej karty jest podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce.

Peace of mind comes with the purchase of travel insurance.

Jadąc za granicę zawsze warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Ważne, by sprawdzić, czy ubezpieczyciel zadziała także wtedy, gdy zadzwonimy do niego dopiero po interwencji lekarza. Jeszcze przed wyjazdem upewnijmy się jakich dokumentów wymaga od nas ubezpieczyciel (karty informacyjnej, oświadczenia lekarza etc.), czy ma swojego przedstawiciela w kraju, do którego jedziemy, i czy polisa, którą opłacamy obejmuje tylko nagłe wypadki, czy też takie “zwykłe” zdarzenia jak angina, ból zęba etc. Polisy różnie traktują też niepubliczne zakłady zdrowia i lekarzy prywatnych.

Kto podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu

Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają wszystkie osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę, prowadzą własną działalność gospodarczą, ewentualnie dobrowolnie zgłosiły się do ubezpieczenia.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w krajach UE/EFTA. Przebywając czasowo w tych krajach podlegamy obowiązkom, ale i korzystamy z praw na tych samych warunkach, co obywatele danego państwa. Ważne: lekarz, do którego zgłaszamy się po pomoc musie działać w publicznym systemie opieki zdrowotnej.

We wniosku o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego trzeba będzie wskazać szereg informacji, w tym również płatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne. Karta jest wydawana na czas oznaczony i dlatego musimy precyzyjnie wskazać okres wyjazdu by jej ważność pokrywała się z terminem wyjazdu.

Poza krajami Unii Europejskiej

Natomiast jeżeli jedziemy do krajów niezrzeszonych w Unii Europejskiej, to wydaje się, że jedynym rozwiązaniem, aby nie płacić z własnych środków za pomoc medyczną, jest wykupienie odpowiedniej polisy w towarzystwie ubezpieczeniowym, które w wybranym zakresie udzieli nam gwarancji ubezpieczeniowej.

Warto podkreślić, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zastępuje ubezpieczenia i nie daje nam gwarancji, że będziemy mieli prawa do takich samych świadczeń jakbyśmy byli w Polsce, ponieważ różnice pomiędzy tymi systemami powodują, że w jednym kraju świadczenia uznane za niezbędne w innym mogą być odpłatne.

Na wycieczce

Podczas wycieczki zorganizowanej w kontakcie z lekarzem zobowiązany jest nam pomóc rezydent biura podróży. Powinien dysponować wykazem placówek medycznych w okolicy i pomóc w przypadku ewentualnych problemów z komunikacją. Większość dużych hoteli ma gabinet lekarski lub przynajmniej kontakt do całodobowych ośrodków pomocy medycznej. Ważne, by pamiętać, że wykupując pakiet w biurze podróży nie jesteśmy skazani tylko na własną zaradność. Jeśli mamy wątpliwości domagajmy się kontaktu z lekarzami wskazanymi w naszej polisie.

Zobacz też: 

Zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy

Ile kalorii powinno dostawać dziecko

Zapalenie opon mózgowych 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *