Ząbkowanie u niemowląt – jak pomóc dziecku?

lek. med. Renata Szostek – stomatolog

Ząbkowanie u niemowląt to trudny czas zarówno dla dziecka jak i dla rodziców.

Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się zębów mlecznych u dzieci, zaczyna się mniej więcej w szóstym miesiącu po narodzinach. Donoszone dzieci ząbkują od piątego do dziesiątego miesiąca życia, a wcześniaki – od szóstego do jedenastego miesiąca.

Ząbkowanie u niemowląt to nieprzespane noce i dyskomfort

Ząbkowanie nie jest przyjemne. Dziąsła swędzą i bolą, a dziecko jest rozdrażnione i płaczliwe. Można mu pomóc stosując środki przeciwbólowe, zamrożone gryzaczki, masując i przemywając delikatnie dziąsła rumiankiem.

Ząbkowanie – co robić? Gdy dziecko płacze i jest bardzo niespokojne , widać, że cierpi, że  dziąsła są obrzmiałe – można stosować preparaty przeznaczone dla dzieci ząbkujących, dostępne w aptekach.

Złagodzić ból – rumianek, paracetamol, tantuum verde

Z praktyki własnej oraz doświadczenia jako lekarz i mama, wiem, że w takich okresach należy posiłkować się paracetamolem lub nurofenem, czyli lekami podawanymi doustnie. Ewidentnie przynoszą one dziecku ulgę. Natomiast kiedy niemowlak się ślini, ale nie ma ostrych objawów, można masować mu dziąsła i przemywać gazą nasączoną rumiankiem. Należy zaparzyć jedną saszetkę na szklankę wody i letnim roztworem delikatnie myć dziąsła. Ograniczymy w ten sposób stan zapalny w jamie ustnej.

Niemowlętom, które ząbkują można również podawać Tantuum Verde – lek o miejscowym działaniu znieczulającym oraz stosować gryzaki chłodzące, wiadomo bowiem, że zimno uśmierza ból. Są to jednak tylko półśrodki i jeżeli nie pomagają, zawsze należy skorzystać z leków doustnych, w dawkach dostosowanych do danego wieku.

Im większy ząb, tym bardziej boli

Ból związany jest z wielkością wyrzynającego się zęba. Pierwsze wyrzynają się zazwyczaj siekacze przyśrodkowe w żuchwie, które są malutkie. Uraz spowodowany przez taki ząb jest mniejszy niż w przypadku piątki mlecznej, czyli zęba bardzo dużego, trzonowca, porównywalnego wielkością z szóstką stałą. Trzeba jednak pamiętać, że ból zależy nie tylko od wielkości wyrzynającego się zęba, ale również od osobniczych cech dziecka, od tego jaki ma próg bólu, który u każdego jest inny. Trudno więc generalizować, gdyż nawet mały wyrzynający się ząbek może boleć.

Zobacz także:

Pierwsze mycie zębów – czyszczenie dziąseł niemowlaka

Pierwsza kąpiel noworodka – czym i jak często kąpać dzidziusia

Jąkanie można usunąć 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *